Quantcast
Channel: NaturePhotoBuilder
Viewing all 88 articles
Browse latest View live

Sas út - lengyel Tátra

$
0
0

Persze hogy gyorsan beleegyeztem a Budapesti utazásba.  Ugyanis számomra a BP-i út legtöbbször azt (is) jelenti hogy 2-3 napra átmegyünk a Tátrába. Meg hát egy magamfajta mit is csinálhatna egy akkora városban? A tavaly is elmaradt a Tátra lengyel oldalának híres Sas-útja, és most itt volt az ideje valóra váltani a régóta dédelgetett tervet. 
Kora délután gurultunk be Zakopane-ba, majd szállásfoglalás helyett, bemelegítő túraként, felmentünk a Halas tóig.  Éppen több száz lengyel turista programja is ugyanez volt. Akár egy fesztiválon, az emberáradatot kerülgetve baktattunk az aszfaltozott túraúton.  Ide sem fogok még egyszer turistaszezonban eljönni az biztos. Rövid fotózás után ettünk is volna, de a menedékház konyhája előtt is akkora sor volt hogy inkább azonnal elindultunk lefele. 

A Halas-tó, középen Lengyelország legmagasabbja a Rysy avagy Tengerszem csúcs (2499 m)




Visszafele szellősebb volt az erdei út, de így is folyamatosan 20-25 ember volt látótávolságon belül. De hát a célt elértük, bemelegítőtúra letudva. Zakopane-ba már csak a szállást kellett elfoglalni, rövid esti séta, majd a másnapi túrára gondolva süllyedtem az álmok világába.

Általában két gyorsabb lehetőséget  alkalmaznak  a Sas út beszállásának megközelítésére. Vagy a Murowaniec menházba foglalnak szállást, és onnan egyenesen a Zawrat hágóba másznak, vagy, akár mi is, a reggel 7-kor induló felvonót kihasználva a Gáspár csúcson kezdjük a napot, és a Swinica-t is érintő gerincet követve érünk ugyanoda. Bár időben kb ugyanannyi, szerintem a gerinc jobb választás, hiszen így kevesebb az effektív szintkülönbség, csodálatos a panoráma (főleg a Swinica-ról - 2300m) és a számos láncos szakasz felkészít a Sas út hangulatára, megterhelésére is.

Hétfői nap lévén, nem voltak sokan, tempósan faltuk a távolságot. Rövid kitérő és pihenő a Swinica csúcsára, majd helyünket átadva ereszkedünk a Sas út beszállását jelentő Zawrat hágóba (2159m). Gyakorlatilag meg sem állunk, az innen már egyirányú túraösvény sziklagerincén haladva várjuk az elénk gördülő akadályokat. Hogyan is jellemezhetném?  Ha valaki ismeri a Fogarasi havasokban az Ördög csorbára felvezető vályút és a Saratii gerincet, akkor könnyen elképzelheti. Csakhogy itt folyamatosan ilyen terepen haladsz. Maximálisan biztosítva van minden szakaszon, láncok, létrák, falba erősített lépések segítenek, és kis odafigyeléssel gond nélkül lehet élvezni a kitett gerincélek vad világát. Én határtalanul élveztem ... 

Kilátás a Swinica csúcsról (2300m)

A Sas-út első szakaszai


A Lengyel - Öt - tó völgyében látható Nagy tó és Elülső tó

A Gasienica völgy ékessége a Fekete tó



Az egésznaposnak leírt beszámolók szerintem kissé túllihegik a dolgot. A három szakaszra osztott gerinctúra (amelyről gyakorlatilag 3 helyen van visszavonulási lehetőség) nekünk kb 5 órát vett igénybe, ámbár ha sokan vannak akkor elképzelem hogy akár egésznaposra is nyúlhat, de nem a nehézsége, hanem a sorbanállás miatt. Szerencse ezúttal ilyen gond nem volt. 

Viszont annál jobban megviselt a gerincről való ereszkedés, majd a hosszú kutyagolás a rendezett, kövekkel kirakott ösvényen. Hogy ezek képesek voltak a sokkilóméteres ösvényeket kiépíteni kövekkel számomra teljesen hihetetlen. Részben értelmetlen, de elismerem hogy pl. az erozió, stb. ellen hatékony módszer lehet.  Visszaemlékszem hogy ilyent még a törökországi Kackar hegyen láttam.  De egy kolosszális munka volt, ennyi energiával akár piramisokat is építhettek volna.  Mindenek ellenére én utálom, túl mesterséges, és szétveri az ember ízületeit. Leérve Zakopane-ba már alig éreztem a lábaimat, és még előttünk állt pár óra vezetés vissza Budapestre. 

Túrasorozat sűrítmény - 4. rész

$
0
0


Folytatom a sorozatot, persze mint mindig,  jócskán lemaradva. Valójában a szeptember túráinak rövid összefoglalója.

Poenari vár

A Fogarasi havasok déli oldalán épült vár látogatása inkább sport mint kultúra. Mi a Stan szakadékvölgyének előzeteseként néztük meg. Azt hogy milyen gondolatok forogtak a fejembe ezúttal Grimpix sokkal jobban megfogalmazta mint én azt valahais tudnám. Itt olvassátok, érdemes !

Azért jó a kilátás ...



Stan völgye

Az idei év a kanyontúrák éve volt. Így jött össze, nem volt ebben semmi tervezés. Majdnem a Szlovák Paradicsom (a Hernád áttörés) is megvolt. No az lett volna igazi tetőzése a dolognak, de aztán mégis magas Tátra lett belőle. A Stan völgy szerintem az ami a hazai kanyontúrák legjobbja. Bárcsak hosszabb volna.  Azt azért kiemelném hogy rossz üzlet csak azért autókázni 7 órát oda-vissza, hogy 3,5 órát túrázhassunk. És ebből is csak 1,5 - 2 h a kanyon. 
 
Egyébként viszont jó szórakozás. Nemrég újították fel a vaslétrákat, azelőtt tényleg izgalmas lehetett a leszakadni készülő vasakon mászkálni. Ám most bombabiztos. Így is volt haláleset, tudja a jóég mi történhetett, de hát otthon a fürdőszobában is ki tudod törni a nyakad, miért lenne itt másként?
Egyszóval érdemes. Látványos, hangulatos, jól lehet szórakozni és ha mondjuk késő délutánra tervezed akár vasárnap is csendet találhatsz. Legalábbis mi egyetlen csapattal találkoztunk csak.
Láttam olyan fotókat is hogy derékig vízben gázoltak, mi ezúttal száraz lábbal jártuk végig, igaz többheti szárazság után. Ja, és még egy kiegészítés azoknak akik a törcsvári hágón át szeretnének a helyszínre jutni. Ne tegyétek! A hágó és Curtea de Arges városa közti útszakasz minősége rettenetes. Ha egy darabban akartok megérkezni akkor inkább menjetek át 2x is a transzfogarason. Hosszan a Vidraru tó mentén új útburkolat van, hidd el megéri.
No, pár képet mutatok a kanyonból:





A Vidraru tó egyik oldalága ...

Balea tó és ház



Csalhó

Addig készültem télen a Csalhóra, hogy végül ismét egy koraőszi túra alkalmával jutottam fel. De legalább új útvonalon. Egynaposra tervezett túra esetében itt is rámegy 6-7 óra autózás (oda-vissza), a túra is kb ugyanannyi - de üsse kő. Jó volt. Rég jártam már, jólesett. 

Nagyon sokan voltak a csúcs környékén, illetve a menedékháznál, lefele viszont többnyire csendben örülhettünk a panorámának (Claile lui Miron - Poiana Maicilor útvonal). Bosszantó hogy a hegység egyik leglátványosabb részét lezárták (Ocolasul Mare és Ocolasul Mic platója) de ha a télen visszajövök tuti felmászok oda is. Mondjuk hajnalban vagy neplementekor ... persze fotózni. Egyszer már megcsináltuk, akkor megúsztuk, a délkeleti letörés egyik kéményén másztunk ki, fent pedig belefutottunk a ranger-be, aztán valahogy kimagyaráztuk magunkat.

A menedékház felújítás alatt áll, de fogadják a látogatókat. Központi fekvése ideális, már az ajtóból olyan panoráma tárul elénk amivel nem sok menedékház büszkélkedhet a kárpátokban. Nem véletlen hogy annyira felkapott a fotósok körében is, hogy a téli hónapokban is nehéz helyet foglalni.
Kijössz a  házból, megcsinálod a fotókat, és mehetsz is vissza lefeküdni. Nem kell kutyagolni, átázni, stb. Ki ne szeretné?

Háttérben a Toaca csúcs (1904m)

A Panaghia sziklája ...

 

Claile lui Miron (Miron szalmakazal)


Szent Anna tó - Mohos láp

A szokásos hajnali kiruccanás a Mohos láp és Szt. Anna tó varázslatos világába. Minden igyekezetem ellenére is nehéz újat alkotni, de azért a makróobjektiv még segített elkapni a kereklevelű harmatfű reggeli pillanatát számomra kissé újszerű módon.
A tóparton is próbálkoztam, bár most már egy nagyon különleges pillanatra várok, talán a tóparton közlekedő medve látványa hozhatná meg az áttörést!

Kereklevelű harmatfű (Drosera rotundifolia)



Túrasorozat sűrítmény - 5. rész

$
0
0

Bár már karácsony van, remélem nem túl késő megosztani az ősz utolsó túráinak élményeit. Még a környék magaslatai sem fehérlenek, akár kései őszi napoknak is beillenek, és így esetleg nem zavaró ha karácsonyra készülődve őszi színeket láttok viszont e bejegyzésben. Talán kicsit hosszúra sikerült, de igyekszem majd jövőre időben közzétenni a fotóanyagok kísérte rövid leírásokat, és végre befejezni a sűrítményeket. Addig is jó szórakozást, és kellemes ünnepeket!


Nagykőhavas

Csak kevéssel előtte olvastam róla. Arról hogy a Hétlétra kanyon látogatóitól befolyt pénz egy részét majd a hegy túloldalán található Tamina kanyon kiépítésére fordítják.

És akkor majd ott is lesz sorbanállás, belépőjegy, lesznek parkolók, kalandpark, lesznek kapuk meg lakatok rajta, és ott is lesznek szabályok meg büntetések. És lesz sok-sok ember.
De nem lesz szabadság, annak szabadsága hogy oda  menj ahová kíváncsiságod, merészséged vagy éppen meggondolatlanságod vezérel. Nem lesz csend, és nem tudsz majd megállni hogy egy ideig az erdő neszeit hallgasd, a csörgedező patakot, a madarak csivitelését, vagy egyszerűen csak saját lélegzeted visszhangját.

Tehát elmentünk most, amíg még megszorítások nélkül tehetjük. És nem elégedtünk meg a Tamina kanyon lezúduló vízeséseivel, hanem kíváncsiságunktól és a régen látott tájak panorámájától késztetve egyre feljebb mentünk, csak a sziklasorig, majd csak az erdőszélig, onnan meg már egészen fel az Írott-kő szikláihoz. 

A Tamina kanyon létrái ...

... és felső kijárata


A völgyben Predeal, háttérben meg a Bucsecs hegység látható


A pásztorok levonultak, tavaszig magukra maradnak az esztenák



A Rozsnyói szoros sziklái mögött a Királykő húzódik

Holbav

A hajnal első fényénél indultunk fel. Nem kell sokat gyalogolni, és néhány meredekebb szakasz után már fenn is voltunk a kényelmes gerincélen. Körülöttünk csend, kutyaugatás sem hallatszik. A völgyfenékre telepedett ködből kiemelkedve tárul elénk a hely igazi varázslata. Holbav lenyűgöző dombvidékén álldogálva a fényképezőgépről is megfeledkeztem. Az első napsugarak csak az égbolt elszórt felhőfoszlányait világítja meg, és változtatja azokat az égőpirostól a mélynarancs színén át az aranyló sárgáig.





Aztán eléri a völgyfenékre szorult köd felszínét és hirtelen meggyúlni látszik az egész. Egy-egy dombtetőn álló ház környékén elenyészik a köd, először még abban sem voltam biztos hogy házat látok, de lassan kitisztult és már környezetének részletei is kivehetőek. Akár kis szigetek ... háborítatlan, csendes, misztikus. Háttérben a Feketehegy sötét tömbje zárja a kilátást, túloldalon a Keresztényhavas és a Bucsecs sziluettje látszik ellenfényben, elmosódnak a részletek, nem különíthetőek el a jól ismert völgyek és gerincek. Mintha halványkékkel festették volna be az egészet. 





Háttérben a Királykő



Csak a szokatlan szögből látható Királykő mészkőbérceire eső fény emeli ki annak részleteit.
Türelmesen végigvárjuk a napkelte teljes műsorát. Senki nem zavar. Itt nincsen sietség vagy határidő. Nincsenek autók, nincsenek emberek sem, és ha mégis találkozol valakivel azt kérdezi hogy honnan jöttél és nem azt hogy mit keresel az ő területén. 

Bucsecs

Késő őszig vártunk. És nem a fotózás miatt, dehogyis. Egyszerűen nem volt bátorságunk arra menni főszezonban. Tudtuk hogy mi várna ránk. Tömeg, szemét, és az a viselkedésminta amitől hanyatt-homlok menekültünk volna a környékről. A Transzbucsecs-ről, Padina tisztásról és környékéről beszélek.
Megvártuk tehát amíg annyira hidegek lettek hogy kizárólag a hegyek kedvelői maradtak, csakis a hegyek kedvéért. Én már régóta nem jártam ezen déli részén a hegységnek, és most a célpontok listája hosszú és változatos volt. Annyira, hogy nagy volt rá az esély hogy kimarad majd egy-két dolog belőle.
A Bolboci és Scropoasa tó közé ékelődött Zanoaga szoros hangulata érdekesebb volt mint ahogyan az az én emlékezetemben megmaradt. Talán az ősz miatt. Ellenben a Scropoasa tó környéke lehangoló, annyira hogy a tó mögötti Orzei szorosra már nem is szántunk időt. Olyan építőtelep hangulata van.  És sokkal fontosabb volt a Horoaba kanyon. Hiszen elsősorban ezért akartam idejönni. Meg hogy számomra még ismeretlen terep. Előtte benéztünk a Ialomita barlang előcsarnokába is, de az sem tudta elvenni lelkesedésemet. És tényleg szuper a kanyon. Látványos, érdekes, újabb ás újabb meglepetésekkel. Pedig olvastam róla előtte, és mégis meglepett vadsága, szépsége, változatossága. Hosszabb is lehetne, de rájöttem hogy velem lehet gond, mert nekem ezek a kanyonok soha nem elég hosszúak.

A Zanoaga szoros 

A Horoaba kanyon legnagyobb vízesése

Kissé unalmas kigyalogolni a kanyon felső végétől a törpefenyvesek fölötti alpesi legelőkre, de aztán a Bucsecs nyugati oldalának tipikus mészkővilágába érve, újra izgalmas a terep. Terv szerint a Strunga nyeregben várjuk be a naplementét egy fotózás erejéig, de ez is füstbe - vagyis inkébb ködbe - ment terv maradt. Úgy látszott hogy az egész hegy tiszta, csakis ott lepte meg a köd ahová mi igyekeztünk. Hát van így ...
Másnapra Bucsecs környéki túrákat terveztünk. A Peles kastély kertjében kezdtük a napot, majd a Poiana Tapului fölötti oldalról fotóztuk a hegyet - gyakorlatilag a Bajhavas (Baiului-RO) nyugatra (Prahova völgyébe) lenyúló lábairól.

Peles kastély ...



A délutánt viszont a hegy nyugati oldalán töltöttük, Simon-ból gyalogolva ki a hegység alatt elterülő dombvidék tanyavilágára. Ez is újdonság volt számomra. A Bucsecs nyugati letörésének közelsége, a késő délutáni napfényben sárgás-vöröses színekben pompázó erdők és az elszórt faházikók hagyományos világa minduntalan megállásra kényszerített. Elragadtató környék.  Vajon milyen lehet itt a hófehér tél a napfényben csillogó fehérségben? Vagy a tavaszi üdezöld fűves domboldalak, a virágzó gyümölcsfák háttérben a még havas Bucsecs látványával? Nos, remélem hamarosan megtudom ...




Bodoki havasok

Azon is gondolkodtam hogy egyáltalán vigyem-e a fényképezőgépet. Az ősz színei kifakultak, az erdő innen lentről már barnába hajlott arcát mutatta és a szokásos terepbicajos túráimon csak fölösleges súly a nehéz gép. Végül mégis beraktam. Hátha legalább az erdő lakóinak egyikével találkozom?
Meglepetésemre, a védett völgyek és hegyoldalak egy részén most volt teljében a bükkösök sárga lomkoronájának színkavalkádja. Sokszor megálltam fotózni, és csendben csodálni az erdő különös hangulatát. Meg hát helyenként amúgyis nyakam közé került a bicikli :). Igyekszem mindig új útvonalakat felfedezni, ezúttal is egy számomra ismeretlen gerincen jutottam fel a tetőre, és az ereszkedés útvonalának egy része is új volt. Fotós szempontból is. És ha már ott egyedül voltam, bár a fotók által megpróbálom megosztani veletek is aznapi élményeimet.







Túrasorozat sűrítmény - 6. rész

$
0
0

Az ablakomból nézem a hófödte Háromszéki havasok és Bodoki havasok gerincét. Az újévben nem jutottam hegynek közelében sem, valami mindig közbeszólt ... 
Egyetlen előnye azonban mégis van a kialakult helyzetnek. Megírom az elmaradt decemberi túrákat, és közzéteszem. Persze, minden ígéretem ellenére, sűrítményként tálalom, ahogy azt már megszoktátok. Időrendi sorrendben:

Királykő - Cioranga párkány

A főgerinc irányából soha nem sikerült rátalálni a helyes irányra. Én eddig minden alkalommal lentről felfele jártam a párkányon, és hát biztosan a megérkezés öröme elfeledtette azt hogy alaposabban megnézzük hogy pontosan hol is jutottunk ki. No meg épp eléggé régen is volt az már.
A nyáron olvastam hogy átalakították jelzéssel is ellátott hivatalos turistaösvénnyé. Többek véleményét osztom amikor azt mondom hogy egy lépéssel azért túllépi a turistaút jelleget. De hát nem vitatom, ezen a hegyen nem könnyű új turistaútat kiépíteni ha már bővíteni szeretnék a hálózatot. A nyugati oldalon meg főként nem ...
Gondoltuk megnézzük mi is, de addig halogattuk hogy végül az első téli havazások után indultunk neki. Persze így a nyári turistacsoportok szempontjai szerint már nem lehet értékelni a túraösvényt. Ám télen tényleg csak az próbálkozzon itt akinek nem idegen a jégcsákányok, mászóvasak használata, sőt némi kötéltechnika sem árt.

Mindaddig segítenek tájékozódni a jelzések míg nem annyira fontos, hiszen az erdőben logikus az ösvény vonala. Ám amikor tényleg kellene akkor nincs, hiszen feljebb már csak a hó takarta sziklákra festhették őket. A folyamatos lavinák miatt a Bucsecs vagy Fogaras megszokott vasoszlopai nem bírnák ki az első telet sem. Igazából nincs komoly akadály az erdőhatárig (persze ha nem méteres a hó), meg hát fölötte is a párkány többnyire kényelmes, ámbár volt egy-két szakasz ahol ráfért volna egy kis biztosítás is. (lehet hogy ott vannak a láncok, de télen azok hó/jég alatt vannak). A nehezebb része viszont a párkány után jön, ahol az ösvény éles gerincéleken, vagy azok oldalán harántolva vezet vissza a párkány fölötti falak tetejére, majd ki a csúcsra (Hegyes csúcs - vf Ascutit (ro). És télen sincs jobb megoldás. Ráadásul itt ha elbaltáztad a dolgokat akkor igencsak szomorú lehet a vége. 

... a párkányról ...

Visszanézve jöttünk rá hogy utolsó kisérletünk (ugyancsak télen volt) hogy fentről ereszkedjünk rá a párkányra miért fulladt kudarcba. Mert meg sem fordult a fejünkben hogy az éles és kitett gerincen kezdjünk ereszkedni, hanem a gerinc mögötti tágas völgyben (Cioranga Mare) kerestük a kiutat. Nos, legalább ezentúl már jelzőtábla fog segíteni.
Minden igyekezetünk ellenére is naplemente előtt kb egy órával értünk ki a Hegyes csúcsra. Lefele - terv szerint - a nyugati oldal egy másik völgyén akartunk ereszkedni (Padina Popii -  jelzett túraösvény). A naplemente tehát a főgerincen talált, majd egészen a Diana tornyok fölötti kis nyeregig kísért. Felejthetetlen élmény volt. 


Háttérben jobbra a Bucsecs

A Rucar-Bran szoros mögött a háttérben a Leaota hegység látszik


A Kiskirálykő mögött bj:Keresztényhavas, Nagykőhavas, Csukás, Némethavas


A Feketehegy (Magura Codlea) süvege 

A Diana tonyok utolsó napsütötte pillanatai

Tudjátok hogy én általában vadászom a napnyugtákat/napkeltéket ... de ez a színkavalkád elképesztő volt, olyan amit évente egyszer fogsz ki. Persze, mutatok róla pár képet, de biztosíthatlak hogy nyomában sem ér a valóságnak. Azt a döbbent ámulatot amit akkor rólunk leolvashattál, lehetetlen visszahozni fotóról. Ezért kell elmenni, végigcsinálni, és átélni az egészet. Mert az életben nem fogod többé elfelejteni ...

Bucsecs - Costila szakadékvölgy

Aki járt a Bucsecs szakadékvölgyeiben az tudja. Ezek téli mászásánál minden a hó minőségétől függ. Vagy ott gyúrod a mély, délre már nedves havat és reméled hogy nem kapsz fentről egy vagonnal a nyakadba, vagy túl kevés a hó, és úgy is kínlódás az egész mert ahol könnyű a terep ott minduntalan becsúszik a lábad olyan mélyedésekbe amit csak annyi hó takar hogy minden lépésed meglepetés legyen. Ahol meg meredek, ott a vasakkal kapirgálod a sziklákat és csak nehezen találsz olyan kis jégfoltot amiben a jégcsákányod mégis tart annyit hogy sűrűn imádkozva feljebb evickélj pár métert. És persze sorolhatnám ...
Ámde van egy olyan állapota a hónak amit a szakirodalom firn-ként emleget, és benne van minden hegymászó reggeli imájában. Ideális állapota a hónak, stabil, a vasszerszámok úgy állnak benne hogy már kihúzni sem könnyű, gyors mozgást, pontos mozdulatokat biztosít, nem kell energiaveszteséges mozdulatokkal küszködni, nincs szükség időigényes, komplikált biztosításokra, vagy gyors és biztonságos stand alakítható ki. Egyszóval minden téli/tavaszi mászás ideális feltétele. És pontosan ez várt minket is ...

Már régen voltam itt fel. Őszintén nem emlékeztem hogy ennyire meredek. Már az első száz méter után a mászóvasak első fogaira kellett hagyatkozni, és gyakorlatilag alig akadt pár lazításra alkalmas hely fel végig. Szinte szótlanul haladtunk, mindenki a maga kötélrészére figyelve, ha túl lazán hagyod a kicsúszó társ túl nagyot ránt rajtam, ha feszes a kötél akkor meg túl hirtelen a rántás és nincs idő reagálni. Előttem az egyre meredekebb hófal unalmas textúrája, felnézve a túratársak egyre inkább közvetlen a fejem fölé kerülnek, akár egy sziklafalon, lenézve meg egyre mélyül az az űr amit annyira szeretünk, a tátongó mélység amely mindig lenyűgöz, de amelybe belezuhanni nem szeretnénk. A lépések-csákánycsapások ritmikus rutinja eltompítja a figyelmünket, és belemászunk a völgy egyik mellékágába amely végül beleveszik a kietlen sziklafalakba. Szerencse nem okoz gondot kimászni belőle, és egy haránt vissza is vezet a völgy főágába.
Aztán váltunk, ezúttal én megyek előre, és jöhetnek az újabb százméterek. Még csak nem is fotóztunk. Nem is mertem elővenni a gépet. Bármi is elesik ami nincsen hozzádkötve, attól örökre elbúcsúzhatsz. Csak a nagy párkány fölötti, lankásabb részen kockáztattam meg, és készítettem végre egyetlen képet. Fáradtan roskadtunk le a tetőn.

A Costila szakadékvölgy felső szakasza, a párkány fölötti kivezető folyosó

A Fehér völgy felső bejárata .. háttérben a Costila tömbje



Lefele a közeli Fehér völgyön ereszkedtünk, és én életemben nem találtam még annyira firnesedett havat a völgyfenéken. Gyakorlatilag lemásztuk a völgy helyenként még csak kevés hóval takart sziklaküszöbjeit és a korai est utolsó fényében érkeztünk a tisztásra (La Verdeata), ahonnan már csak szűk óra az erdőn át a városszélen hagyott autó. 

Csukás hegység - Ördögújjak, Teszla tisztás

Végre! Számtalan alkalommal elhatároztam már hogy következőkor az Ördögújjak felől mászok fel a csúcsra. És most megvolt. Sőt mi több .. a Teszla tisztás is, a Csukás számomra ismeretlen terepei közül az egyik. És ennyi év után is hány olyan túralehetőség van a Csukásban ahol még nem jártam? Hát azért van ... és a csukás egy kis hegység.

A csak pár nappal korábbi Bucsecs túra tapasztalatai alapján felkészülve jégcsákányt, mászóvasakat is vittünk. Arra vártam hogy továbbra sem lesz hó az erdőben, azon felül meg a szél miatt is kijegesedett hegyoldal vár majd.

Bodzaforduló után már a dombok is havasak voltak. A Dalghiu-völgyben hagyott autó környéke már szabályos téli táj volt, és ahogy haladtunk felfele a Csukás nyereg fele egyre mélyült a hó. Az előrejelzések jó időt ígértek, a korai órákban még ki is tartott, de az erdőhatár fölött lassan bevonta a tájat a felhő. Az erdőhatáron beöltöztünk, és erős szélben indultunk fel a széles gerincen a csúcs feltételezett irányába. Az Ördögújjak még látszottak, aztán csapatunkat elnyelte a köd. Fotózás vagy a táj szépsége miatt nem kellett időt vesztegetni, hamarosan fenn is voltunk a csúcson ahonnan szabályszerűen lefújt a szél. Csak a csúcstömb alatti szélárnyékban álltunk meg egy gyors kajaszünetre.


Az Ördögújjak
Háttérben a Szilon havas (Siriu) és a Tatár havas gerincei fehérlenek

A Teszla napsütötte süvege ... alatta a Teszla tisztás


A Bratocea nyeregből a teszla irányába fordultunk és hamarosan el is veszítettünk a helyes - és feltehetőleg kényelmes - jelzett utat. A hó itt méteres mély volt, a legkönnyebb lehetőséget választva a völgyfenéken csúsztunk egyre lejjebb, majd a Teszla nyereg előtt mégis kimásztunk a gerincen vezető jelzett ösvényre. Innen csak rövid séta a Teszla tisztás, ahol még életemben nem jártam. A naplemente fényei bearanyozták a hegyoldalt, és ha a csúcs mindvégig felhőben maradt is, igazi élményben lehetett részünk. A Csukás impozáns nyugati sziklavilága lenyűgözött, hihetetlen erőt sugároz ebből az irányból szemlélve. Állítom, innen látható a Csukás legszebb, legmagasztosabb panorámája ...






Rövid téli túrák ...

$
0
0

Szerencse még mindig hosszúak az esték. A képeket nézegetve jutnak eszembe a részletek ... aztán pötyögni kezdek. Csak az első mondat adja magát nehezen ... a többi jön magától. Egyszerre  írom le négy rövid kiruccanás mozzanatait. Azt hiszem hogy máskor is csak egy mondatra kellene leülni ... a többi történne magától ...


Szent Anna tó

Londonban élő barátaim hívtak  - Jössz egyet tekeregni a tóhoz?  A "tó" mifelénk a Szent Anna tavat jelenti. Mert azt mi, kézdivásárhelyiek, a magunkénak tekintjük. Csak a csúnya véletlen folyamán került Hargita megyébe. No mindegy ...
Már dél is elmúlt, de ennek van előnye is a magunkfajta fotográfiát kedvelők szemében ... napnyugtakor még ott leszünk :). A Kövesponktól indulunk, a Tóbérce gerincén kerülve a tavat. Vagy ha ez nem mond semmit akkor átfogalmazom: a sepsibükszádi lelátó irányából a balodali gerincet követve haladtunk, majd hátul ereszkedtünk le a tóhoz. Tudom ez is pontatlan leírás lehet ...így pontosítok: tehát a Szent Anna tó esetében a kráterperemen található sátortábortól a partra ereszkedő aszfaltcsík felőli oldal számít a tó elejének, míg a Tusnádfürdő felől közelítő turistút érintette nyereg felőli oldal a hátsó. Nem kioktatni akarlak én .. távol álljon tőlem ... de rájöttem hogy annak aki nem jár ide rendszeresen, az nem tudhatja.
Na szóval ... csúszkáltunk kicsitt a befagyott tófelszínen, élveztük a frissen hullott havat, majd amire visszakapaszkodtunk a Kövesponk alatt álló autóhoz már a nap is készült befejezni aznapi erdélyi látogatását.  Reménykedtünk a feledhetetlen színkavalkádban, de ahogy az legtöbbször lenni szokott, nem azt kaptuk amire vártunk. Azért készítettünk pár képet, és amire teljesen lefagyott volna a kezünk, ültünk is vissza a fűtött autóba ...

letérve a tó felé vezető műútról ... széles panoráma nyílik a Csíki medence felé

A Bükszádi lelátóról


Királykő

Legalább egy dologban biztosan "premier" volt a túra. Úgy döntöttem hogy nem cipelem a nagy DSLR vázat meg az objektívet, hanem zsebre vágok egy kis kompaktot, és majd csak kiszedek belőle valamit. De még mielőtt folytatnám, elárulom nektek hogy az elvileg helyes beállítások ellenére itthon elfogott a sírás amint megláttam a képeket. Na .. ez van .. tapasztalva tanul az ember. Legalább könnyű volt a hátizsákom ...
A Királykő - Padina Inchisa (Zárt tisztás) - szakadékvölgybe készültünk. * nem tévesztendő össze a déli gerinc alatt található Zárt tisztással (Poiana Inchisa). Egy olyan hely amely mindig valahogy nehezen engedett nekem. Az előző időszak meteorológiai eseményeit követve arra vártunk hogy a völgyben megfelelő mennyiségű hó lesz, amely feltöltötte a sziklaküszöböket (szöktetőket - ahogyan mi nevezzük), és fent a szél meg a napsütés keményre változtatta a havat, amelyen majd kényelmesen felsétálunk. Mit is mondhatnék ? ... a kevés, friss hó alig takarta a sziklás letörések alját, szikráztak a csupasz sziklákon a vasszerszámok. Ráadásul belemásztunk a völgy mellékágába - hogy majd meglátjuk mi lesz ... hát az lett hogy vissza kellett ereszkedni. Kényelmetlen egy mutatvány volt ... aki ismeri a helyszínt az tudja miről beszélek.
Aztán persze a felső szakaszok törpefenyvesein méteres friss hó várt, ott szenvedtem ki a lelkemet is, végén már a kész nyomokban lépve sem volt erőm előrehaladni. Szóval küzdelmes túra volt. Mondtam is a főgerincre érve hogy lefele én már csak nyugisan baktatni szeretnék ... semmi izgalom, semmi odafigyelés, csak tenni egyik lábam a másik elé. Ennyire maradt energiám.
A Curmatura menedékház teája pofozott helyre annyira hogy le tudjak bukdácsolni a Crapatura (Hasadék) völgy kőfolyásos, sziklás, jeges vízmosásán az autóig. Aztán amikor már láthatáron belül volt az autó, elvágódtam egy tenyérnyi jégfolton ... csak hogy észrevegyem, a magashegyi túrázás nem akárkinek való ...

A "szöktető" - sziklaküszöb felső szakasza



Csukás

Még meg sem száradtak a Királykő túrán szétázott kesztyűim, fotóklubbos barátom toppan be hozzám azzal az egyszerű kérdéssel hogy nem-e megyünk ki valahová túrázni. Üsse kő ... neki sem tudtam nem-et mondani. Hétvégére szép kis csapat alakult,  a cél a Csukás számtalanszor bejárt Bratocsa gerince és a Csukás csúcs.  Nyugodtan bejárható, csak a minimális felszerelés kell, meg a fotóállvány, meg a fotógép, meg meleg tea, plusz tudomisénmégmi. Elindultunk ... szépen sorban ... dél körül ... hogy majd lefele jövet bevárjuk a napnyugtát. Csak a fekete labrador rohangált, háromszor is megtéve bizonyos szakaszokat. Kezdő még ... végülis azért hoztuk hogy tanuljon. Eddig még csak a Bodoki meg a Baróti havasok világát ismeri. Szaladgált ott is, de hát mit várhat az ember egy fiatal jószágtól ?
Végigcsináltuk a programot tisztességesen ... fel is, le is, nyugisan, a Bratocsa gerincen lefele jövet még szaladni is kellett hogy a napnyugtát a kiszemelt helyen elérjük. De csak mi szaladtunk ... fiatal labrador túratársunk belátta hogy semmi értelme izgága módon energiát fecsérelni a hegyen.
Aztán persze itt sem lett az a látványos naplemente, de azért párszor lenyomtuk hidegtől remegő kézzel a fényképezőgép kioldógombját, majd leballagtunk a hegyről túratársaink nyomában.


Díszes ... pontosabban színes társaságunk egy része ... no meg a labrador





Bucsecs

Amikor hajnalban beültünk az autóba csak annyit tudtunk biztosra hogy a Bucsecsbe megyünk mászkálni. Brassóig leszűkítettük a túratervet a Molnár gerinc/völgy környékére, de egészen a völgy aljáig nem született további határozat. Aztán a helyszínen tapasztalt körülmények döntötték el. A Sárkány gerinc teljesen hómentes volt, meg hát a tavaly télen is voltunk rajta, a Molnár völgyet a lefele útra hagytuk, így hát az ideális hóviszonyok miatt nekimentünk egy mindannyiunk számára ismeretlen szakadékvölgynek. Az égvilágon semmi infónk nem volt, nem tudtuk mi vár ránk, de nekiindultunk. Apropo, ezt felelőtlenségnek nevezik, és csak ritkán hagyjuk magunkat ennyire elragadtatni ...

A Moraru (Molnár) völgy alsó szakasza, balra fent a Molnár gerinc agyarai.

Csak itthon derült ki hogy végül a Valea Adanca (Mély völgy) szakadékvölgyön másztunk fel. Gyönyörű, élménydús mászás. Enyhén kiszélesedő felső részéből, kedvezőtlen hóviszonyok idején elindulhatnak kisebb lavinák, de ezúttal ilyesmiről szó sem volt. Az idei tél kevés havazásainak tagadhatatlan előnye, hogy többször kaptunk jó minőségű firnhavat mint máskor évek alatt.
Tehát másztunk, viccelődtünk, pihentünk, majd másztunk újra ... néha ködben, máskor meg tisztán látszott az alattunk egyre melyülő űr. A Molnár gerinc utolsó sziklatűjének nyergébe értünk fel, majd a heves széllökések miatt meggörnyedve haladtunk az Omu csúcs irányába az egyre szélesedő gerincen. Az utolsó szakaszt sűrű, tejfehér ködben, és kíméletlen erős szélben tettük meg. Az apró hódarát hordozó jéghideg szél miatt lefagyott arcomba csak a csúcson épített meteóállomás melegjében kezdett keringeni a vér. Régen örültem ennyire egy forró teának ...





A lefele menetre ejtettük a Molnár völgyön való ereszkedést, és a Szarvasok völgyének lankáin bolyongva kerestük a megfelelő lejtőket. Csak 1800 méter környékén kerültünk ki a ködből, ballagtunk le az erdőbe, majd tovább az autóhoz. Még így, télen is hosszúnak tűnik ez a völgy és az alatta fekvő erdőben átvezető ösvény, pedig ilyenkor nyílegyenesen lehet haladni a völgyfenéken. Mi lesz majd a tervezett Fogarasi túrán? Ott kétszer ilyen hosszúak a völgyek ... 

Szarvasok völgye

Két tél közti tavasz - Baróti és Háromszéki havasok

$
0
0


Újra hó takarja az alacsonyabb hegyláncokat is. Fehéren csillog a napsütésben a Háromszéki  és Bodoki havasok, illetve a Nemere többnyire erdős hegyháta is, és a húsvéti  nyuszi dideregve csodálkozik a frissen lehullott hóban.  Még  pár nappal ezelőtt is a tavaszra készülődtünk, csak a legmagasabb hegyekben maradt némi hótakaró, és szokás szerint lemaradtam a tavaszi virágok fotózásáról is. Ki tudja .. talán lesz egy második tavasz is idén.

Nos ... e két tél közötti tavasz hétvégéin került sor két olyan túrára, amelynek útvonala számomra  is teljesen új, ismeretlen terepen haladt.  Ráadásul mindkettő két olyan hegységben amelyet közelsége miatt már régen ismernem kellene.  Nos ... írtam már, én ezeket mind nyugdíjas koromra halasztottam, aztán rájöttem hogy mégis jobb lesz ha már most bejárom fontosabb útjait.

Baróti havasok

Még nem voltál soha Sugásfürdőn? - kérdezgették többen is csodálkozva. Nem ... még soha - válaszoltam mindig, az elején kissé szégyenkezve. Aztán már annyira különlegesnek számított a tény, hogy akár büszke is lehettem volna rá, hiszen úgy nézett ki hogy én maradtam az egyetlen aki még nem járt fel a Sepsiszentgyörgy fölött található Sugásfürdői üdülőtelepre. Sőt mi több ... tavaly tél elején, ha emlékezetem nem csal, pontosan 2015 január 1-én indultunk el barátokkal Árkosról, azzal a határozott céllal hogy átmegyünk az erdőn át Sugásfürdőre. Csakhogy eltévedtünk, és akkor sem értünk oda. A sors .. nem akarta.  

Aztán tavaly decemberben megismételtük, és végre ott voltam, és azon különleges státuszom is befejeződött. Most olyan vagyok én is mint mindenki más ... voltam Sugásfürdőn :). És most újra ...
A Görgő erdős csúcsa alá épített üdülőtelepen csak pár ember lézengett akkor is, és most is. Mit is csinálhattak volna? Sípályákon a hó csak foltokban maradt meg, azonkivül meg csak sár és a hideg szél várta a turistákat. Mi azért felkapaszkodtunk a rövid, de meredek sípálya mentén, aztán ugyancsak rövid, lankás emelkedő a fenyvesben, majd egy ellaposodó részen diszkrét tábla jelzi ... a Görgő csúcsán állunk. 1018 méter. A térkép 1017-et mutat, de amint később kiderült a térkép megbízhatatlan, így elhiszem azt ami a táblára felírtak. Valamivel távolabb elérjük a Baróti havasok legmagasabbját is (Havad tető - 1019m).  Viszont innen kezdődik a főgerincen elnyúló tisztások fűzére, és végre belépünk a Kárpátokra jellemző hangulatos szubalpesi legelők világába. 

Havad tető





Mindjárt egy meglepetés is fogad .. kis tavacska, valoszínűleg időszakos .. de segített a fotóanyag minőségén, és érdekes színfoltja a környéknek. Aztán már tényleg a hosszan elnyúló tisztásokon sétálunk, itt sem kímélik az erdőt, több helyen kitermelt, felaprított fák tornyosulnak, csak a szállításra várva. A Vadas hágóig megyünk előre, majd lekanyarodunk a keleti oldalon lefutó mellékgerincre, amely egészen Árkos felső határáig vezet.

Háromszéki havasok

A Berecki hegységnek is nevezett havasok nagy része számomra ismeretlen. Bár mostanában tervben volt hogy a műúton elérhető Musát hágóról bejárjam a főgerincnek a Hertán pusztáig tartó szakaszát, amelynek környékét már megismertem egy régebbi biciklitúra alkalmával. Végül egészen máshogyan alakult. Éspedig a kolozsvári Hám Péter csapata látogatott el ide, azzal a céllal hogy felsétál a Lakóca csúcstól nem messze fekvő Zernye tető csúcsára. Nem kellett kétszer mondani nekem sem. Valahogyan sikerült Péternek összeszednie és mi több, életben tartania egy olyan magamfajta emberekből álló csapatot, amely minden hétvégén elindul valamerre a hegyekbe, és akikhez természetesen a legnagyobb örömmel csatlakozom. Gelencéről indultunk neki annak a mellékgerincnek amely egy hatalmas balkanyarral kapaszkodik a Zernye 1603 méteres csúcsára.  Az erdőkitermelő úton, majd csak úgy meredeken az erdő között kapaszkodva haladtunk, legtöbbször a GPS adatai után. Kiérve a gerincre végetérnek a tájékozódási problémák, és nyugisan ballagva lehet élvezni a kisebb erdőfoltokkal megszakított havasi legelőket. A Jakabhavas pusztája változatos fotótémákat kínál, majd lassan elérjük a Zernye tető alatti nyerget. Tekintélyes látvány a csúcstömb, alig több mint száz-százötven méteres szintkülönbsége ellenére meglepően masszív. 



Jakabhavas pusztája


A Zernye tető a nyeregből

Ereszkedő a Zernyéről ... háttérben a Vráncsa hegység

A "Romok"

Felérve leroskadunk, és csak a széles panoráma tartja ébren a melegtől kókadozó csapatot. Lefele a Nagy-Gelence patak völgyét vesszük célba, elhaladunk a világháborús emlékek - a Romok - mellett, sáros meredélyen ereszkedünk a völgyfenékre,  majd az erdei utat követjük az autóig. Megismertem tehát egy újabb szeletkéjét a hegységnek ... bár azt hiszem marad még nyugdíjaskormra is. 


Egyébként mindkét leírt túra alkalmas biciklitúrákra is, és szerintem ez az a módszer ahogyan a jövőben érdemesnek látom bejárni ezeket a vidékeket. Vannak szakaszok ahol a nyakamba fog kerülni a bicikli, de alapjában sokkal nagyobb területet lehet bejárni/megismerni akár egy nap alatt is.

Szeszélyes április

$
0
0


Bár a fotóanyagról  nem látszik, idén igencsak nehezen adja meg magát a tél. A jelentős hőingadozások hol izzasztó nyári meleget, hol meg dermesztő hideget, magasabban havazásokat hoznak.
Vagy csak egyszerűen szeszélyes áprilisi időjárás van?
Nos ... addig is amíg a természet végleges elhatározásra jut, mi kijártunk pár alkalommal ...

Bucsecs hegység

A jól sikerült téli szakadékvölgy mászási sorozatot folytatva indultunk el. És már ismét úgy, hogy "eh, majd az autóban eldöntjük hogy hová megyünk". Aztán a várhatóan latyakos hó és az esetleges lavinaveszély miatt a Bucsoiu szakadékvölgyére döntöttünk. Nincsen felső, kiszélesedő katlan ahonnan komolyabb hótömeg érkezzen. Odaérve szemrevételezzük a körülményeket. Vizes és mély hó, korábban lefolyt lavinanyomok, enyhe meredekség és hópárkány sem hajlik vészjóslóan fölénk. Jó lesz ...



 


A Scara csúcsa

Nyugisan, fotózgatva, kötélbiztosítás nélkül haladunk, ki-ki a maga tempójában, és csak a gerincre érve várjuk be egymást.  A meleg ellenére hidegen csípős szél fúj, sokat nem is időzünk a Bucsoiu csúcsán. A Moraru (Molnár) völgyben való ereszkedés ötletét dobjuk, túl sok hó van még a felső katlanban. Csak egy róka meri átvágni keresztbe a meredek hegyoldal hómezejét. Hogy mit csinál éppen itt, ilyen magasan, csak találgatni tudjuk.


A Bucsoiu északi gerincének (deubel út) felső szakasza


A Bucsoiu északi gerincén (Deubel út) kezdjük az ereszkedést, majd eltérve a jelzéssel ellátott ösvény vonaláról, egy szomszédos vályú haván találunk gyors lejutási módot. Rövid időre megállunk az utunkba eső menedékhely előtti tisztáson, majd leballagunk az autóhoz. Furcsa hogy fényes napsütésben indulunk el hazafelé. 

Rétyi virágfotózás

pontosabban a Nagyborosnyói vonatállomás mögötti rét kockásliliom kínálata a cél. Azon panaszaimra hogy a Rétyi Nyírben nem találok egyetlen példányt sem, többen is ezt a helyszínt ajánlották. És tényleg ... hatalmas területen megtalálható, csak válogatni kell a szebbnél szebb példányok közt.




Brassó - Magura - Zernyesti szoros

Épen egy héttel korábban mondtam hogy akkor jövök Brassóba fotózni ha majd esik az eső. Így majd találok pocsolyákat amelybe tükröződést, csillogásokat fotózhatok, és nem lesz annyi ember sem. Álmomban sem képzeltem volna hogy alig egy hétre rá, hajnali 6  órakor ott állok az esőben Brassó főterén. De kezdem az elején ...
A sepsiszentgyörgyi természetfotós társaság vendégeként érkező magyarországi fotósokat kísértük el tájfotózni. Persze napkeltére készültünk, és bár már induláskor esett az eső, gondoltuk, egye fene, maradunk a terveink mellett. De Brassóba érve tiszta volt hogy nem lesz ebből napkelte, így egy hirtelen ötlet alapján városfotóval kezdtük a napot. Örömömre. Pedig nem vagyok én egy városfotós típus .. de hát ott az egy héttel korábbi ígéretem ... és érted na ...




Aztán amint kivilágosodni látszott az égbolt, feketéből-kékesszürkébe, indultunk is a magura dombvidékére. Ja, persze rövid szünetekkel itt is esett az eső, de hát azt tartják hogy a jó fotók szeszélyes időjárás idején készülnek. Nos ... mi igyekeztünk.



Kajálni azért mégis leereszkedtünk a kíméletlen szél elől  a Zernyesti szoros széltől védett bejáratáig, és ha már itt voltunk, jártunk is egyet benne. Esőben természetesen.




Visszautazva, bár szorított az idő a délután megnyítandó fotótárlat miatt, még "felugrottunk" a Holbav vidékére is. Pontosítok: felautóztunk egy darabig, aztán gyalogoltunk még egy darabon, végül, miután kissé beleszagoltunk a holbav-i környezetbe, legurultunk. Szó szerint ... autóval, óvatosan.



Nagyhagymás

Azt mondtam hogy csak akkor érdekel a túra, ha nekem is lesz némi újdonság. És lett. A Nagyhagymás csúcs utáni Fehér mezőn talán a 90-es évek vége felé jártam utoljára. Ideje volt tehát megnézni újra. A szokásos Egyeskő mászkálás és főcsúcs kitérő után ereszkedtünk is a várva várt mezőkre. Értem úgy - hegyvidéki legelőkre. ne egy kukoricatáblára gondoljatok ... fenyvesek közé, sziklafalak alá szorult tisztások ezek. Ez éppen egy nagyobb. Emlékeimben úgy élt mint számtalan juhnyáj és pásztorkutya nyári szállása. Egy kaland volt átjutni akkor, erre számítottam most is. Sőt rosszabbra, hiszen előző bejegyzéseimben már említett hollófekete labrador túratársunk is velünk volt, és köztudott hogy a pásztorkutyák legkevésbé egy idegen kutyát tűrnek meg odafönt.
De hát akármilyen melegen is érkezett a tavasz, mifelénk betartják a hagyományokat, és Szentgyörgy napja előtt nem hajtják fel a jószágokat a hegyre. Őszintén nem tudom feljárnak-e egyáltalán még, hiszen a fából épített tanyák leromlott állapota nem erre engedett következtetni. 




Vagyis rajtunk és újdonsült szovátai túratársainkon kívül nem volt itt senki. Végigballagtunk a "mezőn", túloldalt megtekintettük a nemrég épített menedékkunyhót, aztán szépen eltévedtünk az erdőben ereszkedve. Na jó . .ez így túlzás. Eltévesztettük a helyes útvonalat. Tudtuk hol vagyunk ... nagyjából. Szerencse van okostelefon, meg OsmAnd alkalmazás, ami mutatta hogy merre is kellene tartani. Így ha némi késéssel is, de még sötétedés előtt hazaindulhattunk. 

Bucsecs - Simon dombvidék

Nos egy újabb, elsősorban fotósoknak ajánlott helyszín. A Bucsecs nyugati lábainál elterülő dombvidék tanyavilága. Késő délutáni program, a hegyen frissen hullott hó fehérségét szerettük volna elkapni, a dombok üdezöldjével kontrasztban. 
De a délutáni indulás és érkezés között eltelt rövid idő alatt is rohamosan olvadni látszott a hegy fehérsége. Így a fotóanyag nem annyira a hegy még téli hangulatát, hanem a dombvidék tavaszi jellegét tükrözi inkább. Nos ... az sem megvetendő téma ...

A Barcarozsnyói vár - háttérben a Bucsecs






 

Cím nélkül (késő tavaszi bolyongásaim)

$
0
0

Már ismét ott tartok hogy nézem a listát az megírandó beszámolókról és erős késztetést érzek hogy hagyjam az egészet a fenébe. Meg hát amúgy sem beszélhetünk már beszámolókról, hiszen az utóbbi időkben inkább csak a saját hangulataim kivetítése vagy egy-egy kiragadott pillanat került előtérbe. A száraz tények, adatok, az eligazítások nélküli írások értéke már nem vonzza az olvasót, csak az tér vissza időnként aki véleményemre, no meg pár fotóra kiváncsi bizonyos helyszínekkel kapcsolatban. Lehet az hogy ennyi is elég legyen?

Az hogy hány méter magas, meddig juthatsz el autóval, hány órát kell gyalogolni, stb. énnekem már nem annyira fontos. De maradjunk abban hogy akár eddig is, bárkinek és bármikor szívesen segítek eligazodni. Jó így?

Bucsecs – Simon 

Nos, egy helyszín ami az utóbbi időkben erőssen vonzz, és amit nem is olyan régen ismertem meg. A Bucsecs nyugati lábai közé ékelődött Simon község környéke,  a fölötte magasodó dombvidék tanyavilága. A Holbav és a Magura-Pestera vidékével versengve hozza azokat az élményeket, biztosítja azokat a tájakat aminek én minden pillanatát élvezem és ahol folyamatosan találok valami szépet, valami újat amit lefotózhatok.
Idén is többízben kijártam, késő tavasszal, hátha elkapom a gyümölcsfák virágzását és a még hóval borított hegyeket egyszerre. Persze nem sikerült ... de azért pár érdemes pillanat szemtanúja lehettem. Nem is sikerült drasztikusabb válogatást végeznem a fotóanyagban, ezért most elég sok képet feltöltök ide.
Kellemes nézegetést, ki tudja, hátha kedvet kapsz te is egy rövid sétára ...











 



A simoni kolostor ... háttérben a Bucsecs hegység

... másik oldalon meg a Királykő összetéveszthetetlen főgerince.

Háromszéki havasok
Másik újdonság idénre az hogy igyekeztem gyakrabban kijárni olyan közeli helyszínekre amelyek még ismeretlenek számomra. Jó az hogy ki sem kell menni a megyéből – értsd Kovászna megye, ellenben itt a tájékozódás komolyabb feladattá minősül. Az alacsonyabb  hegyvidékek labirintusában eligazodni amúgy sem könnyű, ezt még tetőzik a erdőírtások, a folyamatosan változó terepviszonyok is. Igyekszem összekötni olyan útvonalakat amelyeknek csak bizonyos szakaszait ismerem, vagy felfedezni teljesen újakat. Ilyen a Háromszéki havasok világa is. Rövidebb ismert szakaszokat összekötve próbálok teljes képet alkotni róla. Megismerni.
Így indultunk el ezúttal a Musát hágóról a Musát csúcson át a Hertán pusztáig, puszta amelyet már korábban ismertem. A főgerincen meglepően jó a jelzés (nem jellemző amúgy), ám odáig meg kell találni a helyes útat. Nem könnyű feladat, térképek és némi tapasztalat elengedhetetlenül szükséges. És így is sikerült tévelyegni. Végülis a Musát patak mentén indultunk fel (szerintem ez jobb mint a jelzett útvonal), majd a völgy egyik jobboldali ágán kapaszkodtunk fel a főgerincre a Musát csúcs és a Hertán puszta közé. Innen már nem volt gond. Örömmel töltött el hogy a Hertán pusztára érve emlékeztem a részletekre, hogy milyen irányből jutottam ide, és hogy akkor hol ereszkedtünk le. Valahogy ezek megmaradtak, pedig nem nagyon büszkélkedhetek a memóriámmal kapcsolatos képességeimmel. A rövidtávúval biztosan nem. 

A Hertán puszta ... a hátsó havas csúcs a Górhavas, jobbra a Lakóca

... visszafele tekintve egészen balra a Musát csúcsa látszik.



Visszafele már a főgerinc jelzéseit követve érkeztünk az aszfaltútra (2D – Ozsdola – Lepsa), egy meredek, helyenként kíméletlen erdőírtásokkal tarkított útvonalon. Ha felfele is ezt választjuk biztosan rászórunk pár „miatyánkat” ... 

Csíki havasok – Répát hegy

Ím egy másik régen bejárt terület felelevenítése. A Csíki havasok déli gerincének egy szakasza,  egészen pontosan a Répát hegy bizonyos szakasza. A Katrosa üdülőteleptől indultunk, a Gombás bércen át Csángótelepig, és vissza. Esőben, néha ködben, átáztunk, átfáztunk, majdnem el is tévedtünk, de jól szórakoztunk. Egy kiemelkedően felkészült biológus csapattal volt szerencsém sétálni, akiktől volt amit tanulni. És én még azt hittem hogy ismerem a virágok egy részét. Hát mint kiderült, igencsak kis részét! Kérdezni is csak módjával mertem, ha túl sok infót kapok, elfelejtem az egészet ... kevesebb, logikusabb magyarázatokat talán még megjegyzek. 






Szép volt .. szerintem a Gombás bérc kihagyhatatlan, hangulata, szinte személyisége van. És nem utolsósorban fotógén.

Máramaros, Bukovina, Moldova körút

Túravezetői szakosításom újabb lépésének részeként utaztunk. Tanulni, fejlődni kell. Hogyanját, mikéntjét nem részletezem, Tény hogy Bukovina és Moldova egy része ismeretlen volt számomra, tehát a tanuláson kívül is szívesen indultam útnak.
Erdély és Máramaros ismert tájai után kiszomjazva vetettem magam a bukoviani és moldovai táj, kultúra és történelem nyújtotta újdonságokra. Bár nem fotóra kiélezett utazás volt, pár képet sikerült készíteni. Ezekből mutatok ...
 
Segesvári utcarészletek ...


Barcánfalvi (Barsana) templomegyüttes

Moldovita kolostor


Sucevita kolostor falfestései

Sucevita kolostor
Sokat lehetne mesélni,  de túl hosszú lenne ... talán majd egy következő alkalommal ...

Amint kisüt a nap ...

$
0
0

Emlékeztek? Nehezen kezdődött a nyár. Folyamatosan esett az eső, a párás, lassan melegedő levegőnek egy idő után csak a növények örültek igazán. Túrák helyett fűvet nyírtam szüntelen :).
Aztán amint kisütött a nap elindultunk ...

Bucsecs - Leaota

Már évek óta megfogadtam hogy legközelebb a Bucsecs nyugati oldalát látogatom meg rhododendron nyíláskor. A Strunga nyeregből könnyedén lehet leereszkedni arra a hegylábra (Buksa) amely összeköti a Leaota hegység főgerincével. Ez az a hely ami egyre ismertebb lett vörös virágszőnyegéről. Ráadásnak meg ott vannak a Bucsecs nyugati mészkőfalai háttérnek. Napnyugtakor gyönyörű lehet. 
Aztán addig húzódott a dolog, hogy bár sikerült eljutnom a helyszínre, a rhododendron (havasszépe) virágzás már nagyon a végét járta. Sejtettem hogy így lesz ... de mindeképp megérte. A Bucsecs nyugati oldalán túrázva, főként a Gaura völgyétől délre eső Gutanu, Batrana, Strunga környékén, olyan mintha nem is Bucsecsben lennél. Eltűnik a tipikus konglomerátum kőzet, helyét a beékelődött mészkő veszi át. A Királykő tömbjével együtt alkotja azt a réteget amelynek közepe lesülyedt (Rucar-Bran folyosó), és ami annyi jó helyet biztosít nekünk túrázóknak, vagy fotósoknak egyaránt, elénk tárva a karsztvidékek megannyi látványosságát. 
Felérve tehát a Strunga nyereg környékére nem láttam semmi bíztatót felülről szemlélve, le is mondtam arról hogy még találok nyíló virágokat. Rövid üdvözlet után mégis rákérdeztem a pásztorra. Kissé értetlenül nézett rám, szemmel láthatóan nem értete hogy mit keresek én. Majd miután elmagyaráztam hogyan is néz ki a virág, örömmel bólogatva adta tudtomra hogy a "hegyi rózsa" még virágzik helyenként a Buksa lábán, ereszkedjek csak le. El is rohantam, és tényleg, foltokban, kókadozva bár, de voltak nyíló virágok. Örültem nekük, de sajnos már hervadtak annyira hogy napnyugtára is maradni pár fotó kedvéért értelmetlen lett volna. Marad ismét jövőre ... 
Hazafele reménykedtem a Keresztényfalva melletti pipacsmező adta lehetőségekben ... de hát itt sem volt szerencsém. Marad ez is jövőre ...

Jobbra háttérben a Strunga nyereg - Bucsecs hegység



Ami még maradt a virágszőnyegből ...




Baróti havasok

A környékünk hegységeiben tett túrákat folytatva ismét a Baróti havasok főgerincére készültünk. Ahol utolsó alkalommal abbahagytuk, most onnan folytattuk. Felmentünk tehát Sepsikőröspatakról a Vadas völgye fölött húzódó, ismert gerincélen, majd a Vadas hágóra ereszkedve gyalogoltunk tovább a főgerincen. Bár átlagmagassága alig haladja meg a 950-1000 métert, és elvileg erdő kellene borítsa, a főgerincen majdnem végig kellemes szubalpesi legelőkön sétálhatunk. Erre gondolom vigyáznak is a pásztorok, a folyamatos legeltetés megelőzi hogy újra betelepüljenek a cserjék, majd utólag a fák. Nemrég olvastam hogy pl. a szlovák Tátrában, a jópár éve letiltott legeltetés következményeként teljesen eltűntek a rétek, legelők. Az erdő visszakövetelte a területet ...
Nos itthon kár lenne elveszíteni őket, hozzátartoznak az erdélyi tájhoz, sőt igazából specifikus táji elem a Kárpátokban. Elképzelitek Erdélyt a juhnyájak és elszórt fákkal tarkított legelők nélkül?



A Kurta-ponk alatt elhaladva lesünk minduntalan a közelgő viharfelhők felé, majd ereszkedünk a Kőröspatak és Kálnok közé lefutó gerincen. 

Fogarasi havasok + Bucsecs (Vf. cu Dor)

Általában úgy gondolják hogy ha csoportot viszel a hegyekbe, az unalmas, hiszen a már untig ismert szakaszokat járod be újra és újra. Nos, itt olvastátok már nemegyszer azon véleményem hogy a természet mindig más arcát mutatja. Hogy ha még segítesz is neki, és különleges időpontokban keresed fel ... annál is többet kapsz. Így volt ez ezúttal is ...
A Fogarasi havasokban a Balea környékére koncentráltunk. A Netedu gerinc, a Doamnei völgy, vagy a kihagyhatatlan Kecske tó környéke volt a cél. Ráadásként egy hajnali fotózás is volt a Kecske tó katlanjában. De hadd meséljenek inkább a képek ... 
Elsőre a Doamnei völgy tavai és gyönyörű vízesése:






Mutatom a Netedu gerinc környékét is:


Jobbra a Buteanu csúcs .. balra meg a híres Arpasel gerinc.


És ím a hajnali Kecske tó és környékének hangulata:










Ráadásnak a Bucsecsben is mentünk egyet, a Vf. cu Dor csúcstömbjét megkerülő jelzett ösvényen. A Vanturis vízesések kanyonja fölött (egy tavaszi túra célpontja) átívelő ösvényről szép kilátás nyílik, amely majd az Izvorul Dorului medrében kerül vissza a platóra, itt már igencsak lehangoló környezetben. A sípályák miatt tönkretett zóna nyári képe határozottan elriasztja a felkészületlen túrázót ... tény hogy egyhamar én sem megyek még egyszer arra. 
Remélem elnézitek nekem hogy képet nem raktam fel róla. Ha jól emlékszem elő sem vettem a fényképezőgépet ezen a szakaszon ...



15 perces fotósorozat

$
0
0
15 perc. Szerintem ennyi időt érdemes rászánni. Ha ennél kevesebb szüneted van inkább halaszd későbbre. És most tényleg a fotók nézegetése emészti fel e 15 percet, szöveges részt olvasni alig kell. Ebben legalább követem a globális tendenciát. Az emberek egyre kevesebbet olvasnak, én meg egyre kevesebbet írok. Kényelmes megoldás, de az információnak, a hangulatnak, az érzéseknek át kellene jutniuk a nézőhöz. És csak a fotók adhatják át. Remélem sikerül nekük. Szóljatok már vissza ... sikerült? 

Az alábbi helyszínek majd mindegyikéhez Szolnokon élő fotós barátom unszolására mentünk ki. Rájött hogy mégiscsak itthon vannak a legjobban fotózható természetfotós témák, és szorgalmasan visszajön értük. És nincs egyedül ezzel ...

Mohos láp – Szent Anna tó

A klasszikus, az örökzöld. Nálam legalábbis. Nem számít hány alkalommal vagyok ott. Ha jó képet készíteni nem mindig sikerül is (újszerűt még ritkábban), akkor is jól érzem magam. Elég ha leülhetek a parton, és élvezhetem a hangulatot. Szeretem na. Főként hajnalban. Jó együtt ébredni a természettel. Főként itt ...













Bodoki havasok

Most jövök rá hogy soha nem voltam hajnalban itt fent. A napkelte nem érvényesül eléggé, ezért mindig a napnyugta színeit vadásszuk. Most is így történt, bár kevés eredménnyel. Lehet hogy a hajnalt is ki kellene próbálnom?





Kerc

Régóta listás helyszín nálam. De ahogy sok másnak is, az én esetemben is váratott magára. Valahogy soha nem volt elég idő rá. Pedig megéri. Nagyon is. Méltatlanul hanyagolt látványosság, történelemmel átítatva. Jóég tudja miért nem látogatják többen ...






Alsórákosi geológiai rezervátum

Egész pontosan egy bánya. Régóta vágytam ide. Nincs is messze ... de na, tudod ... valahogy ez is kimaradt eddig. És csak kevés jó képet láttam erről a helyszínről készítve. Vajon nehéz ott fotózni, vagy tényleg senki nem jár arra? Hát megnéztük. Miután jó ideig várakoztunk a vihar elültére, türelmünket díjazta az anyatermészet, és egy szivárványos, színpompával kezdődő napnyugtával kedveskedett. Ezúton is köszönjük. Elárulom hogy nekem igencsak tetszett ...















Bucsecs – Simon

Már be sem kell mutatnom. Mostanában minduntalan előtérbe került a Bran kolostor környéke (Simon község). Már láthattatok egy őszi és egy tavaszi sorozatot, és most álljon itt egy nyári is kiegészítésként. Szerintem télen sem lehet kutya. Azt hiszem idén télen megnézem! Ki tart velem?









Montenegró - 11 helyszín amiért érdemes 16 órát vezetni

$
0
0


Nagyon trendi cím lett, igaz? Mintha marketinges szakember írta volna meg. Bár azt hiszem egy jó marketinges ezt már ódivatunak tartaná. 
Tehát, szűkebb hazánkat kis időre elhagyva – itt Erdélyről beszélek, remélem tiszta :) - leugrottunk az oly sokat dicsért montenegrói tájakra. Pontosabban ücsörögtünk az autóban, bár így utólag visszatekintve nagyon is megérte. Meg aztán elgyalogolni odáig kicsitt hosszú let volna. 
No de soroljam azokat a helyszíneket, azoknak minden pozitiv vagy negativ vonatkozásaival együtt.
Azt azért tisztázni szeretném hogy a sorrend teljesen véletlenszerű, sem fontossági vagy magassági vagy bármilyen más besorolás nem volt alapja.

  • Durmitor hegység – Bobotok Kuk csúcs (2523m)

Hegyek. Az én esetemben enélkül nem lehet. Az ország legismertebb hegysége, a Durmitor, közkedvelt célpont. Bizonyos részét még a nagy autóbuszos kirándulások is érintik. Ennek is legmagasabb pontja a Bobotov Kuk csúcs az ahová mi is feljártunk. Az a jó ha az ember barátokkal indul el, hogy tudja mi az amit be lehet vállalni csapatként, és mi az amit nem. Persze így is vannak ismeretlen tényezők, váratlan események. de tervezni legalább lehet. Ez esetben adva van a mészkőhegységek mintapéldánya, jól követhető, jelzésekkel ellátott ösvények, csak arra kell vigyázni hogy egy esetleges vihar ne a főcsúcson kapjon el. Ám arra nagyon! 
Kb. 4 órás túrával lehet feljutni a legrövidebb útvonalon (Sedlo nyeregből – amely autóval elérhető), és végig gyönyörű a panoráma. A csúcsról meg egyenesen elképesztő. A kellemesen zöldelő, fűves tisztásokról toronyként kiemelkedő mészkőszirtek legmagasabbjának tetején állni amolyan igazi csúcsélmény. Bár a csúcs alatti szakaszok kitettsége miatt láncokkal biztosított, ezeken simán át lehet mászni, akár gyerekekkel is, mint ahogy azt mi is tettük. Lefele már odafigyelősebb, de az élmény biztosított ...

A Bobotov Kuk látványa (balra) - a baloldalról kerülve lehet feljutni

Csúcsdoboz ...



  •        Durmitor – Fekete tó

Majdnem olyan mintha a Szent Anna tó partján állnál. Csak a Szent Anna tó esetében a fenyvesek fölött nem meredeznek hatalmas sziklafalak. Nem mintha mi azt nem szeretnénk ha itt is lennének, csak hát ide nem nőttek.
Egy előzetes, késő délutáni felmérés után, hajnalban látogattuk meg.  Jókedvében kaptuk! Beúszó ködök, tükröződések, ás még egy rendkivül ritka – fehér szivárványként ismert – jelenség tanúi is lehettünk. Én szó szerint el voltam ragadtatva ... lehúztak rólunk 3 eurót fejenként, de üsse kő, megérte. Dupláját is.
Egyszóval ha arra jártok, hajnalban tegyétek!




  
    
  •       Tara kanyon

Gyakorlatilag ez is a Durmitor NP (nemzeti park) része. Azt írják róla hogy a Grand Canyon után a második legmélyebb szurdok. Nos, lehet ... de nem baj ha szkeptikus maradok, ugye?
Nagyon reklámozzák a raftingot, ám a leírások szerint nyáridőben nem túl izgalmas, ott csorogsz le nyugisan a vízen, bár gondolom látvány az van. Tényleg ... rafting közben lehet fotózni? No mindegy, nekünk erre nem volt időnk, és a fejenkénti 50 euró sem hangzott hívogatóan.
Maradt a másik lehetőség, kigyalogolni a Curavec kilátóig, ahonnan állítólag a legjobb panoráma nyílik a kanyonra. Gondolom ez is azért honosodott meg, mert alig 30-40 perc gyaloglással elérhető. A látvány az persze jó, de azért én láttam pár olyan kiálló sziklaszirtet ahonnan nem lehet lebecsülendő az élmény. Csak oda meg kutyagolni kell ugyebár ... meg esetenként mászni is.



  •         Rijeka Crnojevica

Régi kis település, klasszikus kőhíd, szép környezetben. De ennél lényegesebb a település közelében látható, ugyancsak a falu nevét viselő folyó elhíresült kanyarulata. Szinte kizárt hogy ne találkoztál volna már valahol ezzel a képpel. Nekem maradéktalanul tetszett, bár az lenne az igazi ha időt lehetne szánni egy csónakos, evezős kiruccanásra ugyanitt. Meg több időt tölteni a helyi borpincékbe.




  •       Kotor óváros + vár

Lehet most sokan rámugranak, de szerintem a vár nélkül Kotor is csak egy lenne az Adria partján sorakozó régi városok közül. Ami különlegessé teszi az a párszáz méterrel fölé tornyosuló vár, a felvezető várfal, illetve a várból nyíló páratlan kilátás a kotori öbölre. Az óváros utcáin járva a kép ugyanaz mint a meditterán környezetben épült óvárosoké, szűk utcáival, kőfalaival, fényesre koptatott járóköveivel, és újabban minden földszinti lakrészben kialakított boltjaival. Jó esetben vendéglő vagy kocsma. És emberek ... sok ember.
Ám felfele kapaszkodva a várfalon egyre kevesebb az ember, és egyre érdekesebb a látvány. No persze több figyelmet fordíthatnának a részletekre, a szemét és a mindent befedő bozót sokszor megtöri az egyébként hihetetlen szép panorámát. Mindenképp megéri felmenni, sőt anélkül szerintem értelmetlen az egész. Mi a kora reggeli órákban tettük, és kellemes volt a még árnyékos hegyoldalon gyalogolni. Mindez a déli kánikulában feltételezhetően nyűgösebb lett volna. És nem utolsósorban fotózni is jobb volt ...







  •       Sveti Stefan (Szent István) sziget

Biztosan erről is sokan hallottatok már. Ez az a sziget amely ma teljes egészében hotelként működik, és ahová csak sok pénzért teheted be a lábad. A sziget és közvetlen környéke ellentéte mindannak amit ebben az országban tapasztalhatsz. patyolattiszta, rendezett és karbantartott. Amíg máshol a strandok tulzsúfoltak, addig itt egy lélek sincs a hírességeknek fenntartott partvonalon, lépten-nyomon egyenruhás rendfenntartók, a parkban hűs sétányok, tökéletesre nyírt gyep, stílusos épületek.
Idillikus helyszínt kereső fotósoknak kötelező, de lehet hogy fizetni kell ha túlzásba esel. Egy állványra állított, nagyzoom-os géppel, amely a sziget épületeire van fókuszálva ... hmm ... lehet magyarázkodni kellene.



  •       Petrovac – partszakasz

Mivel mi a közelben laktunk, volt időm napközben feltérképezni e vad sziklaszirtekkel tűzdelt partvonalat, és időnként visszatérni egy-egy napnyugtára. Ha már tengerpart, akkor ez a sziklás, hegyekkel szegélyezett part az amit én szeretek. Napközben is szép, a kristálytiszta vízből kiálló sziklák, a közeli sziklaszigetek folyamatosan jó fotótémát kínálnak. Ehhez persze kissé el kell távolodni a zsúfolt strandok környékéről. Egyébként inkább családosok látogatják, nyugis, visszafogott környék. A partvonal vadsága miatt kevés a jó strand, de egy magamfajtának éppen erre van szüksége. 






  •       Budva városa

Lüktető, zajos város. Talán a legismertebb parti üdülőváros, főként a fiatalok körében. A közeli strand (Jazz – évek óta kékzászlós) minden igényt kielégíthet és montenegrói viszonylatban hatalmas. A városban meg pezseg az éjszakai élet. Mi is egy esti látogatást iktattunk be, bár nem a buli miatt, hanem mert egyszerűen így sikerült. Az óvárosban kóboroltunk sok más turista társaságában. Sok jó fotót láttam ami az óvárost és a közeli szigetet ábrázolta, de mi ezúttal csak éjszakai fotókat készíthettünk. Nem nagy sikerrel elárulom ...




  •       Bar óvárosa (Stari Bar – Öreg Bar)

Romváros. Ódon kőfalai még mindig tűrik az idők vasfogának pusztító hatását.  A megszokottól eltérően itt az óváros messze fent van egy hegyoldalban és nem a központban. Án nem a déli hőségben érdemes ide látogatni, mint ahogyan mi is tettük, hanem mondjuk a késő délutáni hűvösben. Napnyugtakor különleges hangulata lehet ...





  •       Skadar tó

Csak nagyon rövid időre álltunk meg. Azt is inkább fotózni, fényes nappal, pár kép a hangulat kedvéért, és kész is. Ha jó élményeket akarsz itt, akor arra időt kell szánni. Kínálnak itt mindenféle csónakos kirándulásokat, de mint tudjátok, ilyenkor bezsúfolnak egy lélekvesztőbe, végigvisznek egy kijelölt útvonalon, és gyorsan kituszkolnak a partra, mert jönnie kell a következő csoportnak. Nos, ezt én nem szeretem. Ahhoz hogy felfedezd, megismerd a tó azon ritka szépségeit amelyek amúgy rejtve maradnak, ennél sokkal többre lenne szükség. No de egy általános képet alkothattunk róla, meg pár általános fotót is ...




  •       Prokletije (Elátkozott) hegység

A balkán hegyvidékeinek tapasztalt csavargói lelkesen ajánlották. Bár a hegység nagyrészében Albánia területén fekszik, Montenegróbol is feljuthatunk, ráadásul több olyan részt érintve amelyet méltán emlegetnek a balkán, de akár Európa legszebbjei közt. Ezek közül éna Grbaja völgyből kiinduló lehetőségeket vizsgáltam, és a Severni vagy Veliki csúcsokat tűztem ki célpontnak. A nagyobb szintkülönbség és a hegység köztudottan nehéz útvonalai miatt csak hárman mentünk a csapatból. Autóúttal együtt egy napunk volt rá, így a kedvező időjárást várva egészen az utolsó napig kellett várnunk.
Hajnalban már a völgy felső végében bandukoltunk, nem találva a helyes útvonalat. Nagyon kevesen járnak erre, a jelzések ritkák, az volt az érzésem hogy készakarva nem raknak ki fontos helyekre jelzáseket, hogy akárki ne tévedjen veszélyes helyekre. Az interneten elérhető térképeken nem is szerepelnek a túraútvonalak, így csak remélni lehet hogy a helyszínen megoldhatóak a felmerülő problémák. Szerencsénkre egy sátorozó társaság eligazítása alapján végül rátaláltunk a helyes ösvényre, amelyen aztán gond nélkül haladtunk felfele.
Már lentről lenyűgöző a látvány, a völgyet minden oldalról lezáró hatalmas sziklafalak közt nem sok lehetőséget látni a továbbjutásra. Egy keskeny és meredek vályú, majd egy kiszélesedő völgykatlan vezet fel. Kijutva a völgyfenékre tapadt felhőkből csak pislogtunk a vakítóan fehér mészkőszirtek látványától. Egy meredek kőfolyás tetején, néhány kitett sziklás szakasz átmászása után jutunk fel a csúcs alatti nyeregbe. Az élmény leírhatatlan. Mindenütt csak tornyok, és falak, és a tátongó mélység. Bármerre is nézünk, úgy tűnik hogy lehetetlen egyszerűen továbbjutni. Egy láncokkal biztosított keskeny párkány vezet ki, majd egy amfiteátrumszerű, kisebb sziklaküszöbökkel tarkított meredek hegyoldalon jutunk fel a kiszemelt csúcsra. majd a másikra is (Veliki vrh – 2490m). És ennél magasabbra itt már nem lehet.
Hosszú időre odaszögez a kitárulkozó panoráma. Folyton egy dolog járt a fejembe ... hogy atyavilág, milyen lehet itt télen? ... mekkorákat lehetne itt mászni. Hogy milyen vad, és mennyire gyönyörű.
Nem messze tőlönk megmutatja magát a Maja Jezerce hatalmas kúpolája is. A hegység, és tudtommal egész Albánia legmagasabb pontja (2694m). lehetetlen nem érezni azt a késztetést hogy ide még vissza kellene jönni, és felmászni mindenre amit erőnk, felkészültségünk és tapasztalatunk enged.
Bár így utólag sajnálom, de lefele ereszkedve elvetettük az ötletet miszerint egy másik útvonalon ereszkedjünk vissza a vülgybe, de így is egy életre bevésődött a retinámba a mészkőből formálódott felhőkarcolók képe. 







+ 2 helyszín amiért viszont nem érdemes 16 órát vezetni Montenegróig. Legalábbis számomra.

  •      Ostrog kolostor

Szerb ortodox kolostor, népszerű zarándokhely. Bár a környéke látványos, a hegyoldalon felvezető keskeny és kanyargós út  meg izgalmas, a kolostor nekem túl nagy sokk volt. A csendes, világ dolgairól elmélkedő remeték képe helyett, egy éppen zarándoklat miatt összegyűlt tömeg kellős közepén találtam magam. Sokan mezítláb próbáltak feljutni a sziklaösvényen, a sziklába vájt kolostor előtti kis téren meg emberek százai ültek, feküdtek, vagy álltak sorban bebocsájtásra (vagy megbocsájtásra?) várva.
Elmenekültünk ...



  •       Hajókirándulás

Nos, ez egy másik program amit jobb lett volna egyszerűen kihagyni. Ráadásul egésznapos program, közben meg van kb 2 érdekes helyszín ahol talán 30-30 percet tölthetsz. A többi halálos unalom. A kotori öböl egy darabig érdekes a vízről szemlélve, de aztán marad az eseménytelen ücsörgés. Ha a fedélzeten maradsz a napsütés végez veled, a belső utastérből nem látni a tájat sem, és csak az alig hallható, orosz akcentussal angolul beszélő vezető monoton szövegelése marad.
Becsszó azt a két helyszínt elérheted más módon is, kár érte egy egész napot unatkozni egy lustán ringatozó hajón. A Kék barlangés a Szirti Madonna szigete amúgy csak vízről érhető el. 


 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Összeségében tehát igencsak megéri Montenegróba látogatni. Egy ilyen kis ország területére annyi természeti látványosság sűrűsödött, hogy bárki megtalálja azt amit szeret, legyen az hegyvidék vagy tengerpart. Na jó ... aki a „city break” típusu nagyvárosi kirándulást szereti, annak semmi keresnivalója itt.
És még egy tanács. Ne tévesszen meg a tény hogy ez egy kis ország. A közlekedés időt, türelmet és tapasztalatot igényel, a folyamatosan hegyek közt kanyargó útakon lehetetlen gyors tempóban haladni. Szánj elég időt az autóval megközelítendő úticélokra, 50-60 km/órás átlagnál többet nem tudsz kihozni. Éjszaka sem.
Á ... és a Moraca kanyon-on átvezető autóútat ki ne hagyd !!!



Ilyen volt az ősz felénk ...

$
0
0
Azt hiszem az utóbbi években túlságosan is hozzászoktunk a hosszú, meleg őszi időjáráshoz. Lehet éppen ezért esett ilyen rosszul idén a rövid, esős és hideg lomhullatás időszaka. Valahogy mintha semmire nem lett volna idő ...
Ennek ellenére a kalendáriumi ősz a változatosság jegyében telt. Legalábbis ami a természetjárást illeti. Magashegység, havasi legelők, sziklaszoros, az erdők mélye, tópart, láp vagy bármi más ami nem jut eszembe hirtelen ... Erdély természeti adottságainak minden jellemző formája jelen volt túráinkban. Ráadásul úgy adódott hogy a helyszínek nagyja egészen új, számomra is ismeretlen arcát mutatta nekünk. Ha azt hittem hogy a Csukás hegység vagy Szent Anna tó nem okozhat nekem meglepetést ennyi év ismeretség után, hát csalódnom kellett. Kellemesen persze ...

Retyezát
Az őszi időszakban nemcsak a lombhullató erdők, de a Kárpátok magasabb hegységei is aranysárgába öltöznek. Persze itt, ellentétben a lombhullatók sárga lombkoronájával, a kiégett fű az ami hozza az őszi hangulatot. Szeptember elején azonban a Retyezát egy másik meglepetéssel is szolgált. Egy második rhododendron nyílással ... Elképzeled milyen a sárgára égett füves hegyoldalról rikítóan kiemelkedő havasszépe vöröse? Mondom én .. érdekes, szokatlan, szép ... stb. Olyan volt a túra, mintha a hegylábtól indulva átsétáltunk volna több évszakon is. A hűs patakok tavasziasan üde-zöld színt kölcsönöznek a lenti tájnak, majd a retyezáti fenyőerdők tipikus mohaszőnyegén átsétálva érkeztünk az alpesi zóna mostanra sárgára száradt legelőire. És számomra volt egy másik pozitív élmény is ... végre volt kilátás a Peleága csúcsáról! Az utóbbi években kizárólag sűrű felhőkbe burkolózva találtam, morcosan. Ám ezúttal újra láthattam ott magasodni mögötte a Papusa hatalmas tömbjét, a Rossz völgy elszórt tengerszemeit, és a csúcs alatt húzódó Peleága tó türkiz víztükrét. Szerencsések voltunk ...
Igazán jó képek ennek ellenére sem születtek, de hát ezúttal nem is ez volt a cél. Majd következőkor...

A Peleága csúcsról nyíló kilátás a Bucura katlan felé ...

 ... majd a Peleaga tóra










Bodoki havasok
Az erőteljes tavaszi kezdet után, a nyári időszakban nem volt lehetőségem terepbiciklizni. Ezt igyekeztem pótolni egy sokadik Bodok tető látogatással. Mondanom sem kell hogy többszöri pihenés után is halálfáradtan értem fel.
Jólesett csendben üldögélni a magaslaton (mígnem meg nem érkezett egy csapat terepmotorosJ). Ám végigbicajozni a főgerincen mindig egy élmény marad, ennyi alkalom után is megunhatatlan. Nem siettem, kiélveztem minden pillanatát, ráadásul az erdőben akartam maradni sötétedésig, hátha hallok még (esetleg látok is) szarvasbőgést, vagy szerencsém lesz más nagyvadakhoz.
Végül egy rókával és egy medvével való találkozás tette emlékezetessé e napot. Mondhatni, bár egyedül voltam, mégsem magányosan ...



Selfie ... bár tény hogy fáradtan ...




Szent Anna tó – Mohos láp
Bár az időjárás előrejelzések rossz időt ígértek, úgy gondolta a csapat hogy „bátraké a szerencse” – és elindultunk. És tényleg ... annak ellenére hogy a tónál még esett az eső, egyre jobb idő lett. Ráadásul olyan hangulatát láthattuk nemcsak a tónak, hanem a környékbeli erdőknek is  amivel ritkán, vagy soha nem találkozunk. Merthogy ilyen időben egyébként eszünkben nincs arra járni.
Ám ez is része a természetnek, tehát része a természetjárásnak is. És persze újszerű képek is készülhettek, amire már igazán vágytam. Merthogy – egy újabb mondással éljek – „a jó képek nem ragyogó napsütésben készülnek”.







Nemere hegység
A változékony idő jellemezte a nemere túrát is. Bár a néha előbújó nap nem tudta ellensúlyozni a Nagy Sándor csúcsán fújó szél csontig hatoló hidegét, a gyorsan tovaszálló felhők közt átvillanva jó hangulatot biztosított a tájnak.
A csúcsról meg amúgyis szép a kilátás. Nem is tudom miért nem töltöttem soha egy éjszakát sem ott fent. Majd legközelebb megteszem !




Vargyas szoros
Ajj, nem is emlékszem mikor jártam itt utoljára. Örömmel láttam viszont, ráadásul igencsak színes ünneplőbe öltözve várt. És egyetlen, jól értetted .. EGYETLEN emberrel sem találkoztunk. Mintha csak mi maradtunk volna e földön. Körbevéve gyakorlatilag mindennel amit a természet adhat, hegy, víz, barlang, erdő ... akár vissza is vonulhattunk volna a történelem előtti időkbe. Barlanglakó vadembereknek ... azt hiszem néha nem ártana ha eszünkbe jutna hogy honnan indultunk J.
A szoros alján lustán csörgedező patak útját sárga lombszőnyeg kísérte, és a tájra telepedett csendet csak a víz kellemes csobogása törte meg. Meg néha a mi rácsodálkozó „ááá” meg „óóó”-ink.
Felülről szemlélve még szélesebb színpaletta tárult elénk. Hosszasan elidőztünk volna ha a hideg szél mozgásra nem késztet ... vissza a barlangba J







Csukás hegység
Vállalva annak a veszélyét hogy ismétlem önmagam, újra ki kell hangsúlyoznom, hogy olyan pillanatában találtuk a Csukás hegységet is, amit én ezidáig nem láttam, és igyekezett is miharabb elrejteni, hiszen lefele jövet már csak a szokványos arcát mutatta. A kevés friss hó, és a szélnek kitett fenyőkre fagyott jég csodát művelt a tájjal. Gyakorlatilag minden lépéssel készíthettem volna egy újabb fotót is. Természetesen a Bratocea hosszan elnyúló lábán kapaszkodtunk fel a csúcsig. Őszintén nem is találom a megfelelő szavakat amivel leírhatnám a látványt ... remélem a fotókat nézve elképzelhető némileg. Óó .. ha lenne egy megfelelő helyen fekvő tengerszeme a hegységnek! Persze ahogy azt mondani szokták, „ a fotósokat lehetetlen kielégíteni”. Szerintem teljesen helyénvaló megállapítás. Ha már minden tökéletes, ott vannak a legcsodásabb színek amit a természet produkálni tud, és ott a táj, meg az előtérbe beépíthető akármi ... akkor biztosan azt szeretné hogy egy szarvasbika is feltűnjön a láthatáron ...











Bónusz .. őszi képek a Szent Anna tó és a Bodoki hegység őszi pillanataival ... fényes nappal készítve, olyankor amikor magára valamit is adó fotós elő sem veszi a gépet J









Téli kalendárium – első rész

$
0
0
Miközben a média óriási lelkesedéssel veti magát a tél okozta hírekre, kivesézi a „fehér orgia” minden aspektusát és csámcsognak az emberek szerencsétlenségén, addig minket örömmel tölt el hogy végre olyan tél van amire már hosszú évek óta nem volt példa. Legalábbis nem a naptár szerint igazodva. És eszünkben sincs otthon, a meleg fűtőtestek mellett összegúbózva tölteni a telet.
Már november közepétől téli túrának számított minden magashegyi kiruccanás. Teljes harci díszben (értsd: kötél, jégcsákány, mászóvas, stb)mozogtunk a hegyekben. Volt túra ahová még a fényképezőgépet sem vittem .. komolyan! Máskor meg végigcipeltem de elő sem vettem, esetleg max 1-2 képet készítettem. Minden gramm számít, és a gép irtó nehéz. Rögtön 2 ilyen túra is eszembe jutott:

Bucsecs – Légpárkány

Itt cipeltem a gépet, de igazából egyetlen kép készült. Vagy mászni kellett és nem volt lehetőség előkotorni a zsákból, vagy olyan szél volt hogy nem mertem előszedni, vagy olyan köd hogy nem volt érdemes fotózni. Legtöbbször meg ezeknek a kombinációja.

Bj: Molnár László, Ráduly Sándor, Papp József és Pálházi Robert

A Fehér fal gerincéig, bár mászósabb, jó hangulatban telt, mindenki tudta mi a feladata, élveztük a lábunk alatt egyre mélyülő teret, az egyre tágasabb panorámát. De amint kijutottunk a gerincélre hirtelen erős szél vágott mellbe és időnként négykézlábra kényszerített a lökésekben érkező légtömeg. Majd a platóra érve mutatta meg igazán erejét, ráadásul olyan ködben, hogy csak jó terepismeretünk vezetett át az ereszkedésre alkalmas Fehér völgy felső bejáratáig. Erősen szélnek feszülve küszködtünk a teljesen sík, tájékozódási pontoktól mentes terepen. Aztán amikor már a széllökésektől védett szakadékvölgyben reménykedtünk az egyszerű és gyors ereszkedésben, akkor kezdődött a neheze. A kijegesedett sziklatömbök közt csordogáló vízesések folytak a völgy mindkét oldaláról, pontosan ott ahol a mi útunk is vezetett. A sziklákat borító vékony jégrétegen egyensúlyozva igyekeztünk tudomást nem venni a rajtunk átfolyó vízről. Biztosítani is kellett, ami plussz időt igényelt, ráadásul a völgy felénél már ránksötétedett.
Megkönnyebbülve ültem le a völgy alján kiszélesedő tisztáson, várva hogy a túratársak imbolygó lámpafényei is odaérjenek. Lassan bandukoltunk le a város szélén hagyott autóig. Nem kellett ringatás aznap éjszaka ..

Királykő – Hídak völgye

Nos, ide egyszerűen nem is vittem a fotógépet. Régóta listás ez a túra, a hegység ezen szakadékvölgye valahogy mindig kimaradt a műsorból. Minden súly számított, és a kevés hóval borított sziklákon amúgy sem volt kényelmes fotózással bíbelődni. Maradt a túratársak kis kompakt gépje amit a kabát zsebében is vinni lehet.
Gyönyörű a völgy, akinek nem idegen a biztosítás, kötélkezelés, és alapfokú sziklamászás, annak erősen ajánlom. Bíztatásként elárulom hogy a menedékháztól velünk tartott egy kutya is. Hogy hogyan csinálta fogalmam sincs, tapasztalt hegymászó lehet, mert bár mi minden sziklaküszöb alatt elküldtük - hogy márpedig itt nem tud feljutni-  valahogy, csak ő tudja milyen keskeny párkányokon, mégis leküzdötte a nehéz szakaszokat, és boldogan ért be minket pár perc késéssel. Egyre nagyobb csodálattal voltunk iránta. Aztán a völgy legmagasabb sziklaküszöbén (kb 10-12m) már tényleg nem volt ahogy feljusson. Mi már készek voltunk felhúzni vagy feltolni, akár ölben is, de nem volt hajlandó beleegyezni. A határozatlan helyzetet végülis ő oldotta meg, rájött hogy feljebb nem jöhet, megfordult és eltűnt az első sziklatömb mögött, lefele a cseppet sem veszélytelen szakaszokon. Néha még most is eszembe jut, és remélem gond nélkül lejutott.

A Hegyes torony aljában ...

Mi is gond nélkül jutottunk fel a főgerincre, majd a Cioranga párkányon ereszkedtünk vissza (már meséltem erről az újabban turistajelzéssel ellátott szakaszról). Lefele találkoztunk egy csapattal, köztük az egyik elcsigázottan üldögélt, és még mindig volt jó óra mászásuk a főgerincre, miközben kb egy óra volt sötétedésig is. Szerencsére visszafordultak, bár így is sötétben kellett lebotorkálniuk az erdőn keresztül a hegy lábáig. Remélem ők is gond nélkül leértek ...

Fogarasi havasok

 Ha valaki tájfotózással foglalkozik, akár profiként akár amatőrként, vagy csak érdeklődik a téma iránt, szinte biztos hogy találkozott már Szabó Zsolt András nevével az interneten, a közösségi oldalakon, fotós szaklapokban vagy kiállításai révén. Az ő kezdeményezésével szerveződött fotóstúra a Fogarasi havasokba. Felek (Avrig) bejáratánál találkoztunk egy napsütötte novemberi napon, innen mentünk tovább a Barcaciu ház felé, autóval egy darabig, aztán a sáros erdei úton dagonyázva, majd a menedékház környékén a kijegesedett havat taposva. Célunk volt felköltözni a főgerincre helyezett kis menedékkunyhóba – vagy inkább menedékdobozba – így a Barcaciu háznál csak pihenni meg falatozni álltunk meg. No meg üdvözölni Petre bátya menedékházast. Hátizsákjaink erős 20+-asok voltak, benne minden túlélésre alkalmas felszerelés, rajta lógott a fotótáska, állvány, kötél és egyébb biztonságunkat szolgáló cuccok. Görnyedeztünk alatta ... és amint letértünk a kitaposott nyomokról minden egy fokozattal nehezebb lett. Csak a Scarisoara platón enyhült a hó mélysége, de felváltotta az igencsak erős szél lökései. Nekidőlve próbáltuk erőltetni a haladást de tekintettel a főgerinc alatti szakasz kitettségére és a csapat gyorsan fogyatkozó erőnlétére, úgy döntöttünk hogy bevárjuk a napnyugtát, fotózunk, majd visszamegyünk a Barcaciu házhoz éjszakára.


A Serbota napsütötte csúcsa, háta mögött a felhőkbe burkolózott Negoj

Előtérben a Ciortea hármas csúcsa, háta mögött az éles északi gerincét mutató Boia



Bj: Scara, Garbova (a nyereg alacsonyabb, de sziklás csúcsa), Boia, Ciortea, Turnul Avrigului

Fotózni is nehezen lehetett, elbújni a széllökések elől nem volt ahová, az meg minduntalan felborítani akart, gépestől-állványostól. Megkönnyebbülten értünk vissza az erdő szélvédett csendjébe és a fejlámpák imbolygó fényét kísérve ereszkedtünk le a házig.
A második nap szinte pontosan az első tökéletes másolata lett. Azzal a különbséggel hogy ezúttal már több tucat másik túrázóval osztoztunk a nyomtaposásban és az orkánerejű szélben. Újra teljes felszerelésben vágtunk neki, újra lemondva a főgerincről nyíló panorámáról. Mindenki más is ugyanígy. Belátva hogy odafönt még rosszabb lehet, újra várakozás a napnyugtára, majd újra vissza a házhoz aludni, csakhogy ezúttal a padláson maradt számunkra szabad hely. Legalább kihasználtuk a hálózsákokat is ...

A Scarisoara plató apró tavacskája, háttérben a Negoj 



Harmadnapon természetesen elállt a szél, kellemesen melegedett, de mi már csak a hegységtől távolodva néztünk vissza az ismerős csúcsok napsütésben csillogó ormaira. Viszlát mihamarabb!

Gyula + Keszthely

Ugyancsak fotós megmozdulás. A sepsiszentgyörgyi Vadon egyesület természetfotó klubja tett eleget magyarországi fotósklub (Vadászati Kulturális Egyesület) meghívásának, miszerint pár nap vadfotózást és egy közös kiállítást iktattunk be programunkba. Így érkeztünk a határmenti fürdőváros - Gyula – mögötti hatalmas vadaspark vendégszállójába és próbáltuk pár alkalommal becserkészni a park dámszarvasait. Bevallom nem sok sikerrel ...
A szarvasok félénkek és gyorsak voltak, annyira megközelíteni őket hogy jól fotózhatóak legyenek, lehetetlennek bizonyult. A lesen való üldögélést hamar meghiusította a csipős hideg – mégiscsak december volt – a cserkelő sétálás meg csak arra volt elegendő hogy melegen tartsa végtagjainkat, ám elég közel nem kerültünk egyetlen nagyvadhoz sem.





Átutazva Keszthelyre lemondták a darvak fotózását is, a hidegek miatt a Kisbalatonról is elvonultak a madarak. Maradt a kiállításra hozott fotóanyag előkészítése és a kiállítás megnyítása. Meg az elengedhetetlen jókedv. Fotótémának és szállásnak egyaránt ott volt a keszthelyi kastély, ahol a csípős hajnal fényeit kihasználva készítettem is pár képet.






Folytatása következik ... a Némethavasban, a Bodoki, a Gyergyói majd a Csíki havasokban tett évzáró túrák fotóival ...

Téli kalendárium - második rész

$
0
0
Listákat írni hatékony dolog. Akkor is ha a boltba kell menni vásárolni, de túrázóként is. Valahányszor fotókat látok, vagy leírásokat olvasok egy-egy érdekesnek tűnő helyszínről, feljegyzem. Így aztán folyamatosan látom hová kellene eljutni. Bár általában gyorsabban hízik a lista mint ahogy én lefogyasztani bírom, a 2016-os évet meglepően jól zártam ilyen tekintetben.

Némethavas

Ezen új helyszínek egyike volt a Némethavas is. Mi az iskolában még Garbova néven tanultunk róla, de ma már külön hegycsoportként kezelik. Így lett Bajhavas-nak nevezve (Baiului - RO) a Prahova völgy felőli magasabb oldal, és kapta a Némethavas nevet (Neamtului – RO) a távolabbi, észak-keleti rész. És én eddig ez utóbbi hegycsoporton egyáltalán nem jártam. Egészen mostanáig. Merthogy alacsony, és unalmas lehet, és csak gyalogolni kell rajta. De hát az ember változik, és ma már másképp viszonyulok ezekhez a hegyvidékekhez. Persze már hallom is amint egyesek mondják - Mert öregedsz, azért! Nos, ezt teljesen határozottan nem cáfolhatom, de azt biztosan állíthatom, hogy ha néha „öregnek” érzem is magam, az nem a hegyekben történik meg. De nem ám! Szerintem az ismeretlen utak keresése, a felfedezés öröme hajt. Mindjárt jobban hangzik, nemde? J
Egy szó - mint száz, tetszett a gyephavas gerincéről nyíló panoráma, a hely hangulata és elszigeteltsége. Leírásokat is keveset találni róla, egy régi térkép alapján és tapasztalatunkban bízva indultunk el bejárni a hegység központi, és persze legmagasabb zónáját. Azugáról, az ugyancsak Azuga nevet viselő völgyön lehet feljutni autóval, rizikóra, mert az erdei út elején tiltótábla figyelmeztet, hogy jókora büntetés várja a kihágásra hajlamosakat, egyszerű földi halandóknak tilos lévén behajtani. Ennek ellenére az utat tisztítják, bármilyen járművel könnyen fel lehet jutni a kiszemelt hegylábak alá.
A meredek erdős szakaszon sejthető ösvényt követve tapostuk a havat, majd hamarosan az erdősáv fölötti havasról fotózhattuk a kitárulkozó panorámát. És micsoda panoráma az! Körös-körül, ameddig ellát a szem, hegyek és hegyek sorakoznak szorosan egymáshoz simulva, amiből a Bucsecs hatalmas keleti falai, a Nagykőhavas sziklái, és a Csukás távoli gerince emelkedik magasabbra.

A főgerinc - szemben a legmagasabb csúcs, jobbra háttérben a Csukás hegység

A mellékgerinc amelyen feljöttünk ... balra a Bucsecs keleti falai, messze hátul a Királykő látszik


Az ereszkedésre választott gerinc alsó szakasza
A főgerincet elérve már csak sétálnunk kell a legmagasabb pontig (Neamtului 1923m), majd egy szimpatikus mellékgerincen ereszkedünk vissza az erdőbe, majd egészen a völgyfenéken kanyargó erdei útra. Az autó érintetlen, büntetőcédulával sem várt senki ránk, és még alig sötétedett amikor már közel jártunk otthonunkhoz. Ilyen sem történt téli túrán mostanában!

Bodoki havasok

Rövid leszek. Egy napon, egészen pontosan karácsony előtti, angyaljárás napján, annyira mehetnékem támadt, hogy elindultam angyalokat keresni a Bodoki havasok erdőiben. Fényképezőgépet is vittem, hátha ritka angyali képekkel térhetek haza, de akkora volt a köd, hogy végül csak a tisztások és erdőszélek magányos fái álltak nekem modellként.







Gyergyói havasok

Ím egy másik hegycsoport, aminek ösvényeit eddig igencsak keveset tapostam. Voltam keveset északra indulva a Pongrác tetőről, illetve a Ditró fölötti Réznyak hágó környékén. És most, a karácsonyi ünnepek alatt felszedett súlyfölösleget akarván ledolgozni, néztem ki a gyergyóiak kedvenc túraútvonalát, a Gyeryószentmiklósról induló jelzést követve, amely a Csobot hegyi Szent Anna kápolnát érintve vezet fel a Pricske 1544 méteres csúcsára.
A kápolnát elérve csak röviden időzünk, majd folyamatosan felfele tartva közelítjük meg a csúcsot. Meglepően látványos és fotógén a környék, sűrűn előkerültek a fotógépek, annak ellenére hogy a hideg és az erős szél szűkre szabta a lehetőségeket. Bár gyönyörű idő volt amikor elindultunk, a csúcson már igazi zord téli hangulat fogadott, és amíg a túloldalon ereszkedve szélárnyékos helyet nem találtunk, még az ünnepi sütemények sem kerültek elő a hátizsákból. Persze pár fotó azért készült.

Jobbra háttérben a Nagyhagymás tömbje látszik ...







Lefele, hogy ne legyen unalmas, és újabb terepismerettel bővüljön tudásom, egy másik hegylábon ereszkedtünk vissza a városba. Jóval hosszabb volt, időt is többet igényelt, de ugyanolyan szép, látványos és jellemzően erdélyi hangulatú volt. Ráadásnak még egy színes naplementét is kaptunk …

Csíki havasok

Ha a Csíki havasok északi gerincéről beszélünk (Gyímesek és Nagyhagymás közti szakasz) akkor nekem elsősorban a Középlok – Antalok pataka – Hármaskő – Kondra kereszt – Naskalát útvonal az, amit igazán szeretek. Az egyik legismertebb és kétségkívül a leglátványosabb is. No meg a Naskalát az egész Csíki havasok legmagasabbja is.
Az év utolsó napja volt, és a szilveszterező baráti társasággal méltóan szerettük volna lezárni. A statisztikák szerint ez volt a 2016-os év 51-ik túrája számomra, így ez mindenképp méltó befejezése volt az évnek.
Az időjárás is kedvezett egy kellemes túrának, és bár a főgerincet ostromló erős szél hamar arcunkra fagyasztotta a mosolyt, ennek ellenére kicsik és nagyok egyaránt lelkesen taposták a havat. Én meg el sem raktam a fotógépet, folyamatosan találva témát, akkor is amikor már az autófókusz rendszer is lefagyott nemcsak az ujjaim. 




A Kondra kereszt, háttérben a Nagyhagymás hegység .. ezúttal déli irányból




Hamisítatlan gyimesi táj ...

És ha végigolvastad, köszönöm újra figyelmed, így utólag is BUÉK, és szolgáljon idénre is egészségünk, hogy túrázhassunk és élvezhessük mindazt, amit a természet nyújtani tud …

Egy lépéssel közelebb

$
0
0
Hosszú évek óta azon álmodozom, hogy Erdélyben meg tudnék-e élni túravezetőként. Lassan 22 éve annak, hogy komolyan foglalkozok hegymászással, hegyvidéki túrázással, ráadásul túravezetéssel is, úgy másodállásként. De hogy e hobby valamikor a megélhetést is jelenthetné számomra, nos az egészen az elmúlt évekig csak álom volt, és egészen az idei évig csak terv.

Aztán 2016-ban, némi biztatásra, beadtam egy pályázatot a Bethlen Gábor Alap által kiírt programra (Határon túli fiatal vállalkozások támogatása), és hát, örömömre, egyike voltam azon pályázóknak, akik megkapták a támogatást. És hát nekifogtunk ... egy lépéssel közelebb kerülni az álom valóra váltásához. Ezúton is köszönet bizalmukért!

Beszereztük azon eszközöket, amelyeket hasznosnak ítéltem a tevékenység szempontjából, és határidőre sikerült egy tartalommal feltöltött, működő weboldalt is összerakni. Bár az oldal folyamatos bővítés alatt fog állni, már elérhető a világhálón, és azon elképzelés alapján lett felépítve, hogy egy már kész turisztikai programokat felvonultató felület helyett, egy kedvcsináló, gazdagon illusztrált oldal legyen, aminek alapján a látogató eldöntheti, hogy őt milyen túra érdekelné, és melyek azok a helyszínek, amelyeket meglátogatni szeretne. Ezek után már csak pár alapkérdésre kell válaszolnia egy, a weboldalon elérhető online nyomtatványban, aminek alapján én személyre szabott túraprogramot állíthatok össze számára.

Korábbi tapasztalataim szerint minden előre megtervezett program vége ugyancsak az lett, hogy a csapatra kellett alakítani azt, így miért ne kezdenénk már elsőre így? Mit szóltok? Ha te olvasnád a weboldalt, tetszene ha a teljes program igényeidre lenne szabva? Őszintén szólva, nekem tetszene …

Éppen ezért szól a weboldal majdnem mindenkinek, és nem csak korábbi tapasztalattal már rendelkező természetjáróknak. Vagyis pontosítok … majdnem mindenkinek. Merthogy a természet iránti szeretet, elkötelezettség, és tisztelet elengedhetetlen. Márpedig itt elsősorban a természeti környezet az ahová igyekszünk …

Igyekeztünk tehát egy nem túlzsúfolt, de elégséges információkkal kiegészített szöveges tájékoztatót írni, saját fotóimat felhasználva bemutatni azt képeken is, remélve hogy meghozza a kedvet egy utazásra.

Olvassátok tehát, mutassátok másnak is, írjatok vagy hívjatok ha bármi kérdés felmerül, és természetesen közöljétek velem ha hibát észleltek, ha bármit hiányosnak, elégtelennek, vagy éppen ellenkezőleg, zsúfoltnak, netán fölöslegesnek találtok. Minden visszajelzésnek örülök majd!


Téli kalendárium – az újév

$
0
0
A készülő weboldal és a nyári túratervek kidolgozása idén sok virtuális túrára kényszerített. Újra és újra felidéztem a helyszíneket, menetidőket, szintkülönbségeket számolgattam, legtöbbször meg ezeket alakítottam egy-egy csapat igényei szerint.
Persze ez nem azt jelenti, hogy nem jutott idő kimenni a való világ-ba is. Amint szoktam is mondogatni néha, az a berögzült reakció, hogy „nincs idő”, legtöbbször egyszerű kifogás, és igazából azt jelenti: „nincs kedvem”. Mert én úgy gondolom, hogy mindenki arra szakít időt, amit igazán szeretne csinálni. Ha ez éppen a természetjárás, túrázás, hegymászás vagy fotó, akkor arra fog időt szánni. Ha meg a TV-t szereti nézni, akkor azt csinálja majd, és minden egyébre azt mondja, hogy „nincs időm”. Mert ismerek én többgyerekes családot, ahol a szülőknek van idejük túrázni is, vagy másokat, akik a munka és egy sor egyéb kötelezettség mellett teszik ugyanezt. Mindenkinek arra van ideje, amit szeretne csinálni, amire időt szán.
Visszatérve tehát a túrákra

Csukás hegység

Az év első megmozdulása amire időt szántunk egy Csukás túra, Bodzavám irányából, a Dalghiu völgyön át az Ördögújjak irányába. Ám annak ellenére, hogy általában kevés hó volt mindenfelé, itt felfele haladva egyre nagyobb lett, és friss nyomokat törve a néha combközépig érő hóban, késő délutánra még az erdőből sem értünk ki. És mivel még visszamenni is párórás gyaloglás volt, egyszerűen megfordultunk. Nos ... legalább kint voltunk, együtt voltunk …



Bucsecs hegység

Lett egy rossz szokásom. nehezebb mászótúrákra nem viszem a fotógépet. Ámbár utólag mindig sajnálom, hiszen milyen látványos, izgalmas képeket készíthettem volna, mégis itthon hagyom. mert sokszor nem könnyű elővenni a zsákból, (főleg, ha egy szál kötélen biztosítva igyekszel pihenni ha kényelmetlen helyzetben is), meg féltem is, mert mi van elejtek valamit, vagy sziklához ütődik, meg túl nehéz és túl nagy, hogy a sok eszköz mellett még ezt is cipeljem.
Egyszóval nem viszem, és minden fotóanyag az, amit a túratársak készítenek. Így volt ez ezúttal is. A Bucsecs hegység egyik szakadékvölgyét másztuk (Tapului),  ahová a fent említett okok miatt nem vittem a gépet, és csak a telefonnal készítettem pár képet. Piszok gyenge minőség, de esetleg éreztet valamit az adott helyzetről. Nem volt egy „séta a parkban”, közel 7 órát másztunk felfele, és épp hogy sikerült kitett párkányokon átjutni a Szarvasok völgyének felső harmadába mielőtt ránksötétedett.







Vargyas szoros

Fotós barátom unszolására látogattunk el a Vargyas patakának szurdokvölgyébe. Újra hálás üdvözletem küldöm az útjavítás projekt kivitelezőinek. Most is tisztán emlékszem hány alkalommal gyalogoltuk, bicikliztük vagy autóztuk végig a kátyúkkal diszitett 12 kilóméteres utat Vargyas központjától idáig. Ma már aszfaltúton tehetjük ugyanezt, adassék hosszú élet neki, bár a zord telek biztosan nem múlnak el nyomtalanul itt sem.
A hó és jég fogságában is tovább csörgedező patak mentén jártuk végig a kötelező látnivalókat, miközben egyetlen emberi lény sem kószált arra rajtunk kívül. Becsszóra ezután már csak ilyen periódusokban megyek arra. Természetesen bejártunk a barlangba is, hiszen én elsősorban a jégsztalagmitok kedvéért jöttem. Megnéztük az alvó denevérkolóniát is, aztán csendben kiosontunk, nehogy visszafordíthatatlanul megzavarjuk őket téli álmukban, ami könnyen pusztulásukat jelentheti.







Csalhó fotótúra

Évek óra listás. A hegység híres napkeltéje mágnesként vonzza a fotósokat és túrázókat. A hegyet határoló Békás tó hatalmas víztömege kész páragyár, a napkelték sokszor felhőplafonnal, ködös, párás idővel társulnak. Igen, tudom hogy már ronggyá fotózták, de én még nem, és ideje volt ezt is megnézni. Persze, ahogy az lenni szokott, nem adják könnyen az élményt. Sőt, mi több, ezúttal el is maradt. Az esti fotós helyszínt sötétedésig sűrű köd és vastag felhőréteg borította. Hajnalban a menedékházas szobatársak horkolása biztosította hogy időben kint legyünk, ám a két felhőréteg közé rövid időre becsillanó fény nem volt elég, a fotókról oly ismert látvány tehát ezúttal elmaradt.
De mi jól éreztük magunkat, és a jeges ösvényen egyensúlyozgatva lefele máris a következő lehetőséget tárgyaltuk.









Baróti havasok

Áltavaszi túra. Már úgy nézett ki hogy itt a tavasz, virágfotózásra berendezkedve indultunk el a Baróti havasok újabb részét felfedezni. A felfedezés meg is volt, ám egész úton egy árva virágot sem találtam. Így másnap a kertben virágzó párszál hóvirágnak estem neki és kifulladásig fotóztam őket ….





Bucsecs hegység

Tél a javából. Újból azon mászótúrák egyike amikoris a fotógép otthon maradt. A Galbenele völgy meredek hófolyosóján haladtunk felfele. A hó minősége ideális, az időjárás viszont korántsem az. A „Hotel”-ben üldögélve (a sziklafal egy mélyebb ürege) falatoztunk röviden, szemben velünk a további útvonal, a Coamei kéménye. Kötélbiztosítás, teljes harci dísz, elszántság és jókedv. Az elején. Váltakozó szikla, hó és jég, haladni is lehet. Majd a platón tomboló szél által behordott friss hó csordogál le mellettünk, a hullámokban érkező széllökések kavarják a havat, csak a közvetlen előttünk álló akadály látszik. Egyre több a jeges alapra rakodó friss hó, jókedvünk alábbhagy, de elszántságunk nem lankad. 
A plató alatt rövid pihenés egy szélárnyékos helyen, majd szembesülünk a sima tetőn tomboló szél erejével. Sajnos az ereszkedésre tervezett nagyobb völgyek felső katlanjai felteltek friss hóval, túl veszélyesnek ítéltük, így rövid tévelygéssel átgyalogolunk a Babele menedékházig. Még a nap is kisütött rövidebb időre, de az erős szél hatástalanította minden jótékony hatását. A forró tea hívogató ábrándja is szertefoszlik a zárt ajtók előtt.
Molnár László fotói:


A Coamei kémény a "Hotel"-ból ...






Szerencse a szél kevésbé tombol a Babele – Piatra Arsa szakaszon, és a Jepii Mari útvonal gerincélen kanyargó biztonságos ösvényein már csak a fáradság és a fejlámpák fénye marad velünk. Reménytelen messze látszanak a város fényei, és amikor végre beérünk jólesik leülni az útszegélyre, a taxira várva, ami majd átvisz a város túloldalán hagyott autóig.

Fogarasi havasok

Szombatvölgyi fotótúra. Reményeink szerint virágzó sáfránymezők várnak, ám a menedékházas szavaiból nem lehet következtetni, hogy pár szál virág van kinyílva, vagy egy egész rét. Lehet a telefon a hibás …
vegyes társaság, ki-ki a saját terveit dédelgetve indulunk. Szokatlan tömeg az ösvényen, a völgyben a nagyközönség által is felfedezett remetelak (Arsenie Boca) rövid idő alatt zarándokhely lett, és a vallásos áhítat mindenféle embert felcsalogat a hegyre, olyan terepre, ahol szerintem ilyenkor még nem szabadna bárkinek feljönnie. Tornacipőben, utcai öltözetben tapogatóznak a jeges, havas, néhol meredek hegyi ösvényen, gyerekek, öregek egyaránt. Pár éve még nem lehetett errefelé mást látni csak a hegyre, a hegy kedvéért igyekvő embereket. Gondolom a hegyimentők elborzadva figyelik a jelenséget, felkészülve minden rosszra.
Nekünk viszont szerencsénk van, a visszahúzódó hólejtők helyét vastag virágszőnyeg veszi át, lilásan ragyog az egész völgyfenék. És nehéz jól szerkesztett képet készíteni, az erős fények ás árnyékok kontrasztja is nehezíti a fotós dolgát, ráadásul a lemenő nap hamar árnyékba borítja a mély völgyet. Bár úgy éreztem, hogy egyetlen jó képet sem sikerült készítenem, mégis így utólag akad egy-két darab amit meg merek mutatni …








Tavaszi kalendárium …

$
0
0
… mert ha volt téli … jöhet a tavaszi is … nem kell gondolkodni további címeken, ugyebár. Igaz ez sem fedi teljesen a valóságot, hiszen a tél idén nem adta könnyen magát, és a tavaszi kalendárium túráinak egy része egész téliesre sikeredett.

Sirnea

Magura és Pestera falvainak sorozatos látogatása után ideje volt kicsit más szemszögből szemlélni a Királykő főgerincét. Sirnea házainak megközelítése látványos, sziklás ormokkal szegélyezett útvonalon történik, és még a falu előtt kiszállásra kényszerített a táj szépsége. A hegyekben frissen hullott hó fehéren csillogott a Királykőn is, előtérben a zöldellő dombokkal igencsak jó fotókkal kecsegtetett. A titkos terv viszont a rejtett Szép tisztás (Piana Frumoasa) volt, terv amelyet még a túratársakkal sem osztottam meg. Így indultunk a falu felső végéből kanyargó ösvényen felfele az első magasabb nyeregbe, ahonnan a térkép szerint könnyű sétával elérhető a tisztás. Csakhogy a térkép nem tudhatta hogy az erdős hegyoldalon haladva medvenyomokkal diszitett mély hó akadályoz, és azt sem hogy egy elnagyolt vázlaton kívül nem viszek semmi más dokumentációt magammal. Az eredmény meg az lett, hogy meggyőződésem szerint már valahol elkerültük a tisztást, és így a gerincen újra visszakanyarodva kell utat találnunk vissza a falu irányába. Nos … ez legalább működött.




Már csak itthon láttam hogy tovább, előre haladva értünk volna a tisztásra. Sebaj .. visszamegyek majd és újabb próbát teszek, remélhetőleg felkészültebben.

Bodoki havasok

A szokásos erős „mehetnék” érzésnek engedve indultam egyet csavarogni a Bodoki havasok ismert ösvényein. Ezúttal egyenesen a vadles felé, vadfotózáshoz idomított felszereléssel a hátizsákban. Ám még a les közelébe sem értem el, máris összefutottam egy fiatal medvével és pár figyelmes őzzel. Meglepetés, persze egyetlen normális kép sem sikerült. No, gondoltam, elijesztettem az egyetlen medvét ami a környéken járt, további esélyeimet erősen lecsökkenni éreztem. Ennek ellenére felültem és türelmesen vártam. És kéremszépen, napnyugta környékén meg is jelent egy másik, ezúttal nagyobb, szebb példány. Még a lesben ülve is elfogott az ismerős érzés amikor az vér gyorsabban kezd áramlani, és az andrenalin páratlan módon élesíti ki minden érzékemet. Ám ezúttal visszatartottam magam attól hogy kövessem a rohamosan sötétedő erdő között. Kevéssel utána én is elindultam hazafelé, és már teljesen sötét volt amire kiértem az erdő takarásából.




Bodzai havasok

Azt sem tudom milyen régóta már hogy a Bodzai havasok legmagasabbjára készülök. Már minden oldalról láttam, és minden alkalommal elmondtam, hogy a következő túra alkalmával felmegyek. Igen, a Penteleu csúcs az, magyarosított fordításban Pentellő, Pintyiló és még néhány más változatával is találkoztam már. Én maradok a román megnevezésnél, amint már tudjátok, nem szeretem az erőltetett magyarosított megnevezéseket. Ja persze a románosított megnevezéseket sem …
Egy szó mint száz, az idei május elsejei napon elindultunk. Egynapos kiruccanás lévén, a leggyorsabb lehetőséget választottam. Hosszú autókázás után Varlaam település fölötti erdészháznál hagytuk el az autót (+7 km), majd a csúcsig tartó erdei úton baktattunk tovább felfele. Első meglepetés, alig negyedórás séta után, minden beszélgetés és zaj ellenére is ráijesztettünk egy fiatal medvebocsra, ő meg természetesen ránk. Második meglepetés, hogy a szabadnap és a szép idő ellenére egyetlen emberi lényt sem láttunk egészen a csúcs alatti meteorológiai állomás környékéig. Sőt, az állomáson felvigyázó személy szerint pár hete nem járt arra senki. Hmm … gondoltam hogy nem egy közkedvelt hegység, de hogy ennyire nem látogatott …
Aki ismeri a Lakóca környékét az könnyen elképzelheti hogyan nézhet ki a Penteleu csúcs környéke, és a csúcsról nyíló kilátás. 1772 méterével alig 5 méterrel alacsonyabb, és bár a csúcstömb hegyesebb, csúcsosabb, gyakorlatilag ugyanaz az tájkép mint észak-keleti szomszédjáról.



Ugyanazon úton lefele tartva újabb medvével találkozunk, ezúttal egy jóval méretesebb és kíváncsi természettel megáldott egyed útját kereszteztük. Ezúttal valóban érthető mindkét fél meglepetése, hiszen a terep adottsága és a patakmeder zaja miatt valóban nem vehette észre időben közeledésünket.  És annak ellenére hogy a fotógépet a kezemben tartottam, egyetlen képet sem sikerült készítenem róla . tehát 3 ember, 2 medve … érdekes statisztika egy ünnepnapon a Bodzai havasok legmagasabb csúcsára vezető legkönnyebb útvonalon.

Nagykőhavas

3,2,1 ... és elkezdődött az idei szezon túravezetési sorozata. Idei elsők a kézdivásárhelyi Gábor Áron középiskola diákjai, rövid reggeli szemle és utasítás után indultunk a Hétlétra kanyon irányába, majd feljebb a menedékházig. A diákok nagyrésze először ismerkedik a magashegyek világával, ám természetesen az erdő nem volt újdonság számukra sem.


A Hétlétra kanyon legmagasabb létrája


Háttérben a Némethavas


A Nagykő csúcsáról ... messze háttérben a Csukás hegység


Ki jobban, ki kevésbé bírta az egyre meredekebb ösvényt, de a menedékháznál meglepően sokan jelentkeztek a csúcsig tartó újabb útszakaszra. Van tehát remény hogy érdekeltségük kiterjed majd természetes környezetünk iránt is, és ki tudja lesz olyan is akik végleg a hegyek vonzásába kerülnek.

Bucsecs – Óriások teknője

Pár éve már hogy tervezzük e látványos és meredek vályú mászását. Még 97’-98’-ban másztam egyszer fel itt, akkor nyáron. Ezúttal téli körülmények közt szerettük volna, de egész tél és kora tavaszi időszak gyakori havazásai folyamatosan halasztásra kényszerítettek. A szakadékvölgy kiszélesedő felső katlanja, bár meredek, elég nagy mennyiségű havat tud megtartani ahhoz hogy egy alkalmas pillanatban mind lezúduljon a völgyön. Ráadásul az uralkodó szelek még enyhébb havazáskor is oda hordják a friss havat. Minden kellemetlen meglepetést megelőzve végül május elején sikerült végigmászni, és mondhatni igencsak élveztük a dolgot. Déli fekvése miatt a vártnál jobban ki volt olvadva bizonyos szakaszokon a hó, így egy változatos, havas, jeges, sziklás, füves párkányokkal tarkított mászkálás lett jutalmunk. Az erőteljesen olvadó hó patakokban folyt végig a kitett sziklapárkányokon, mondhatni egyúttal a zuhanyozás is megvolt.

Ezúttal szokatlan helyzetben a kamera előtt és nem mögötte-
a kamera lévén Molnár Laci sógorom kezében  :)




A beígért szép idő ellenére délután még a jégeső is elvert a platón, majd ereszkedés közbe a Fehér völgyön is. Viszont egész jó hóviszonyokat kaptunk, így alig több mint félóra alatt ereszkedtünk vissza az erdőbe.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


És befejezésül, íme pár kép, amit egy lusta hétvégén – igen, ilyen is van néha - készítettem itthon a kertben. 




A hegyikecske és a Duna-delta találkozása

$
0
0
Elárulom, ez volt a hegyikecske életében az első találkozás a Duna-deltával és környékével. Őszülő szakállát simogatva úgy döntött, hogy ideje szembenézni egy furcsa, számára egészen idegen vidékkel.  És szembenézett … és most újra szakállát simogatva gondolkodik hogyan is írjon pár sort róla …

Hogy hogyan is került egy hegyikecske e vizes, mocsaras vidékre? Talán hallottatok már a Vadon Egyesületről (Sepsiszentgyörgy), esetleg a Transnatura természetfotós klubról és fotóversenyekről? Ezúttal egy fotótúra kezdeményezés alapján utazott a csapat a Duna deltába, és annak környékére. És persze a hegyikecske lévén az egyetlen aki mindezt még csak képeken látta, úgy gondolta illik szélesíteni látókörén, és megismerni olyan vidéket is ahol nem függőlegesen felfele kell haladni.

Mesél tehát röviden, hátha van akinek ez is segíthet eldönteni hogy érdemes-e útnak indulnia vagy sem. Persze mindezt szigorúan a hegyikecske sziklákhoz szokott szemszögéből nézve … kérem tehát elnézést tanúsítani, ha néha elfogultnak mutatkozik.

Előszöris, ami elsőre igencsak meglepte a hegyikecskét, hogy a Braila és Tulcea városok közti vidék nagyon is más jellegű mint ahogy azt elképzelte. Mivel járt már a Dobrudzsa nyugati részein, ahol a végtelen búzatáblák egyhangúságát csak a végtelen napraforgótáblák bólogató virága váltotta (merthogy akkor még nem volt divat a repceültetvény, meg a szélturbinák sem). Ilyen emlékekből táplálkozva elképzelhető meglepetése amint hosszan, erdővel borított dombvidéken haladt, és azt hitte hogy átaludván az egészet már ismét hazafele tartanak. Tudott vajmi öreg és apró kis hegységről errefele (Macin), de arról is azt képzelte hogy egy komolyabb sárkupac lehet a hatalmas mező közepében … elnézést a lenézésért. Erre kiderül hogy nemcsak elég nagy kiterjedésű kupac az, de alig pár méter tengerszintről bámulva van neki tekintélye is. És az utak menti jegenyék sora sincs kivágva (merthogy ezeket itthon is szerette nagyon), így örömmel nyugtázta hogy azért ez mégsem egy rossz hely.

Röviden tehát:

Razim tó
Ha nem figyelsz, és a térképet is otthon hagytad, azt hihetnéd hogy a tengert látod. Pedig nem, ez a Razim tó, országunk legnagyobb édesvízi tava. Szerencse van egy sziget a közepén, és az helyreigazít ha dilemmában lennél. Persze, mint annyi más helyszínt errefelé, nem lehet megközelíteni a rajta fészkelő, költő madárkolónia miatt (ez esetben pelikánok, ha jól tudom). Amúgy legtöbb helyen még a part is nehezen közelíthető meg, vagy a kiterjedt nádasok, vagy a magántulajdonban lévő partszakaszok miatt.




Delta
Ez esetben a Sulina ágtól északra található labirintus, egészen az Ódunáig (Mila 23). No. itt a hegyikecske, felfegyverkezve a leghosszabb „zoom”-al amit felszereltsége megengedett, izgatottan foglalt helyet a motorcsónakban. A szűk csatornákba érve, az újdonság varázsában figyelte a tájat. Rá kellett jönnie hogy ez esetben sem volt kielégítően felkészülve, meglepte a várt nádasok helyett látható hatalmas fűzfákkal övezett csatornák látványa. Csodálta a vízből kiálló fák tükrét, az ágakon pihenő kormoránok, kócsagok látványát. Aztán egy idő után már csak a madárfajok változtak, a táj meg minduntalan ugyanazt mutatta. Ellenben, a vízimadarak változatossága elképesztő. És mivel a hegyikecske csapata jól informált műkedvelő ornitológusok gyülekezete is egyben, minden új infót igyekezett magába szívni. Ezúton is köszöni az okítást … reméli hogy valamivel mégiscsak okosabb lett.

Nagy kárókatona vagy kormorán (Phalacrocorax carbo)

Kis kócsag (Egretta garzetta)

Fekete tenger
Kétszer találkozott a hegyikecsek a nagy vízzel. Először Ukrajna határában, Sulina településről kihajózva egy a tenger által rakott nagy homokzátonyig, amit megközelíteni ugyancsak nem szabadott, de hát úgyis olyan madársűrűség volt rajta, hogy talán nem lett volna hely kiszállni sem … ám olyan sokat kellett zötykölődni a Sulina széles ágán lefele, majd a tengeren újra, hogy nem biztos megérte az egész. A „K” szigetnek nevezett újdonság a Musura öbölben alakult, és 2009-ben társult hozzá egy zátonyra futott grúz hajó is.
Másik alkalom a Vadu tengerpartja volt. No ennek vadsága, elszigeteltsége tetszett még a hegyikecskének is. A tavak és a tenger közti keskeny sáv hangulata egyedi, partjait csak a helyi halászok látogatják rendszeresen.

Borzas gödény (Pelecanus crispus)




Vadu
Rövid tengerparti látogatásunkon kívül ide, Vadu község melletti tavakhoz jártunk madarakat fotózni. Álmodoztunk mi sakálokról is, de az emlősök reprezentatív tagja itt az ürge volt, és mint kiderült fotózni őket sem éppen könnyű mulatság. De ha ezen tevékenységek hallatára nem pezsdül meg benned a vér, akkor egyszerűen nincs amiért ide látogatni. Megjegyzem ugyanez érvényes a Grindul Lupilor (Farkasok Zátonya) térségre is … ahol pár, hatalmas kévébe rakott nádakon kívül semmi nem hívta fel a hegyikecske figyelmét.


Gólyatöcs (Himantopus himantopus) ... nekem már úgyis Gólyapöcs marad ...

Küszvágó csér (Sterna hirundo)

Közönséges ürge (Spermophilus citellus)

Enisala (Yeni-Sala) és környéke
Kéremszépen, ez lenne hegyikecske legkedveltebb helyszíne. A büszke sziklaoromra épített vár romjai még most is jó szolgálatot tennének egy a Babadag ás Razim tavakat felügyelő rendszernek. A genovai kereskedők által a 14-ik században épített vár ma már nem elijeszteni hivatott az idegeneket, épp ellenkezőleg. Ráadásul a lenyugvó nap fényében kaptuk el, háttérben a Babadag tó csillogó víztükrével. Környéke változatos és érdekes, bármerre fordulsz valami újat láthatsz. Az erdők borította dombok, a nádasok, tavak, és a szélturbinák modern sziluettje, mind egyszerre vannak jelen.
És mindjárt a szomszédos dombtetőn ott van az egyre ismertebb bazsarózsa mező. Aki a természetet szereti az nem mehet el innen úgy, hogy ne keresné fel. Igaz, virágzása csak 1-2 hétig tart, ha május elején nem jutottál oda, akkor már csak a következő években reménykedhetsz. Mindig hangoztatják hogy miért jó tavasszal utazni erre a vidékre. Nos, számomra a bazsarózsák nyílása az egyik legerősebb érv.




Vad bazsarózsa (Paeonia peregrina var. romanica)




Histria romváros
Nálam az „egyszer meg kell nézni” kategóriába tartozik. Histria antik görög város volt, azt mondják az első város a mai Románia területén. Neve a Hister szóbol ered, ami a Duna ókori neve. Csak hogy tudd 😊. Ma nem látni mást mint egymásra fektetett hatalmas kőtömböket, ezeknek nagyja is a restaurációk eredménye. Ami szép és érdekes lelet azt kiállították a romok melletti múzeum épületében.



Összegezve tehát, a hegyikecske elégedett a begyűjtött élményekkel, talán még a fotóanyaggal is, de csendben bevallotta hogy nem az a hely ahová már holnap vissza szeretne menni. Azért a hegyvidék mégiscsak közelebb áll szívéhez …



Ennek ellenére, ha mégis arra járna, a következőket jegyezte fel: 
  • ·         a napkeltéket és napnyugtákat a deltában töltené, csónakban persze …
  • ·         mindenképp kajaktúrára menne … csendesebb, természetközelibb és sportosabb módszer
  • ·         meglátogatná a Letea és Caraorman térségét
  • ·         meglátogatná a Szentgyörgy ágat, és a Sahalin sziget környékét


És bár tapasztalat hiányában, de egyetért abban is hogy a tavasz lehet a legjobb időszak egy látogatásra. Hogy miért? Hát a bazsarózsák ... 😊… viccelődik – de persze az sem elhanyagolható hogy ilyenkor tilos a halászat a deltában, így nincs tele minden halászcsónakokkal, illetve ugyancsak most van a madarak vonulási, párzási és költési időszaka, ami hangos madárrikoltásokkal jár, de látványos és mozgalmas. Ja ... és minden figyelmeztetés ellenére sem vette komolyan a dolgot, és egyszerűen megették a szúnyogok. Merthogy tavasszal nincsenek szúnyogok … nos kéremszépen, van bőven - suttogja hegyikecske - és újra vakarni kezdi a csípések emlékezetében még mindig viszkető helyeit. 

Nyári kalendárium - válogatás

$
0
0
És ím, eljött az idő, amikor az időm nagy részét a hegyekben töltöm. Hogy milyen is az, amikor az ember munkává változtatja hobbiját? Hát én nem panaszkodhatok. Talán csak az ismétlődő helyszínek lehetnének unalmasak … de ez sem így van. Mindig más körülmények közt láthatom, különböző virágok szegélyezik a kitaposott ösvényeket, és a hétről-hétre változó apróságokat is észreveszem. És beszúrok kis kitérőket, egy-egy olyan rejtett zugot, ahol még nem jártam. 
De egészen új vidék is terítékre kerül.

Szebeni havasok (Cindrel)

Egyszer még jártam Paltinis üdülőközpontig, de ennyi volt minden korábbi tapasztalatom e hegycsoportról. Tudtam hogy hosszú gyaloglás vár ránk a kitűzött célpontig, ráadásul a képekről eléggé unalmasnak is tűnt. Ám a csúcs, és az alatta fekvő völgyben megbúvó tengerszem fotóit elnézve érdemes túrának ígérkezett.
Meglepetésként könyvelhetem el a tényt, hogy a hosszú főgerinc korántsem olyan unalmas, mint azt előre gondoltam. Bár hosszú, de a változatos táj feledtetni tudja a gyaloglást. Aztán a tengerszem fölé érve újra ott van mindaz amiért mi fáradhatatlanul járjuk a hegyeket. A csillogó víztükör fölött tornyosuló sziklák, a napsütéssel még dacoló fehér hófoltok, a tavaszi virágok színes üdesége, megszünteti a gyaloglástól sajgó izmok, a hátizsák súlya alatt fáradó vállak kényelmetlenségét. Bár a 2244m magas Cindrel csúcs nem szolgál klasszikus csúcsélménnyel, a hely hangulata érdekes, különleges, kissé talán misztikus is. És a tengerszemek (Iezerele Cindrelului) látványa tényleg megér minden fáradságot.


Júniusi sáfrányvirágzás ...



Iezerul Mare-tengerszem


A csúcs




Havasi harangrojt (Soldanella aplina)



Csak a visszaút gondolata zavarhatja a felhőtlen élvezetet. Érdemes keresni egy másik visszaútat, hogy az ismétlődő táj miatt ne legyen szellemileg is fárasztó a túra. Bár aki nem szokott néha megfordulni hogy háta mögé is vessen egy-egy pillantást, annak a visszafele út is érdekes lehet …

Ja .. és ha már a környéken voltunk, nem hagyhattuk ki a Vörös Árkot sem. Nekem örök kedvenc marad …





Vargyasi szoros + Cecele tető (Csíki havasok – Torja hegység)

Lelkes tanárok lévén túráztunk újra, olyan tanárokkal akik tényleg szeretnék némi tudományos leckével fűszerezett kirándulással megszerettetni a diákokkal a természetet. Hogyan is lehetne jobban tanulni a természetről, mint kint lenni, megtapasztalni? És biztosan megmaradnak az emlékek, és talán némi tudomány is, és ki tudja, talán páran megszeretik, és akár mi is, visszavonhatatlanul hatása alá kerülnek. Tanulnak majd róla, megpróbálják felfedezni és megismerni … és átadni mindezt újra másoknak. Szerintem fertőző dolog ez a természetjárás, sokat megfertőztem magam is … azóta sem gyógyult ki senki belőle …


Kilátás a Cecele tetőről ...

Vargyasi szoros - Lócsűr barlang

Vargyasi szoros - Orbán Balázs (Almási) barlang


Fotóválogatás további túrákról …

A továbbiakban csakis a fotóanyagot osztom meg veletek, próbáltam pár érdekesebb képet kiemelni azok közül, amelyek nekem is jobban tetszenek és sikerültebbnek tartom … és amint látjátok majd, a Csukás hegység dominál majd, hiszen itt jártam legtöbb alkalommal az utóbbi időben.
És ami kilóg majd a sorból, az a várakról, kastélyokról, belső terekről készített képsor is, amit a nyáron készítettem, és érdemesnek tartom megosztani …

Kilátás a Rozsnyói vár ablakából

Törcsvári kastély kertje

Peles kastély - belső ...



Bucsecs hegység - Caraiman párkány



 
Napnyugta a Bodoki hegység főgerincén



Csukás hegység

Tigaile csúcs - enélkül nem is lenne Csukás a Csukás





Havasi gyopár (Leontopodium alpinum)

Az Ördögújjak







Coccinella septempunctata egy Leontopodium alpinum virágon 
avagy
 Hétpettyes katicabogár egy havasi gyopáron. 

És végezetül üdvözlet a szomszédoktól ... akik hozzánk járnak vacsorára.






A nyár emlékezetes pillanatai

$
0
0
„Gyorsan eltelt a nyár” – akartam kezdeni a szövegírást, aztán rájöttem, hogy olyan közhely ez is mint amikor találkozol a szomszéddal és odaszólsz neki, hogy „szép idő van ma!”. Mintha ő még nem vette volna észre. No de ennek ellenére, így visszatekintve én tényleg úgy érzem, hogy gyorsan elröpültek a nyári hónapok. És mivel én többnyire végig a hegyeken voltam, ha most mesélni szeretnék nektek akkor arra igencsak hosszú időt kellene áldozni.
Tehát az lesz, hogy kiválogattam pár képet azokról a számomra is különleges pillanatokról, amelyekről amúgy is szívesen mesélnék, és pár kísérő mondattal megosztom. Jobb ötletem nincs …

Nagy-Hagymás hegység

Ez a hegység annyira még közel van, hogy csak ritkán megyünk több napra. Így nem sok alkalom volt olyan terveket valóra váltani, mint például az, hogy hajnalban felmegyek az Egyes-Kő tetejére és szétfotózom a környéket. Idén viszont megvolt, és micsoda hajnal volt az! A reggeli köd csak átszűrődni engedte a napsugarakat, a ház mögötti nyeregben hullámzott át a felhőréteg, és a menedékház is csak néha bukkant fel a kavargó párából. És bár odafent nem nagy a fotós mozgástere, előtérnek is nehéz beépítendő elemeket találni, azért lett egy-két számomra kedves felvétel.










És emlékeztek, hogy mindig panaszkodtam arra, miszerint mindenki lát zergéket a Nagy-Hagymás hegységben csak én nem? Na kérem … ezúttal volt ott számtalan zerge is. Biztosan a köd miatt merészkedtek feljebb a déli órákban, ám amint egy kis időre a szél megemelte a felhőket, és a beszűrődő napfény megvilágította a sziklaszirteket, ott álltak nem messze tőlünk.

És hogy újabb lelkes természetfotósokkal ismerkedhettem meg, az már hab volt a tortán …









Tusnád - medveles

Miután már annyit olvastam vagy hallottam a Máté Bence neve által jegyzett, alig pár hónapja létező, de már ismert tusnádi medvelesről, én is eljutottam. Meglepetés volt, tehát fotós szempontból felkészületlen látogatás volt, de így elsőre nem is reméltem díjnyertes képeket készíteni. Megismertem Szín Jánost, aki medvepásztorként mutatkozik be, és láthattam pár szép példányt a környék medveállományából, amilyeneket a vadon közepén is csak ritkán látni.
Sajnálom, hogy nem volt nem volt alkalom hosszasan elbeszélgetni vadakról, fotózásról, természetvédelemről … remélem lesz rá még máskor is lehetőség.



Bucsecs hegység

Mondtam már nektek, hogy a Malaesti völgye az a hely ahová bármikor szívesen visszamegyek. Ha csak felsétálok a felső katlanokba, akkor is elégedett vagyok. Ha meg felmegyünk a Zerge párkányra, vagy a szomszédos Tiganesti völgybe, vagy zergéket fotózhatok, akkor az nekem minden alkalommal egy élmény. Pontosan így volt ez ezúttal is. Bár sem a felszerelés, sem a rászánt idő szempontjából nem volt ideális, mégis sikerült zergéket látni és fényképezni. Utána meg végigmenni a Zerge párkány ösvényén, és élvezni minden pillanatát. Reményeim szerint visszamegyek szeptember végén, csak fényképezni …



Fogarasi havasok

Idén több ízben is jártam a Balea és a Negoiu környékén. Két olyan túra emlékei maradtak mélyen bevésődve, amelyet a völgyekbe szorult felhőtenger vagy a főgerinc körül kavargó felhők játéka tett különlegessé. Aki jobban ismeri a Fogarasi havasok szeszélyeit, tudja, hogy a hajnali köd és a szemerkélő eső nem föltétlen rossz időt jelent. De minden tapasztalatom ellenére is meglepetés volt, hogy egy nyári napon a reggeli köd megmarad a völgyekben, és magasabbra mászva felhőplafonként köszönt vissza, ráadásul késő délutánig élvezhető maradt e jelenség. Ajándék volt … igazi ajándék a lelkeseknek és koránkelőknek 😊











Az viszont jóval megszokottabb jelenség amikor az északnyugatról érkező felhők felfele igyekvő tömegeit megállítja a déli szél, és a gerinc így választóvonalként tornyosul a két világ között. Néha sikerült egy-egy felhőnek átbuknia a déli oldalra, ám a szél azt is hamar szétzilálja. Megunhatatlan fentről figyelni a felhők állandóan hullámzó, emelkedő-süllyedő, szédítő játékát.






Megjegyzés: ismételten felhívom a túrázók figyelmét, hogy az Ördög-csorba (Strunga Dracului) útvonal valóban veszélyes lehet. Kissé meg is bántam hogy arra mentünk, de nem bírtam ellenállni a kísértésnek. Sajnos azok a hatalmas kőtömbök, amelyek kiszakadtak a falból most is ott függenek a láncokkal biztosított szakasz mentén, és csak keskeny sziklaperemeken fennakadva várják elkerülhetetlen sorsukat. És ha abban a pillanatban amikor engednek a gravitációnak valaki éppen ott tartózkodik, az csakis tragédiával végződhet.
Jóég tudja hogy a hegyimentők miért nem zárják le a környéket, és miért nem szabadítják fel az egész szakaszt. Egyszerűbb lezárva tartani, és várni hogy egyszer mégiscsak lejönnek azok a sziklák maguktól is? Vagy kell egy tragédia hogy végre tegyenek valamit? Becsszó úgy jutottunk fel mintha tojásokon másztunk volna, óvatos mozdulatokkal, legtöbbször a kémény oldalfalát használva. Oda nem megyek még egyszer amíg azok a sziklák ott vannak …

Retyezát hegység

Érdekes, hogy minden napos túra dacára is, a – főleg fotós szempontból – emlékezetes napok mindig a változékony vagy esős napok maradnak. Márpedig a Retyezát képes elkápráztatni a legbanálisabb nyári túranapon is. Idén is olyan fotó maradt kedves számomra amikor a nap végén gatyáig ázva tértünk vissza a menedékházba. Ismeritek a Fenyők közti tó (Taul dintre Brazi- RO) környékét? Ha letérsz a túraösvényről, és a tó fölött követed a Gáles patakot felfele, nehéz 5 perc után találsz egy csodás vízesést. Én egyszer véletlen jutottam oda, és azóta mindig kitérek … olyan hangulata van a helynek, hogy azt visszaadni fotón lehetetlen.




Egyébként van egy nagyon szakállas tervem a Retyezátban … valahogy soha nem jött össze. Szeptember végén, október elején szeretnék ott lenni. Fényképezni. Két helyszín is van, de ebben a periódusban főleg a Bucura katlan érdekes. Meg azonkívül a Rossz völgyi tavakhoz kellene kimenni, oda viszont júniusban, a rhododendron virágzáskor. Egyszer láttam egy gyönyörű képet onnan, háttérben a Peleága agyaraival (Coltii Pelegii) amint tükröződnek a tavak egyikének vízében. Azóta nem tudtam elfeledni … na szóval oda is van amiért visszamenni csak fényképezés kedvéért is, és akkor még nem is beszéltem a listámról. Arról, amiben leírtam hová kell még eljutnom Erdélyben/Romániában. Ajjaj …. 

No … egyelőre ennyi, ha sikerült pár sort írnom, és befejeznem a fotóanyagot, akkor hamarosan jelentkezem egy Szlovéniai kiruccanásról. Pl. Triglav … mert az sem egy rossz hely ám …


Viewing all 88 articles
Browse latest View live