Quantcast
Channel: NaturePhotoBuilder
Viewing all 88 articles
Browse latest View live

Kiruccanás a Kopjafahegyre

$
0
0

Minden  tervszerint müködött. Még az időjárás is, márpedig ő nem szokta betartani a terveket.  A szombat  hódeszkázásra volt szánva, meg is volt .. és estére, büszkén viselve újonan szerzett  fekete foltjaimat, már toboroztam a Madarasi Hargita (alias Kopjafahegy – én neveztem el, ne szidjatok senki mást érte) túrára a társakat. Heten gyültünk össze – akár a gonoszak (csakis így lehet ha az ember egy olyan hegy tetejére készül amely minduntalan egy temetőre emlékeztet). 
Logikus eszmefuttatásom, miszerint a szentegyházai (gyengébbeknek Vlehica J) letérőtől fogunk feljutni a menedékházig egyöntetü helyeslésre talált, így vasárnap (korai 10,00 órakor) már száguldoztunk is a szikrázó napsütésben csillogó hegyormok felé.  Mondanom sem kell hogy a hargitai utászoknak nem volt annyira fontos feljutni mint nekünk, így hát amikor a völgy végében végetért a járható út hirtelen igencsak távolinak tetszett a csúcsra való feljutás.  Gyors és kétségbeesett tanácskozás után fordultunk vissza, nincs mit tenni, kerülni kell a Zetelaka – Ivó felőli útra. Itt sem megy ám könnyen a dolog ... a sorompóval lezárt út előtt egy idősebb hölgy nyugtástömböt lobogtatva jelenti ki : vagy 4x4 vagy láncok ... és tessenek fizetni is. Mit tehet a kétségbeesett turista? Felrakja a láncokat (ami igencsak hasznosnak bizonyult ) és természetesen fizet.
Aztán innen igazán terv szerint haladt a dolog. Na jó ... parkolóhelyet odafönn nem volt könnyű találni, a hatalmas hókupacok közt vagy ástál egy helyet vagy latba vetetted leleményességed. Mi a második megoldásra szavaztunk, megálltunk egy lehetetlennek látszó helyen és elégedetten indultunk neki a hegyoldalnak. No meg tempósan ..  Rövidesen már a csúcs alatti tisztásokat tapostuk.  Muszály is volt sietni … már a délutáni órákban jártunk.  Csak úgy menetközben lőttünk pár fotót – csipőből  - ahogy mondani szokás. 





Hamarosan egy furcsa erdőbe értünk .. a kopjafaerdőbe J. Tudniillik a Madarasi Hargita egy kopjafákkal teletűzdelt lapos hegytető, ahol minden tájegység (bár többnyire magyarországi) igyekszik hazafiasságát bizonygatni egy-egy újabb alkotással. Erről véleményemet már egy régebbi bejegyzésben közzétettem, nem is kivánok tovább elmélkedni a dolgon. Tény az hogy a kopjafák, emléktáblák ottléte fotogén, és ennél több nekem most nem is kellett.





Kissé eltávolodva már igencsak sarki képeket idéz a táj, az erős szelek minden fennmaradt növényt vastagon borítottak fagyott hóval ...


Innen már csak lefele vezet az út, elindulunk visszafele, hunyorogva a szembesötő nap miatt – szűk blendére állítva szemet és fotógépet egyaránt .. he..he .. ezt csak a fotósok értik majd meg J. Szivesen ültem volna le egy szélárnyékos helyre napozni, de az idő szorításának engedve hajszoljuk magunkat vissza az elhagyott autóig.
Küldetés teljesítve!





Még több fotó (bár nem sokkal több) látható a https://picasaweb.google.com/BereczkiBarni76 linken ...

Pár óra a Kászonok felett

$
0
0
Az elmúlt hétvége szépen alakult, és én tényleg szeretem a jól alakuló hétvégéket :).  Persze házon kívül.
Pénteken bálványosi lejtőkre rajzoltunk új nyomokat, ezen a télen talán utolsó lehetőségünk volt hódeszkázni. 
Szombatra fotós kiruccanást terveztem a Kászonok feletti bércekre ... egyedül. Végül négyen vágtunk neki a még mindig térdig érő szűz havaknak. Csak a vadak nyoma törte meg néha a hótakarót ... és hangoskodásunk az erdő csendjét. A kimerült szuszogás mellett elsült néhány nyers vicc, vita az élet dolgairól ... és egy csendesnek tervezett lopakodás egy uráli bagoly után. A lopakodást hamar elszúrtuk .. hogyan is lehetne csendes négy ember lopakodása, akik meg egyébként sem tudják befogni a szájukat? A bagoly elegánsan libbent át egy másik fára, mindig csak akkora távolságra hogy további lopakodásra unszolja a társaságot. Hamarosan le is mondtam a dologról .. csak G. Laci barátomat nem tudta lerázni a termetes madár, sokéves lopakodó tapasztalata (no meg assetudomhányszoros zoom-ja) gyümölcsét láthatjátok az alábbi fotón .. 

... Uráli bagoly ..... G. Laci fotója ..
Csak a bércen láttuk viszont egymást, amikor már a lemenő nap késztette fotózásba merültünk mindannyian.
Íme két-három kép amelyet meg is merek mutatni nektek :)








Még mindig fehérben - Csukás hegy

$
0
0

Nem azt akarom sugallni hogy soha nem hiszek a meteorológusoknak (bár rászolgálnak a hitetlenkedésre), de ezúttal is csak reggel bizonyosodtam meg hogy tényleg egésznapos, tiszta, felhőtlen égboltra számíthatunk.  Csukás túra volt.   
Visszatérve a meteorológiára … miért is van az hogy nyugaton (értem ezt elsősorban az Alpok régiójára, ahol  volt szerencsém megfordulni  pár alkalommal) 2-3 napra annyira pontos előrejelzéseket adnak, hogy szinte órát lehet utána állítani? Itthon meg olyan is volt már, hogy a kedves hölgy éppen csodálatos napsütést  áldotta, de kinézve az ablakon csak szomorú szürkeség és komoran csepegő esőt láttam. És akkor elszáll minden bizalmad .. 
No mindegy … lényeg az hogy éppen Csukás túra volt.  A kézdivásárhelyi sportegyesület (KSE) SpeoAlpin szakosztálya újra összehívta híveit J. Jól hangzik … igaz a hívek inkább a hegyekhez imádkoznak mint a SpeoAlpin szakosztályhoz, de tény hogy összehozta a város természetkedvelőit. Téli túra, ilyenkor az igazi hegyikecskék jelennek meg, akik tudják  hogy a TV-be látott halálos hegyvidéki veszedelmek fenyegetése csak egy jó téma a médiának, semmi több (na jó .. Zolinak igaza van .. felkészületlenül azért nem szabad nekivágni). Sőőőt … elárulom, hogy ilyenkor a hegyekben igencsak meleg tud lenni, még a szél és a többméteres hó ellenére is.  Nem egyszer fordult már elő hogy napozásba fajult a magashegyi téli túra, miközben odalent, a földeket súroló felhők alatt fagyos didergés várta a házból kimerészkedőket.  És  esetenként  a  bennlévőket is … brrr J


No de ismét elkanyarodtam a lényegtől. Amint már említettem, Csukás túra volt … pontosítva túra a Csukás hegységbe … nehogy valaki azt gondolja hogy csukát fogni jártunk J.  Többszöri számolás után 19 személy vágott neki a hosszú Bratocea gerincnek. Mindenki beöltözött hegyi cuccokba, aztán tíz perc mulva mindenki  levetkőzött  amennyire csak szemérmessége engedte J (- félre ne értsd).  A szélcsendes, napsütötte hegyoldalon már a kora reggeli órákban is eléggé lucskos hó várt rank … estére jajj annak akinek bakancsa nem tűri a vizet.  Tisztes sorban kanyarogtunk felfele, majd kissé szétszoródva haladtunk, egyszerre voltunk mindenütt az egész hegyoldalon. 
Csapatunk, szép sorban a Bratocea gerincen ..

A Góliát tömbje
Tigaile Mari csúcs 1844m 
Visszapillantva .. háttérben a Baiului (magyarul talán Baj hegység) és a Bucsecs hegység ..

Néha a szél késztetett előre, néha a túratársak, de azt hiszem hogy igazából a hosszú gerinc fölé tornyosuló sziklák, a gerinc végét lezáró falak, és a csúcs, meg a fennséges kilátás reménye húzta egyre feljebb a társaságot. A Góliát sziklatömbje fölé érve már csak egy utolsó kapaszkodó választott el a csúcstól, aztán már nem volt hová magasabbra mászni.  Az elengedhetetlen fotózás, majd .. 
A csúcs alatti lejtők ...

A csúcs déli gerince, háttérben a Zaganu gerinc, amely a Csukás hegy déli részét képezi


… visszafele, hogy elkerüljük ugyanannak a hegygerincnek ismételt taposását, a menedékház felőli (- déli) gerincen indultunk le.  Csak a Tanácskozó Vénasszonyok (Babele la Sfat) sziklánál álltunk meg pár percre, majd a gravitáció vonzásának engedve, gyors tempóban ereszkedtünk a menedékházig. Azaz a hotelig … hiszen annak aki az utóbbi 2-3 évben nem járt erre, igazi sokk lehet a régi menedékház helyén emelkedő hatalmas épület látványa. Bár meg kell hagyni, méretétől eltekintve ízléses, úgymond környezetébe illő, de remélem soha nem fog másik is felépülni a környéken. 

A Tanácskozó Vénasszonyok (Babele la Sfat)


A néhai Csukás menedékház helyén pompázó épület 

Nos, fotózás miatt kissé lemaradva nem vettük észre az egy-egy sörre betérő csapatot, és elindulva lefele a völgyben kialakított erdei úton, egészen a főútig követtük őket, csodálkozva hogy a csudába tud ilyen tempót tartani egy bő fél napja gyalogló 16 fős csapat.  Csak a találkahelyen derült ki hogy mindenki  jóval a hátunk mögött bandukol.  Kellemes meglepetés gyanánt megkaptuk a sörrészünket is, és így már teljesen megbékélve ültünk fel a hazafelé tartó járműre.

Tavaszi üdvözlet ..

$
0
0
.. avagy hogyan próbáltam a hétvégi hóvirágtúra főszereplőit modellkedésre bírni.
Éppen elgondolkodtam .. elmondom ...
... többféle fotós létezik, és eszerint többféle fotózási módszer is. Például vannak akik lőnek csípőből 300 képet, aztán csak lesz köztük 10 jó is. Meg vannak akik igyekeznek "látni" a témát, megválogatják hogy mire lőnek, de túl sokat nem vesződnek a kompozícióval vagy beállításokkal (még akkor sem ha ezt a gép engedi), ott van arra a Photoshop. Aztán van aki eltölt fél órát egyetlen lövésért, pedánsan átgondol minden beállítást, háromszor is megkerüli a főtémát, esetleg kiszámítja a direkt és visszavert fénymennyiséget is. Nos talán más megközelítés is létezik - természetfotósoknál - de ez a három a nagytöbbséget magába foglalja. (nem akarok itt kitérni a studiófotózásra, az másmilyen tudomány)
Nos .. azon gondolkodtam el hogy én végül hová sorolnám magam?  De be kell vallanom magamnak hogy még mindig inkább a második kategória sorait hizlalom,  bár néha - túl ritkán egyébként - átesek a pedáns kategóriába is. Találok itt mindenféle kifogást .. pl. hogy túrázás, hegymászás közbe legtöbbször nincs idő sokat mérlegelni a helyzetet, stb .. minimális beállítás, oszt nyomjad ecsém !
Ámde vannak azok a ritka események amikor tényleg CSAK fotózni megyek ki .. és akkor odafigyelek mindenre amit valaha tanultam e téren. Természetesen mindig eszembe jutnak dolgok itthon a gép előtt amit a terepen figyelmen kívül hagytam, de remélem ezzel más is így van .. 
Ez az alkalom is ilyen volt .. kimentem hóvirágokat fotózni, elgondoltam hogy milyen oldalról érdemes, milyen hátterek illenek, milyen objektívekre és kiegészítőkre lesz szükség .. aztán amikor hazajöttem ismét tépkedtem a hajam hogy én barom, hát ezt vagy amazt a dolgot miért is nem ellenőriztem ott helyben ??
Megmutatok pár képet ... 




Nos? Tudom .. már én is látok hibákat ezekben is .. 
Egy dolgot azonban érdemes fontolóra venni .. ha fotózni indulsz .. indulj egyedül. Így nem fárasztod le társadat a félórás bíbelődéssel, és te sem fogod elsietni a dolgokat merthogy ott toporog idegesen (ne adj isten mérgesen ) valaki a hátad mögött .. 
Eredményes fotózást !!!

Két keréken a Nemerén

$
0
0
A kiadós ünnepi ebédet kihagyva vállalom be idei első bicajtúrámat, azzal a biztos tudattal hogy pár napig utána hasznavehetetlen leszek. És most dupla kispárnával a hátsóm alatt próbálok legalább 2-3 olyan fotót találni amelyeket nem kell saját fejemhez vágjak. 
Na jó .. röviden elmondom .. 
G. Laci terepbicajos erdőjáró barátom hívásának engedve indulunk (összesen négyen) a Nemere hegység egy szakaszát átbicajozni. Éjszaka esett az eső - a sár biztosítva van - de mindenki lelkesen készül. Én is ..
Tekintettel a késői órára vonattal utazunk ki Lemhény-ig, ebből a faluból indul a veresvízi tőzegláp felé vezető út, amely aszfaltból gyorsan vált kavicsos, majd sáros és havas erdei útra. Felfele néha kénytelenek vagyunk tolni a bicajokat, a meredekség és a mély sártenger erősen fékezi a haladást. És néha meg a kifulladás teszi ugyanezt ..
És Laci terve úgy szól hogy nem itt megyünk vissza, hanem felmegyünk a jobboldalt húzódó gerincre, és azon ereszkedünk vissza a faluig ... én azt hittem viccel ... de senki arcán nem láttam mosolyt.
Elérve az út legmagasabban fekvő pontját megkönnyebbülve gurulunk a láp mellett vezető úton .. és innen újra toljuk a bicajokat a gerinc élére. Csak röviden szakítjuk meg utunkat .. bolyongás az erdőbe két szarvas után .. de csak a sárban és hóban megmaradt nyomaikat térképezhetjük fel. 
Végre a gerincen .. széles panoráma nyílik a háromszéki medence felé, a környező erdők fölé magasodó legelőket még mindig csillogó hótakaró fedi. Kellemes bicajozás, többször is megállunk virágokat fotózni .. egyre kellemesebb az idő is .. persze ilyenkor már újra lelkesedés tölt el, de egyre keservesebb képet vágok minden nyeregbeszállás után. 
Aztán elérjük azt a pontot ahonnan az ösvény meredeken kezd ereszkedni, a fiuk ledübörögnek az oldalon, de nekem nem jut eszembe hogy ilyenkor nem szabad a láncot a külső fogaskeréken hagyni, így szinte azonnal  leugrik róla, igencsak kellemetlen helyzetet teremtve a meredek hegyoldalon. Hiba orvosolva, gurulok tovább ... de a fiuk sokkal magabiztosabban ereszkednek, és lassan de biztosan lemaradok. Végül megúsztam komolyabb bukfenc nélkül. 
"Indulhatunk?"- kérdik a fiuk odalent amint megérkeztem, és válaszra sem várva rugaszkodnak el .. újra erdei út, egyre hosszabbnak tűnő rövidítések, többször is patakon gázolunk át .. kezd egyre küzdelmesebb lenni megmaradni a nyeregbe, majd a hazafelé tartó aszfaltúton már csak annyi erőm van hogy magamban morgolódva megígérjem a fiuknak hogy belököm őket a sáncba amint utolértem ... 
De ezúttal megúszták .. 

Farkasboroszlán
Alpesi gőte (ismertetője a vörös színű has - fordítsátok fel !:) )
Kakasmandikó


Tavaszi csillagvirág

.. és jómagam .. G. Laci jóvoltából :) ..köszi Laci !
Itt olvashatjátok Gál Laci szemszögéből is ...

Moldoveanu csúcs - az ország teteje

$
0
0
Újabban egyetlen kiruccanást sem úszok meg maradandó nyomok nélkül. Egyelőre ártatlanabb következményekkel, de ha így megy ez tovább ...  Akárhogyan is kezeltem, bármilyen krémet is kentem magamra, most egy héttel később is foltosan, vörösre égett bőrrel üldögélek ... de visszagondolva a túrára .. jó volt Van annak már pár éve is hogy fel akarok jutni a Moldoveanu csúcsra téli körülmények között. De vagy nem volt elég hó, vagy erős lavinaveszély tartott vissza, vagy egyszerűen elkéstem mert a gyors olvadás elvitte a lehetőséget. Két éve, Bedő Zolival nekimentünk, de akkor az időjárás és a főgerincen fogadó sűrű köd hiúsította meg a dolgot.  Múlt hétvégére viszont tuti jó időt jósoltak és a lavinaveszély is enyhe fokozattá szelídült.  Muszáj volt menni ...
Tervemet csekély érdeklődés kísérte, végül csak Pálházi Robi csatlakozott hozzám, de nekem egy társ éppen elég volt.  Éjszakai indulás ... a hajnal első fényei már a hegy alatt találtak, hamarosan meg a szombatvölgyi ház felé tartó ösvényt tapostuk. A ház előtti tisztáson nyílik az első rálátás a főgerincre. Csodálatos fehér csillogása a mélykék ég felé törő hegyormoknak, lábunk előtt a hótakarótól felszabadult rét kékes-lilás sáfrányszőnyege ... akkora energiaadagot kaptam a látványtól hogy alig bírtam kivárni hogy a ház előtti padon ülve befejezzük reggelinket.

A főgerinc látványa a szombatvölgyi ház környékéről

Sáfrányok virágoznak, háttérben a Slanina csúcsa (2268m)

Amint kiértünk a napsütötte oldalra jöttem rá hogy nem hoztam napkrémet ... már sejtettem hogy ezért még megkapom a kijáró figyelmeztetést. Robi ősrégi krémje sem kecsegtet sikerrel .. elindulunk ... egy vízmosáson mászunk felfele, a hó alatt hallatszik a víz csobogása, de a hó kemény, gyorsan haladunk. A felső glaciális völgy hómezőjén már többször kell keresgélni a kényelmesebb megoldást, nyomok nélkül sokszor mélyre süppedünk az egyre latyakosabb hóba.
A háznál figyelmeztettek hogy hetek óta nem járt senki  a hegyen, és erről a főgerinc alatti meredek szakaszt kimászva újra meggyőződhettünk, egyetlen nyom sem törte meg a hóréteget.  Az első emelkedőt legyűrve látjuk meg hogy milyen messze van a mai végcél, és a mély hóban nem lessz könnyű eljutni odáig.  A lavinaveszélyes déli oldalakat szintvonalon átszelő nyári ösvény ilyenkor szóba sem jöhet, a matematikai gerinet követve kell haladni, megmászni minden csúcsot ami a Vistea/Moldoveanu alatti menedékhelyig vár. Így hát Robi mottóját követve – nincs más hárta mint előre – meneteltünk meredeken fel-és lefele a hegyoldalakon. A Nagy Ablak (Fereastra Mare a Sambetei) és a Vistea csúcs alatti menhely között 5 csúcson kell átmászni . .sorrendbe : Slanina (2268m), Galasescu Mic (2410m), Galasescu Mare (2470m), Galbenele (2456m) és Hartopul Ursului (2461m).  A csúcsok közti nyergek viszont eléggé alacsonyan vannak, néha ugyanolyan fárasztó volt az ereszkedés mint a felfele mászás.


Galbenele és Hartopul Ursului csúcsok, majd az összetéveszthetetlen trapéz - Vistea (jobbról)- Moldoveanu (balrol) páros
A Galasescu Mic csúcson voltunk amikor utolért négy túraléceken közeledő alak. Az alattunk húzódó meredek déli oldalt szelték át – ha látták volna a csúcs alatt hosszan megszakadt hómezőt biztosan nem teszik. Már az első elindított egy jókora lavinát, amely lustán folyt alá a lejtőn.  Nem zavartatták magukat, határozottan vágtak át minden általam már veszélyesnek ítélt oldalt ..  Mi is ereszkedni készültünk, de a nyeregbe vezető gerinc annyira meredek volt hogy nem lehetett belátni, így megkiséreltünk a csúcsról dél felé lefutó gerincen kissé leereszkedni ... gyönyörű, tűéles gerinc, gyakorlatilag lábam közé véve araszoltam lefele, egészen addig amíg a túraléces fiukat be nem értük. Zernyestről jöttek, egyszuszra akarták végigjárni a teljes Fogaras gerincet .. amint mondták egyetlen emberi nyomot sem láttak egészen idáig.  Tempósan ereszkedtek be a nyereg alatti glaciális völgybe, ami elég magasan van ahhoz hogy jelenlegi helyzetünket tekintve reális alternatívának mutatkozzon. És már nagyon is benne voltunk a bajba amikor rájöttünk hogy egy hatalmas hómező kellős közepét kell átvágnunk, ahol szüntelen folynak a vízes hó súlyának engedő kisebb lavinák. És mi térdig süppedve igencsak lassan haladhattunk ... enyhe pánikhangulatban ráncigáltam a kötél tulsó végén botladozó Robit ... aztán megkönnyebülve álltunk meg egy biztonságos helyen a völgy fenekén. Minden szempontból rossz döntés volt ide leereszkedni, azzal a reménnyel hogy kikerülünk egy meredek ereszkedőt és egy még meredekebb mászást. A völgy fenekén összegyült vízes hóban csak még nehezebb volt haladni, fizikailag kezdett rajtunk kikezdeni a sokórája tartó menetelés, ráadásul a lucskos hóban még a Robi műanyag bakancsa is beázott valahogy, az én téli bakancsom meg teljesen átengedte magát a fürdőnek. Hogy nem voltam képes bekezelni mielőtt elindultam otthonról nem tudom.  Talán kétszer annyi időt emésztett fel a „rövidítés” mintha maradtunk volna a gerincen.  És így utólag visszagondolva tényleg nagy butaságot csináltunk ..


Vistea menedékhely, háttérben a Vistea-Moldoveanu csúcspáros
Ucisoara (2418m) és Ucea Mare (2434m) csúcsok a naplemente fényében
Hartopul Ursului (2461m) csúcs enyhe déli lejtője és a Zanoaga északi gerinc 

Az utolsó csúcson is átmászva, majd végre leereszkedve a menedékhelyhez már szemernyi erőnk sem maradt, összegörnyedve hálózsákjainkban adtuk át magunk a pihenésnek. Én még megpróbáltam elkapni pár fotó erejéig a naplemente fényeit ..  de már csak a forró tea tudta visszahozni a lelket reszkető izmainkba. 1-2 órával sötétedés után érkezett Ciprian Lolu zernyesti hegyivezető és barátnője kutyájukkal és két klienssel, hálálkodva a kész nyomokért .. majd végleg csend telepedett a kuckóra, csak a sél sűvítése hallatszott a falakon kivülről.
Reggel  gyors tanácskozás után elindulnak ők is a Moldoveánura, rá szűk félórára követjük mi is őket. Most rájuk vár a feladat hogy nyomokat vágjanak előttünk, de Cipri és barátnője ugyancsak túralécekkel másztak fel a Vistea csúcsára, és a kliensek meg annyira lassan araszoltak, hogy még a Vistea csúcs alatti hómezőn beértük őket.  A látvány lenyűgüző volt ...  az egész Fogarasi havasok tisztán ragyogott, hosszú percekig meg sem szólaltunk. A kölcsönkért napkrém alig enyhítette előző napon szerzett égéseinket, de most semmit nem éreztünk a kényelmetlenségekből (a még nedves bakancsom sem zavart). Érdekes volt a Vistea és Moldoveanu csúcsok közti gerinc, a keleti oldalon már latyakos hó, a nyugati oldal árnyéka még őrizte a betonkemény állagot, így helyenként sánta ember módjára kellett araszolni a keskeny gerincélen. A gerincet megszakító törés után már kényelmesebben használhattuk ki a gerinc nyugati oldalának kemény havát, biztonságosan haraptak a mászóvasak fogai. 

A Moldoveanu csúcs (2544m) a Vistea csúcsról (2527m)
A Fogarasi havasok nyugati vonulata, messze hátul a Caltun-Lespezi (2522m) és a Negoiu (2535m) csúcsai,
jobbra kilóg a Buteanu 2507m-es csúcsa
Jómagam a Moldoveanu csúcson .. Pálházi Robi fotója
Kb negyedórás fotózás után indultunk vissza, közel féluton találkozva a vezetős csapattal.  Be fogjuk várni őket a menedékhelyen, a további tervek már közös programként folytatódnak. A lassan már túl késői óra miatt igencsak hosszú lenne visszamenni a gerincen a szombatvölgyi házig, így bevállaltuk a rizikós ereszkedést a Vistea völgybe.  Velünk maradnak majd a Ciprian kliensei is, míg ők a túraléceken visszamennek, és az egyik autóval fognak várni bennünket a völgy alján. 
Amint elkezdtük a gerinc alatti sziklasoron a traverzet, egy hópárkány kiszakadt, és 50-60 méterrel előttünk zúdult le a hegyoldalon. Innen kezdve igencsak streszes lett a dolog, minduntalan felfele sandítva érjük el a traverz végét, és ereszkedünk be a meredek vályúba. Ha fentről letörik egy újabb hópárkány igencsak szorult helyzetbe kerülhetünk a kitett, legalább 70-75 %-os lejtőn.  Lassan ereszkedtünk, sokkal lassabban mint szerettem volna .. majd amikor már a meredekség engedte szembefordulni  a völgyel, minden kecsességet mellőzve beleültünk a hóba és leszánkáztunk a hegyoldalon.

A Vistea völgy

A Hartopul Ursului északi fala a Vistea völgyből

Lassan baktattunk le a völgyön, az erdő fölött újra virágba borult réten pihentünk, majd vízesések és a hóolvadás táplálta bővízű patak mentén ballagtunk le. Odalent találkoztunk a csapat túraléceseivel, és innen már csak az autókázás volt hátra, először vissza a Szombatvölgyi bázisig, majd egészen haza.

Még több fotót a https://picasaweb.google.com/BereczkiBarni76/WhiteCoverFagarasMountains linken láthattok.

Idilli táj - Malaesti völgy

$
0
0

“Idilli táj” - legtöbb embernek egy karib tengeri pálmafákkal tarkított, fehér homokos partvonalat juttat eszébe.  Nekem legtöbbször a Bucegi hegységben található Malaesti völgy ugrik be a szó hallatán. És most éppen arra jártam ismét …
Kis ideig kimaradt a magashegyek világa. Pár alkalommal hűséges bicajom nyergében jutottam fel a Bodoki havasok csúcsára, vagy a Csíki havasok legelőire, vagy éppen a TWP – Transylvanian Wildlife Project újabb vendégeit kalauzoltuk hűvüs fenyveseink közé, elsősorban barnamedvék, meg mindenféle  kis és nagyvadak után kutatva.
De most ismét hegyekbe jártam! Nyugis kellemes túrára indultunk .. menekülve a fojtogató párás levegőről a hegyek hűvösébe, figyelmet szentelve a fák közé betörő napsugarak játékára, a messze alattunk kibontakozó erdős hegyhátak végtelen soraira, a még megmaradt hófoltok mellett kibúvó élénkszínű virágokra, és természetesen túratársakra - egymásra.  Hálásan fogadva a hosszú emelkedő után a menedékházhoz vezető laza ereszkedést, és az erdőhatár ritkás fenyőfáinak  hangulatát, érjük el túránk céljaként az „idilli tájat”. Idézve egyik barátomat : „Lenyűgözött a táj. És sehol nem éreztem még azt a csendet, azt a tiszta levegőt és stressztől mentes légkört mint itt”.
És persze nekem fotózni kellett .. hozzátartozik a stresszmentes légkörhöz J 
Amint Scott Kelby is említi könyvében „ nem lehetünk mindannyian Ansel Adams-ok” ... de azért én mégis megpróbáltam a méltán híres tájfotós nyomdokaiba lépni .. és kipróbálni magam a fehér-fekete tájfotózásban .. 

A Bucsoiu csúcs nyugati fala a Malaesti völgyből


A menedékház előtti tisztás ...

Királykő maraton I.

$
0
0


Na jó ... bevallom, a cím kissé túlzás, sima túrázásról van szó, sőt a versenyszellem sem játszott szerepet a dologban. Ennek ellenére nem kis területet jártunk be a fennséges Királykő nyugati sziklaösvényein. Meg arra is büszkék lehetünk hogy ennyi embert egyszerre a Középöv és az Anghelide kanyon még nem látott amióta a tektonikus lemezek munkájának gyümölcseként kiemelkedtek az anyaföldből. 28-an (igen .. jól látod .. huszonnyolcan) masíroztunk végig délceg tartással a Királykő e kevéssé ismert ösvényein.
A kézdivásárhelyi sportegyesület SpeoAlpin Szakosztálya szervezésében gurultunk enyhe 1,5 óra alatt Zernyestről a Plaiul Foii házig (11km), majd kiegyenesítve elgémberedett végtagjainkat, elözönlöttük az Orlovschi forrás felé vezető völgyet. Az emelkedő, no meg a meleg és párás levegő elősegítette az izzadni vágyókat, ennek ellenére hangos volt az erdő a túrázóktól.

Az Orlovschi forrás utáni sziklás kapaszkodó
A forrástól kezdődik az amit már sziklamászásnak lehet nevezni. Kapaszkodni kell, és jobb ezt a sor elején tenni, hiszen a kimozdított kövek lesodrodó csattanásai után hangos káromkodás hallatszik a sorban utolsóként mászók felől. Teljes mértékben elkerülni a kőhullást sajnos nem lehet ... de érdemes zárt sorokban haladni ilyen terepen. Így érkezünk meg a Reménység (Sperantelor) menedékhelyeig. Feltételezem hogy névadója is örült amikor rátalált, és a reggelizés igéretével előttünk, társaságunkból sem tiltakozott senki a szünet miatt.
Innen indulunk a Középöv kőrakásokkal jelzett ösvényeire, mindjárt egy kb 15 méteres ereszkedővel kezdve. Előkerül a biztosítókötél, és bár a meredély tetején állva izgalmasnak tűnhet a dolog, rövid andrenalinimpulzus után könnyedén ereszkedik alá az egész csapat. 

A Calinet szakadékvölgy - innen térünk rá a Középövre 

Visszatekintve a kis nyeregben látható Reménység (Sperantelor) menedékhelyre
Végeláthatatlan mászás és ereszkedés következik, a nyugati szakadékvölgyek mélyén megbúvó hófoltokon át, a sziklafalak alatt ívelő ösvényeken szétszóródva. Csak a „La Ulcior” sziklaüreg vízkészlete bírta újra összegyüjteni a társaságot.

... amint épp ereszkedünk .. 

Linum austriacum - Hegyi len

A "La Ulcior" sziklaüreg
Középövi hangulat ...
Természetesen, a tájban gyönyörködve, egyensúlyát megtartani próbálván, mindenki elsétál azon sziklán látható felirat mellett amely az Anghelide kanyon felső bejáratára próbálja felhívni a figyelmet. Azonban rövid de kétségbeesett keresgélés után megkerül a szóbanforgó útbaigazítás, és most már tervszerinti célpontokat követve folytathatjuk útunkat. Meredeken ereszkedünk le a kanyonig, és ezúttal – fejem fölött többtucat túrázóval – én is menekülőre fogom a dolgot az esetleges lezuhanó kövek elől. Végre megvan .. az Anghelide kanyon .. keskeny hasadék a sziklafaltól eltávolodó hatalmas kőtömb és a hegyoldal kompakt sziklája között. Miután kiderült hogy nem lehet csoportképet készíteni 28 emberről egy pár négyzetméteres sziklapárkányon, egyenként, egymáshoz a lehető legközelebb haladva mászunk le a huzatos kanyon falai közt. Kiérve azonnal előtűnik a kanyon őrszemeként nevezett, de mindenki által „Anghelide farka”-ként ismert sziklaoszlop. – elnézést a kifejezésért – becsszó nem én találtam ki ... nem is lennék képes ilyesmiket kitalálni J



Ereszkedve az Anghelide kanyon felé
A kanyon felső bejárata
... az őrszem ...
És innen már csak rövid párkány vezet a kanyon előtt látható „kapu”-ig, meredek térdszaggató ereszkedő a sziklafalak alatti erdőben, majd lankás de hosszú bandukolás a Vladusca völgyében a Plaiul Foii felé vezető útig. A nagyszámú csoportok tipikus jellemzőjeként itt már közel egyórás különbség volt a sor eleje és vége között, de vigasztalásul a végén kullogóknak  már autót is küldenek utánuk, és akik közt persze jómagam is ott probáltam még egy utolsót szippantani a hegyi levegőből mielőtt becsukódik mögöttem a kisbusz ajtaja.



Királykő maraton II

$
0
0
Nos .. ez a túra sem állt közelebb egy maratonhoz mint az előző, de azért ezúttal nagyobb területet „futottunk” be. Igazából az előző túra és eközött csak 3 nap a különbség, csak hát én vagyok időben lemaradva a tudósításokról. Valahogy jobban esik bicajozni mint ücsörögni a számítógép előtt J

Egy szó mint száz, ismét csendesen káromkodva zötykölődtünk a Plaiul Foii felé vezető úton, majd gyalogosan tovább a Plaiul Foii ház és a Spirlea menedékhely között. Mint mindig, igyekszünk minél hamarabb kijutni az erdőből, de még nem találtunk jobb módszert mint végigkutyagolni rajta. (na jó .. senki ne jöjjön azzal hogy helikopterrel is lehet J). Sokszor szívesen „átrepülnék” ezeken a szakaszokon bár ezúttal a vízkészlet feltöltése is megkövetelte a kutyagolást – hiszen ez az egyetlen lehetőség a gerincre igyekvőknek.
Ja .. hogy hová is akartunk menni ? Terv szerint a Királykő déli gerincét fogjuk végigjárni, aminek eredményeképpen B. Zoli szeretne egy használható leírást készíteni a kiralyko.ro weboldalnak. Értelemszerűen az ő kezdeményezésére indultunk el,  másként tuti nem szaladgálunk egy szerdai napon errefelé. De hát mi (M .Andris volt a harmadik túratárs) mindent megteszünk a turizmus érdekében J. És mi is lehetne a dolgunk mint hűen végigfotózni a teljes déli gerincet. Remélem e követelménynek eleget is tettünk.

Deubel üregek, közismertebb nevén: La Zaplaz ....
a két figura B. Zoli és jómagam :) (M. Andris fotója)
M. Andris fotója a házigazdákról
A "Láncok" egyik leglátványosabb szakasza (Zoli és Andris a fotón)
A főcsúcs (Pásztor csúcs – 2238m), ahonnan a déli gerinc kezdődik, leghamarabb a Deubel úton (közismertebb nevén a Láncoknál – „La Lanturi”-RO) érhető el. Mi is itt igyekszünk feljutni. Azon kevés jelzett útak egyike a hegység nyugati oldalán amelyek kihagyhatatlanok, viszont első találkozásként  talán nem a legalkalmasabb. Több láncokkal biztosított, kitett szakasz vár itt, és elképzelhető hogy ilyen helyzethez nem szokott turázóknak túlságosan is veszélyes lehet. Ám terepismerettel és tapasztalattal rendelkező társ mellett bárkinek izgalmas kihívás lehet, és látványosság tekintetében verhetetlen. A törmelékes vályúk és sziklaösvények változatos labirintusában mászunk, először a Deubel üregek mellett, majd egyre kitettebb és meredekebb szakaszokon át. A korai órákban árnyékos hegyoldal kellemes hűvösséget biztosít, a jókedv és az energia mindvégig kitartanak. Zergéket pillantunk meg fejünk fölött magasan, majd kis idő múltán már mi vagyunk magasabban, madártávlatból szemlélve a sziklákon biztos mozdulatokkal távolodó állatokat. Az utolsó akadályon is átmászva érjük el 2206 méteren a főgerincet (Grind nyereg), kissé délre a Pásztor csúcs kimagasló ormától. Kajaszünet .. az enyhe szélben bólogató zergeboglárok, tárnicsok közt jobban esik a szendvics mint bárhol a világon ...

A keleti oldal lankái a főgerincről
Zergeboglár  (Trollius europaeus)
M. Andris fotója rólam amint elmerülök a fotózásba .. így kell ezt csinálni .. he..he 
A Grind menedék .. háttérben a Pásztor csúcs
Innen gyakorlatilag folytonosan lejt a gerinc, igaz ezt nehéz értékelni mert a kisebb-nagyobb csúcsok átmászása folytonosan felfele is megmásztat, hogy aztán annál meredekebben ereszkedjen alá. Helyenként igencsak elkeskenyedik a gerincél, és szédítő mélységben zuhannak alá főként a nyugati falak, de ezek minden esetben biztonságosan kerülhetők a lankásabb keleti oldalon. Szerintem ezen szakaszok miatt terjedt el a tévhit miszerint a déli gerinc nehezebben járható, kitett és veszélyesebb mint az északi. Bizonyíthatom hogy mindkettőnek megvannak a saját objektív nehézségei, hosszúságukat, visszavonulási lehetőségeiket, stb. figyelembe véve. 

Nőszirom  (Iris ruthenica)
Havasi Gyopár (Leontopodium Alpinum)

A déli gerinc talán leglátványosabb része a Zárt tisztást körülölelő falak, illetve a Nagy Kőfolyás és az Amfiteátrum falai fölötti szakaszok. Lélegzetállító a mélység, és a legvakmerőbb vitéz is szorongva áll ki a gerincélre hogy letekinthessen a meredek sziklavilágra. Fotók nem tudják visszaadni azt az érzést ... mintha a levegőbe függve figyelnéd a párszáz méterrel alattad elterülő tájat. Egy kilazult kődarab darabokra hullva száll alá, messze lennt figyelmes zergecsoport kerüli ki rutinosan a kőzáport.

A Zárt tisztás
A Zárt tisztást körülvevő falak
A Nagy Kőfolyás a főgerincről nézve ...
Előre haladva lassan befordul az ösvény a keleti oldalba. Itt már a törpefenyők felkúsznak a főgerinc élére, kíméletlen bozótharcra ítélve azt aki a matematikai élet szeretné tartani. Majd télen, amikor a kérges hótakaró befedi a növényeket ... de addig érdemesebb a jelzett túraösvényen haladni. Bár bevallom nekem ezen törpefenyős szakaszok is bozótharcnak tűntek, igaz sokkal kevesebb ember jár itt mint a gerinc északi részein. A tikkasztó hőség a mozdulatlan levegőben, és az előttem haladó Zoli nyomán felszálló virágpor sem tette kellemesebbé a dolgokat. Őszintén örültem amint újra a sziklás gerincen álltunk ...

Királykő - Déli gerinc
Hamar elértük a déli gerinc végét jelentő Funduri nyerget (kb. 1880m). Innen fordul le a jelzett ösvény a nyugati oldalon, meredeken ereszkedik láncokkal biztosított majd kőfolyásos részeken. Alulról szemlélhetjük azokat a gerincszakaszokat ahol rövid ideje haladtunk át. Élvezzük a Ceardacul Stanciului (Stanciu tornác) barlangrendszérenek hűvösét, majd átvágunk a Nagy Kőfolyáson. Hazánkban  nem találni ennél nagyobb kőfolyást, közepén állva igencsak jelentéktelennek érezheti magát az ember .. (hacsak egó-ja nem nagyobb a hegyeknél is J).

Ceardacul Stanciului
Havasi gólyaorr (Geranium Phaeum)
Varjúköröm  (Phyteuma orbiculare) 
A Nagy Kőfolyás
 
Erdélyi harangláb  (Aquilegia transsilvanica)
Szintvonalon maradva közelítünk a Tamasel nyereg, majd a Spirlea menedékhely felé. Igaz ez amolyan „á lá Királykő” stílusu szintvonal, jókora ereszkedőkkel és mászásokkal. Hálásan nyugtázzuk a Spirlea környéki erdők árnyékát, és örömmel a menedékhely alatti forrást ahol végre nem kell a napi vízadagban számolni ... kora délután van, nyugisan bandukolunk vissza a parkolóban hagyott autóig, gondolatban felkészülve az újabb zötykölődésre a Zernyestig vezető úton.

B.Zoli szemszögéből is megvizsgálható az esemény: http://mmontivagus.blogspot.ro/2012/07/kiralyko-deli-gerinc-junius-20-szerda.html 

Tengerszemek - Retyezát

$
0
0
Méltán furcsa lehet magashegyekben nem túrázók számára a kifejezés: tengerszem.  Mi a jóég lehet egy tengerszem? Milyen köze lehet a tengernek a hegyekhez? Én sem fogok itt irodalmi szómagyarázatok nehézkes világába bonyolódni ... maradjunk abban hogy valaki egyszer tengerszemnek nevezte a magashegyek glaciális völgyeiben kialakult tavakat, és ez így megmaradt a köztudatban. Azt nem titkolhatom hogy a tükrözés téma a fotográfiában amúgy is kedvenc témám .. viszont a tengerszemek ennél sokkal többet nyújtanak. Nemcsak partjain sétáló mélabús tekintet talál benne értelmet, depressziós öngyilkosjelölt kémlelheti fekete mélységét (he..he) .. de tükre lehet a világnak, égboltnak, emberi arcoknak és léleknek egyaránt. Egy fotózásokban utazónak még ennél is többet adhat. Szimmetriát, egyensúlyt, mélységet ... 
Ezeket kerestük mi is ott ahol a Kárpátokban ez leginkább megtalálható ... a Retyezát hegységben. Mint mindent ami jó és értékes, nem könnyű elérni. Ezúttal sem volt az .. zsákjaink súlya alatt szuszogva próbáltuk elérni a hegység tavakkal tarkított glaciális völgyeit .. és eltölteni pár napot e kőtömbökkel és tengerszemekkel teletűzdelt kis sarkában a világnak. És természetesen átélni és megörökíteni azon pillanatokat .. remélve hogy egyáltalán tükrözheti az élményeket. Hogy mennyire sikerült visszaadni fotóinkban azt amit barátaimmal megéltünk .. hadd döntsétek el ti. 

Lolaia vízesés

Pietrele völgy - háttérben a Bucura csúcsokkal
Pietrele tó 
Taul Portii (Kapu tó)
A Judele csúcs (2398m)
Judele csúcs és a Kapu tó
A "lánytavak" - balról-jobbra (legtávolabbitól - Lia, Ana, Viorica,  Florica)
Lia és Ana tavak
Judele csúcsról: Bucura csúcs (balról - 2433m) és a Peleága csúcs (jobbról - 2509m)
Judele csúcsról a Bucura völgy tengerszemei
Retezát csúcs (2482m)
Mormota - Gál Laci fotója

Molnár fogak - Bucsecs

$
0
0
Akár a fogyókúrás aki mindig a következő hétfőtől kezdi a koplalást, mi is már két éve mindig a következő hétvégére tervezzük a Molnár (Moraru) fogak átmászását. Azon könnyen mászható de igencsak látványos gerincélek közé tartozik amelyek gyakorlatilag kötelező programként kellene szerepeljenek minden hegyjáró ember programjában. Nálam is a látványos gerincélek sorozat részeként került sor rá végre július végén.
M. Lacival tervezett túránkra az utolsó pillanatban csatlakozott G. Laci is .. aki végül az utolsó utáni pillanatban ott is hagyott az első kötélhossz előtt, medve és zergék után kutatva a hegyoldalba. Blogjátvégigkísérve senki nem csodálkozhat e hirtelen döntésén. Mi sem tettük .. 

A Molnár fogak látványa északról
No de visszatérve az elejére, a Molnár fogak leggyorsabb megközelítése a Bujorului (magyarul - havasszépe vagy talán a rhododendron kifejezés ismertebb) szakadékvölgyön át lehetséges. Itt pár sziklaküszöb - mifelénk "szöktető" :) - végezteti el a mászáshoz szükséges bemelegítést, amit tempósan hagyunk hátunk mögött, vagyis inkább lábunk alatt. Ez valahogy mindig úgy van hogy ha az egyikünk gyorsan mászik a csapat többi tagja is nyomul utána .. már hogyan is maradhatnánk le? M. Laci haladt is felfele ütemesen, és nemcsak a lábszárainkhoz verődő csalán csípéseinek tudható be a dolog. 
Hamarosan ott is vagyunk az első fog alatt .. beülünk egy szélvédett szikla alá reggelizni. Itt veszi észre G. Laci azt a medvét (mert neki erre már kialakult a szeme is) ami miatt hirtelen elmegy az étvágya, és rövid köszönéssel elindul utána a meredek párkányokon. Erről ennyit ... 

A Molnár fogak alatti párkányok .. lent a Szarvasok völgye
E hirtelen létszámcsökkenés után mi is elindulunk .. beöltözünk "alpinistának", és már hallom is valahonnan fentről M. Lacit hogy stand kiépítve és indulhatok .. Innen kezdve váltogatja egymást a tűéles gerincek és kitett szakaszok mászása illetve a fogakról való kötélereszkedés. Mindezt igencsak látványosnak és "légiesnek" kell elképzelni .. olyan mélységekkel mindkét oldalon hogy a kitettséghez szokott hegyi ember egyensúlyérzéke is igazi próbatételre van ítélve.  A fogak teljes átmászása kb 1,5-2 órás szórakozás, de a látvány az ami igazán felpörget. Ilyen perspektívából csak kevés helyen lehet szemlélni a világot ... 



Csakhogy én is rajta legyek egy képen - köszi Laci
Visszatekintve .. M. Laci fotója
Innen felballagunk az Omu csúcsra .. közbe megpróbálunk becserkészni egy zergecsoportot, hátha lencsevégre kapjuk őket, ami tájfotókra berendezkedett fotósnak nem is egyszerű, széleslátó lencsével gyakorlatilag pár méterre kell megközelíteni őket. Csak ez sikerült :


Csúcsról lefele találkozunk G. Lacival .. a párkányokon ereszkedett be a Szarvasok völgyébe .. egésznapos vadcserkészés után. Részletek a Laci blogján ízelítő az ő fotóiból: 




Hazafele még megállunk rövid "agrófotóra" - hmm . .vajon most kitaláltam egy új kifejezést ??

Fogarasi havasok - fotóséta

$
0
0
Elsősorban egy hírrel szeretnék kirukkolni. Aki ismeri a Fogaras hegység szombatvölgyi túraútjait, az azonnal tudja miről beszélek. Tehát: pár évvel ezelőttig - amíg egy nagy ár el nem mosta a völgy alsó szakaszait - autóval fel lehetett jutni a menedékház alatti erdős szakasz nagy részén. Pontosan addig a kis fapadocskáig amelynek romjait még most is látni a patak jobboldalán.  Innen már 1 óra alatt fel lehetett jutni a házig. A hír az hogy a híd épül, a patakmeder kiszélesítve és kirakva - római módra - kövekkel, bármilyen autó átmehet rajta, illetve a baloldalon futó régi utat újra kiszélesítették, útnyomókkal megnyomták .. gyakorlatilag bármilyen autó feljuthat. Eddig a jó hír .. de - mint mindig - jár mellé a rossz is, pontosabban hogy ezúttal nem álltak meg a kispadnál. A patakmedren átmentek a gépekkel, és bár egyelőre még nehezen használható, haladnak tovább felfele, letarolva az erdőt, vágva a hegyoldalt, terelve a patak folyását .. és nem úgy néz ki mintha lelkesedésük apadna .. íme két fotó (Sz. Árpi fotói) a jelenlegi állapotokról ..

Ezek már a régi út fölötti szakaszok ...


Nos, mindenki értékelje érdekei szerint .. de én szívesebben gyalogolok 1-1,1/2 órát a házig, mint autóparkot és manele-t találjak a menedékház környékén .. 

Ennek ellenére mutatok néhány fotót a hegység érintetlennek maradt részeiről is .. 
Hogy hová is volt a túra? Természetesen a Moldoveanu csúcsot céloztuk meg .. először gyors egynaposra tervezve a látogatást, majd kétnapos "fotósra". A Galasescu tó partján vertünk tábort - már csak azért is hogy a zsákokat ne kelljen tovább cipelni - és onnan "ugrottunk" fel másnap reggel a 2544 méteres csúcsra.  De mivel ismét nem vagyok beszédes hangulatomban egyszerűen feltöltök pár fotók, hadd próbálják meg ők elmesélni a látottakat .. 

A Galasescu tó - 2168 m 

A tó fölötti nyereg -

Végtelen gerincek .. baloldalon a Moldoveanu csúcsa 2544 m


A Nagy Vistea menedékhely .. az azonos nevű nyeregben

A Galasecu tó .. és szokványos faunája


A Kis Ablaknál látható új menedékhely (fotóvoltaikus rendszer, konnektorok, stb .. )

A Balaceni torony .. a Nagy Ablakből lefele ereszkedve  ...

Ja . .és persze voltunk fent a csúcson is .. ha érdekel valakit .. nemzeti színekben díszelegve ... 

Moldovejánu csúcs .. 2544 m. .. és a csapat



Bucsecs - kommentár nélkül

$
0
0
A cél az volt hogy találkozzak Hám Péter újdonsült ismerősömmel, kolozsvári túrázó, természetkedvelő - és még ki tudja mi minden. Ők kétnaposra méretezték túrájukat, mi második napon reméltük utolérni őket. Persze mi is összeverődtünk néhányan ... úgy hogy egy adott pillanatban igencsak nagyszámú túrázócsoportnak lehetett tanúja a hegy. 
Az útvonal a hegység nyugati, egyébként nagyon kevesek által látogatott és ismert oldalán vezetett. Felfele a Törcsvár (Bran) helyiségből elérhető Ciubota völgyön haladtunk ... lefele meg a Gaura (Lyuk) völgyön át értünk vissza ugyancsak Törcsvárra.
Az időjárás tökéletes volt. Nem fotótúraként indult a dolog, de hát az utóbbi években minden túra fotótúra is egyben. Ennek ellenére a végeredménytől nem fordultam le a székről .. talán 6-7 kép maradt amit egyáltalán meg merek mutatni. 
No de tényleg jót túráztunk .. rövid bizonytalanság az elején, de miután rájöttünk hogy egy völgyel hamarabb tértünk fel mint kellene, és rátaláltunk a helyes ösvényre . .ment minden mint a karikacsapás. Jómagam is csak 4-5 alkalommal jártam a hegység ezen részén, szóval előfordulnak még bizonytalanságok :). 
A Scara csúcsról toronyiránt ereszkedtünk a Gaura völgyébe, ahol felfedezni véltem egy nagyobb csapatot. Valóban Péter jókedvű csapata volt, így lefele még vidámabb hangulatban ereszkedtünk. 
Nos . .végülis - Péter szavaival élve - érdemes összehozni minden természetkedvelőt, megismerni azon kevés embert akik még veszik a fáradságot és kilépve kényelmi zónájukból bebarangolják hegyeinket. 
És közvetlen környezetünkből, baráti társaságunkból hányan vannak akik bakancsos túrázásra szánják szabadidejük egy részét ? 
Egyre kevesebben igaz ? 
Ebben a világban ahol a közlekedés egyre gyorsabb és kényelmesebb, logikus lenne hogy egyre többen indulnak el felfedezni természeti környezetünket .. valahogy mégsem látni több embert a hegyekben. 

A Scara csúcs alatti sziklák .. 

A Gaura völgy hatalmas legfelső katlanja .. középen az Omu csúcs (ahol látszik egy kis épület)

A Gaura völgy látványos sziklafalakkal övezett glaciális teraszai





Transalpina és miegymás

$
0
0

Már tavalytól hallom mindenkitől: még nem voltál a Transalpinán? Jujj ... olyaaan széép!  Na jó .. határoztam el az idén .. ha fene fenét eszik, akkor is elmegyek és megnézem magamnak. Lassan kezdtem szégyenkezni, hogy már az egész ország átjárt, nekem meg sehol semmi. Sanda szemekkel nézett rám mindeki, hogy éppen én nem ismerem? – hát milyen hegyikecske vagyok én ?
Egy szó mint száz .. baráti kört begyűjteni, autós túraterv kihírdetve! Végére 3 autónyi vállalkozó .. ebből 2 autó követi az eredeti tervet, 1 elmegy Transzfogaras felé. Az igaz hogy a két, déli kárpátokat átszelő útat összehasonlítani úgy lehet a legjobban ha egycsapásra átméssz mindkettőn. No de mi már jártunk jónéhányszor a Transzfogarason - lassan már magától is feltalálna az autó – így mi nyomultunk egyenest a Transalpina déli bejárata felé, merthogy sokak szerint onnan érdemesebb.
1 nap.
Persze a program az nem ennyire száraz. Első megállónk az Olt völgyében található Cozia kolostor. Eddig soha nem álltunk meg hogy megnézzük .. ezután sem fogunk J. Építészeti szempontból nem rossz, de zsúfolt és szemetes ... kiskereskedők árulják mindenféle portékájukat .. amolyan piaci zsibvásáros hangulatu. Ismert és vallási szempontból fontos hely .. de mivel ilyen szempontok engem nem vezérelnek, felejthető élmény maradt. Természeti környezete viszont megérdemli a figyelmet, akkor is ha az Olt gátjai némileg eltorzítják. A sziklás Cozia hegység látványos .. majd egyszer ellátogatok ide.
Második célpont a Horezu kolostor (Unesco világörökség). Mondhatni ég és föld az előbbihez viszonyitva. Arhitektúra ugyanaz, igaz nagyobbak a méretek, viszont egy csendes, eldugott helyen fekszik, hangulata megfelel egy kolostornak, tiszta környék, bówliárusok alig, és elsősorban nincs tömeg. Nekem tetszett .. egyébb dolgom sem volt mint felrakni a polárszűrőt a gépre és megtalálni a legjobb perspektívát.

Horezu kolostor

Harmadik célpontunk a Baia de Fier mellett található Muierii barlang. Hát .. megnéztük ezt is .. senki nem volt túlságosan elragadtatva tőle .. nagyon régóta látogatható (60-as évektől - az ország első kivilágított barlangja), és ez meg is látszik rajta. A nagyobb cseppkőformációk megúszták a turisták rombolását, de általában észrevehető az ember keze nyoma. Igaz hogy a 4 szintes galériarendszerből csak a legfelső látogatható. A vezető kíméletlen gyors tempóba terelgeti a tömeget (kb 75-80 fő volt bent egyszerre), és szinte kétlábbal rúgnak ki a kijáraton. Azért sikerült hátramaradva pár használható fotót készíteni, annak ellenére hogy a csoport áthaladta után lekapcsolják az előző szakasz világítását. Ha lemaradsz, dekkolhatsz a sötétbe a következő csoport érkezéséig. Feltéve ha nem az aznapi utolsó csoportban voltál J.


Beletelt kis időbe amire kiszedtem azokat a rusnya kábeleket ...


Novaci-on szálltunk meg éjszakára .. de lefekvés előtt még eljutottunk Targu Jiu-ra megnézni a híres Brancusi alkotásokat. Legalábbis a szabadtérieket. Hát ezt is egyszer nézi meg az ember .. rájön hogy igazából ugyanazon ötlet alapján készült .. de végülis egy látogatást megérdemel. Viszont fotósként többet lehet látni benne .. és az esti megvilágítás miatt akár egy kis művészkedés is elkaphat. Nekem csak ezek sikerültek:





Agyszülemény .. mert szerintem a hallgatás asztala jobban nézne ki a Páring hegység főgerincén ...


2 nap.
Transalpina .. no haddlám. A Páring hegység amúgy is fehér folt az én térképemen, legalább látok belőle valamit ezúttal. Új aszfaltréteg .. a sebességnek csak a meredek emelkedő és a motor ereje szab határt. M. Andris 200 lóerős Audija rá sem hederít a kapaszkodóra .. ámde a kijelzőn megjelenő 17 literes átlagfogyasztás visszafogja a szerény turistát a vagánykodástól J. Az viszont tény hogy déli oldalról megközelítve érdemesebb a panoráma, főként ha figyelembe vesszük a napfelkelte irányát. Mert északról átverekedve a hosszú (kb 150km) kapaszkodót és az délutáni, árnyékos délkeleti oldal késői ereszkedése nem is lehet annyira fotogén. Mozgásigényünket egy – az út fölé tornyosuló – csúcsmászással elégítjük ki (Papusa  - 2135m). Aztán hosszan haladunk az alpinzónát átszelő aszfaltcsíkon. És még másook is, nagyon sokan rajtunk kivül. Divatos úticél .. tehát ezúttal mi is igencsak divatosak vagyunk.  Beérve a túloldalon az erdő közé, már csak az Oasa tó és az éhség kényszeríthet rövidebb megállásra. Kissé beárnyékolja felhőtlen fotózásomat amint észreveszem hogy az esti művészkedésről 800-as ISO-n felejtett beállítással lőttem végig a Transalpinát .. és most már csak a Photoshop mentheti meg némileg a készletet. Így utólag bevallom ..nem sok sikerrel.


A Transalpina a Papusa csúcsról  - odalent Ranca üdülőtelep
Háttérben a Páring főgerince
Második célpont a Szebes melletti Vörös szakadék (Rapa Rosie). Előtte azért teszünk rövid sétát a városban, kajaszünet .. megnézzük a helyes útirányt a szakadék felé . . aztán kiderül hogy az utat szépen átvágja az épülő autópálya, és kénytelenek vagyunk az amúgy is rázós út helyett egy még rázósabb kerülőre. No de megéri .. távolról nem mutatja ki a foga fehérjét, de alá érve szokatlan látvány terül az ember szeme elé. Látványos tornyok .. a világos homokszíntől a mélyvörösig játszó színekben pompázva. Elképzelem ugyanezt naplementében (fekvése pontosan nyugati oldal), micsoda pazar színjáték lehet az. Remélem a fotók visszaadják némileg az élményt ..





Persze annyira eltelt az idő hogy a program maradék részét lehetetlen volt teljesíteni. A Nagyszeben – Segesvár útvonal mentén található szász várakat szerettük volna megnézni. Slimnic (Szelindek) várát a nap utolsó sugaraival értük el, Biertan (Berethalom) várát illetve Viscri (Szászfehéregyháza) erődtemplomát már a következő kiruccanásra halasztottuk .. és hát be kell vallani hogy már az autózásból is elég volt. Viszont már régen nem szerveztünk ilyen kiruccanást .. és újra felpezsdült bennünk az „ismerjük meg szép hazánkat” kirándulások lángja. Természetesen máris megvan a következő terv ...

Fotópályázat eredmények

$
0
0
Az a megtiszteltetés ért hogy a szolnoki Jászkun Fotóklub szervezésében zajlott XVII. Jászkun Fotószalon beválogatott fotók közt szerepelhet énnekem is 2 darab fotóm. A fotók kiállításon is szerepelnek ... 
Ezúttal is köszönet Lafferton Lászlónak segítségéért, a papírképek előhívásában !
Ím a két bejutott fotó :

Mohos tőzegláp

Bucsecs hegység - Hősök keresztje


Hajnal a tavon - Réty

$
0
0
Végre színek .. bár így is csalódottan vettem tudomásul hogy a várt színorgia helyett még mindig zöld lombkoronával fogadott a Rétyi Nyír természetvédelmi területe. Ellenben a tó környékén már ősziesebb arcát mutatja a táj .. 
A csípős hidegtől gémberedett újjal próbálok helyes értékeket állítani a gépnek, aztán mint minden alkalommal, kiderül hogy a fényviszonyok gyorsabban változnak mint ahogy azt én követni tudnám a beállításokkal. Megoldás? Értékek nagy része automatára lőve, és blendeprioritás üzemmódban nyomni amit csak lehet. Néha teljesen automata mód - az a bizonyos "P" - a Canon-osok tudják miről beszélek - bár sok más márka is ezt a jelölést alkalmazza. Ennyit a "komoly" fotózásról .. de hát ez nem stúdió .. vagy rohansz a fényekkel, vagy lemaradsz .. 
Szűk órás fényvadászat eredményei:


a képen M. András ..








Újra lencsevégen a Szent Anna tó

$
0
0

Most, az első hulló hópihékkel egyszerre zárom “hivatalosan” is az őszi fotóidényt. Csak pár alkalommal sikerült kimenni, és természetesen azok közül is kevés hozta meg a várt eredményeket. A rétyi tónál tett kiruccanás eredményeit már láthattátok, had jöjjön a folytatás .. és hát hová is mehettem volna újra, mint a Szent Anna tó lenyűgöző katlanába. 
Két különböző napszakban látogattam fel .. első alkalommal már átbukott a nap a katlan gerince fölött, árnyékba borítva a tájat, de ideje volt szórt fényben is kipróbálni a fotózást.  És a késő őszi nap igencsak hamar átadja helyét a sötétségnek. Lázasan rohangálva próbáltam elkapni azt a kevés fényt ami még megmaradt .. 





Második alkalommal tervszerűen, és sportszerűen közelítettem meg a dolgot. Hűséges bicajom nyergében rontottam be a tópartra, éppen akkor amikor az első fények már elérték a tó sima tükrének felszínét. Nem számítottam emberi lényre ilyenkor, de meglepetésemre egy tucat fotós állt állig felfegyverkezve a parton. Mint kiderült egy szervezett fotós úgynevezett “workshop” keretén belül gyült össze az ország fotósainak egy része. Nos, sokáig nem zavartam őket, lévén hogy én elő sem mertem venni az én gépemet az ők minden kategóriában legjobbnak számító felszereléseik mellett. Lassan eloldalogtam oda ahol szerintem igazán előnyös oldaláról lehet bemutatni a tavat. És 2-3 órás fotózás után csodálkozva veszem tudomásul, - csak hogy kis előnyre tegyek szert – hogy ők ugyan meg sem mozdultak azon sarkából a katlannak. Eszerint nem természetfotósok? Hiszen alapvető szabály a tájfotózásban hogy “járd körül a témát!” .. nos végülis nem érdekes ..
Sajnos a Sigma 24-70mm-es lencsém beadta a kulcsot, így ezúttal az alaplencsével kellett beérnem. Szerencse hogy épp eléggé széleslátó .. viszont a polárszűrőn kivül semi tartozékot nem tudok használni vele. Beletörődve a helyzetbe, ím az eredmény:

A tó felé vezető útról kissé letérve láthattam be a csíki medencébe .. 
Reggeli pára 

 





... aztán érkeztek a turisták, és ahogy mindig, a varázs megszakadt ...
És mivel ugyanerre a napra volt kitűzve a Tusnádfürdőn látható Csukás tó és a Kászonok környéke is, sokat nem időzhettem. Legurultam Tusnádra, majd onnan fel a Nyergestetőre és be a Kászonok völgyébe .. de nem találtam fotózásra érdemes színeket, pillanatokat. És bevallom, hazafelé tekerve .. 100km után már kedvem sem igazán maradt rá J

Villámlátogatások a Királykőre

$
0
0
Ünnepi köszöntő és mindenféle elcsépelt jókivánság helyett talán mégis inkább mutatok pár fotót ... én már csak ilyen vagyok .. a jókivánságok úgysem fognak teljesülni, az ünnepek meg lejártak, és ha csak TV, töltöttkáposzta meg süti volt a menü, akkor már úgyis ballábbal kezdted az évet. És ezen csak az segíthet ha a fotók láttán szeded a sátorfádat és kimászol a legközelebbi hegycsúcsra.
Vagy a legtávolabbikra/legmagasabbikra .. anyagi háttér függvényébe :)
Én viszont nem lazsáltam át az ünnepeket .. és kétszer is feltoltam magam a Királykőre. Ez évben már második alkalommal történik így, mintha csak indigóval másolt túratervek alapján indultam volna.
Vasárnap és rá pár napra szerdán - volt már így a nyáron is - ha visszanézed az arhívumot rájössz hogy mennyire igazat beszélek.
Nos .. hálistennek épp elég nagyra nőtt hegyek, nem unalmas ez így sem. 
Ezúttal, vasárnap .. a KSE (Kézdivásárhelyi SportEgyesület) szervezte túrán vettem részt .. bevallom elsősorban azért hogy kipróbálhassam új szerzeményemet  - Canon 24-105 L4 IS USM objektív - fotósok tudják miről beszélek - éljenek az angyalok, mikulások .... 
És bár az első órában még a párán átszűrődő napfény segít, végül beszürkül az égbolt .. és akár le is mondhatok a színes képekről ..

Az unalomig ismert perspektíva a Királykő főgerincről ... 

A Zanoaga-réten álló pásztortanya... útban a Curmatura ház felé ..

A Kiskirálykő csúcsáról .... a Bucsecs felé

Elől a Magura .. háttérben meg a Hargita látszik  ..
... és végül a Zernyesti szoros ...

No de a társaság jó volt, elszórakoztunk .. 

Aztán szerdán - karácsony másodnapján - az előző napok bőséges étkezéseinek hadat üzenve, Molnár Lacival - mellesleg sógorom - kettesben vágunk neki .. ezúttal a főgerinc a cél. Meglepően erős a hóolvadás mértéke, a pár nappal ezelőtti télies hangulatnak se híre se hamva. 
Ütemes tempóban vágunk neki, kevesebb mint egy óra alatt elérjük a Curmatura házat, reggelizünk, majd nekivágunk a már előzőleg kiszemelt Tyúk-kémény meredek kőlejtőjén .. főgerinc .. és a Hegyes (Ascutit) csúcson számolunk utána hogy alig 3,2 óra effektív menetelés alatt értünk el idáig. Ilyen tempót is régebb nyomtunk már ... 
Közbe azért lőttem pár képet is ... 

A Tyúk - kémény

A barcaság a főgerincről .. és a hóolvadás

A főgerincen épp csak tél van ...
Nagyon gondolkodtunk hogy akkor már menjünk végig az északi gerincen .. hiszen még alig múlt dél, de maradtunk az eredeti tervnél, és persze - mint mindig - elhatároztuk hogy még a télen visszajövünk és akkor majd végigmegyünk. Azzal "legurultunk" a szakadékon át az autóhoz .. és a délután bágyadt napsugaraitól kísérve hagytuk hátunk mögött a hegyvidéket.




Újévi gondolatok - vissza a Nagyhagymásból

$
0
0

Avagy menyire nehéz visszarázódni a mindennapokba ..
És főként az az érdekes kérdés hogy mi is késztethet minden alkalommal feladni a szabadságot, azt ami jó, és tovább csinálni azt amit muszáj?
Miért van az ahogy mindannyian beállunk a sorba és csináljuk azt amibe a társadalom gépezete belekényszerít minket?
No .. erre válaszoljon valaki nekem, mert én erre nem látom az igazi magyarázatot.
Genetika? Evolució? C. Darwin, Carl Sagan vagy akár Desmond Morris műveit olvasva érdekes elméletek alapján vázolják az emberi viselkedésformákat. Arra viszont nincs válasz hogy miként tették az emberiséget a pénz és javak rabszolgájává! Hogyan sikerült egy intelligens fajnak saját rendszerének szolgájává lennie? Vajon tényleg a fizetőeszközök lett az élet alapja?
Milyen lehetett amikor őseink vadásztak, halásztak, ettek amit a természet adott? Vajon úgy jobb volt? Aztán jött a földművelés, cseregazdálkodás, krumplit cseréltek búzára, és ez már függőséghez vezethetett, hiszen több búzát kellett termelni hogy annak egy részét krumplira cserélhesse. Tudósok szerint ezt a populáció növekedése kényszerítette az emberre. Ez fejlődött a ma ismert rendszerhez?
Hol volt az elszakadás az igazi „szabad élettől”? És ki lehet ebből lépni? Van olyan aki felrúgja azt az egészet és saját elképzelése, értékrendje és stílusa szerint él és cselekszik?
Tudok olyanokról akik hagyták ezt az életformát és elvonultak a természetbe .. hegyekbe pásztornak pl. Ők modern korunk hősei .. ők a „mások”. Vajon ez már azt jelenti hogy még mindig lehet másként is? Vagy ez csak egy szelidebb formája ugyanazon helyzetnek?
Egyetlen válasz is sok kérdést szül ...
Miért teszi mindenki azt ami általánosan elfogadott? Saját magunkat hajszoljuk bele ebbe a szterotípiába, és egyre szűkebb keretek közé szorítva élünk? A genetika és az evolució lehet erre a válasz? A megalázkodás vagy a valahová tartozás kényszerűsége?
Merthogy kétlem hogy képesek vagyunk egyedül kilépni ebből az egészből .. talán egy másik bolygón J.
Ha mégis elkezdődik egy ilyen hullám akkor viszont szóljatok nekem is .. mert megyek ..

Nos, ahhoz képest hogy csak pár fotót akartam mutatni az évvégi kiruccanásról, jól elkalandoztak gondolataim. 
Bevallom vannak dolgok amiket igencsak nehéz lenne feladni – a tehnológia fejlődésének eredményeit. A gyors helyváltoztatás, a gyors információcsere és kommunikáció, a mindennapi létünket megkönyítő, mára már természetesnek vett apróságok ..
És a digitális tehnika J.  Talán ezért állok én is itt a sorba?
Nos .. hát eszerint ezen körülmények közt kell érvényesülni .. és kezdhetem azzal hogy megmutatom mire jó egy digitális fényképezőgép J

A Csalhó .. az Egyeskőről

Öcsém-tető és az Ördögmalom

Csalhó

A Nagyhagymás sziklái tükrözik a naplemente vöröses fényét 

Egyeskő 

A csíki medence az Egyeskő menedékháztól

A Békás szoros sziklavilága a Kis Cohárdról

A gyergyói medence 


Bodoki havasok - fehér-feketében

$
0
0
A sok négyfalközti ülés alattomosan veszi el az ember erejét .. lassan már fásultság és egy tehetetlen mozgásképtelenség hatalmasodott el rajtam. Utálom ezt a helyzetet, mégis csak saját magamat unszolva és a haverok rugdosására reagálva tudtam indítani.  Nem lesz jó ez így ..
Márpedig tudom hogy csak addig késő amíg az ajtón kimentem . .és mindig egy jó kis napot tudhatok magam mögött. Nem volt ez másként ezúttal sem ..
Az időjárás persze nem engedett ezen a napon sem, nem is mertünk bevállalni komolyabb túrát. Hogy mégiscsak némi újdonsággal bírjon, a Bodoki hegység főcsúcsa lett a célpont, ahol eddig télen még egyikünk sem fordult meg. 
Monokróm világ fogadott, a fekete és fehér szín néhány árnyalata uralta a vidéket .. ezért végül a fotózás is ebben a szemléletben történt. 
A főgerincen éles szél, és méteres hófúvások közt tapostuk az érintetlen tájat .. ím a fotók ..







 És egy kép a díszes társaság 3/4-éről .. csak mert a színes cuccok jól kiemelkednek a környezetből :)

Balról: Molnár Laci, Pálházi Robi és Csulak Enikő

Viewing all 88 articles
Browse latest View live